Portál AbcLinuxu, 18. července 2025 07:28
Vývoj ALSA přechází na git. Porušuje Panda GPL? GCC 4 neumí kompilovat jádro 2.4. Aktualizace Průvodce vývojáře libata.
27. kvě - 29. kvě
Jaroslav Kysela napsal:
Vytvořil jsem nový git strom pro projekt ALSA:
rsync://rsync.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/perex/alsa.git
Tento strom má za úkol tlačit změny v ALSA k Linusovi. Jakmile bude poprvé synchronizován, začne sledovat vývoj jádra a cyklus vydávání nových verzí. Teď obsahuje všechny nejnovější patche z ALSA 1.0.9.
Další repozitář vytvořím (pravděpodobně alsa-devel.git) pro testování nejčerstvějších změn v ALSA ovladačích (zaměřené na jádra -mm).
Linus Torvalds poukázal na to, že Jaroslavova konverze na git ponechává na počátku každé zprávy s commitem prázdný řádek, což mate některé webové prohlížeče git repozitářů.
Následovala krátká diskuze o tom, jestli by git nemohl nadbytečné prázdné řádky odstraňovat, ale rozhodující se ukázala být skutečnost, že logové zprávy mohou být i čistě binární a odstraňování jejich částí by způsobilo poškození dat. Nakonec Jaroslav svůj strom konvertoval znovu, ale bez prázdných rádků.
Jaroslavův strom měl ještě jednu nezvyklou vlastnost - řádky "Signed-off-by" [podepsáno] nedávaly navrch skutečného autora, což by měly. Linus k tomu vysvětlil:
Algoritmus vypadá takto:
- autor emailu, _nebo_, existuje-li, vrchní "From:" v těle zprávy.
A pravidlem je, že existující From: nikdy neodstraňujeme (ani nepřidáváme), protože autor se přeposíláním nezmění.
Jinými slovy: autorství je velmi odlišné od sign-off. Sign-off se hromadí, autorství je konstantní - a proto jsou pravidla odlišná.
Autorství je důležitější než sign-off, takže je nahoře, kdežto signed-off dole.
Později konvertoval Jaroslav svůj strom ještě jednou tak, aby odpovídal těmto požadavkům.
30. kvě
Carlos Silva napsal: Společnost, pro kterou pracuji, se chystá koupit dva na Linuxu založené Panda Gatedefenders 8200. Pro začátek nám neřekli, ani jejich stránky to nikde nezmiňují, že jejich produkt využívá Linux. Další věc je, že nám nedají root přístup nebo žádný jiný lokální přístup k tomu zařízení - kromě HTTP stránky, kterou tam mají pro správu. Když jsem požádal o zdrojové kódy jádra, které v systému používají, řekli, že mi je nemohou dát, protože v tom je nějaký jejich proprietární kód. Måns Rullgård řekl, že firma nemá povinnost poskytnout plný přístup k zařízení. Ale připojil: Pokud používají nějaké vlastní moduly, panuje obecná shoda, že jejich zdrojové kódy zveřejňovat nemusí. Ale měli by ti dát zdrojové kódy použitého jádra společně se všemi patchi, které přidali.
Carlos napsal, že to ví, ale zopakoval: Ale oni mi nechtějí dát vůbec nic. Jen prodat zařízení, nic víc :(. Måns odpověděl: To je bohužel běžné. Měl bys začít tím, že slušně připomeneš, jaké jsou jejich povinnosti. A když neuposlechnou, přejdi na tvrdší tón a zveřejni korespondenci s nimi. Nejsem si jistý, jestli je LKML tím pravým místem, ale asi je to jediné místo, které máme. Pokud všechno selže, pošli na ně Slashdot. To pravděpodobně také nic nevyřeší, ale aspoň se budeš moci potěšit pohledem na to, jak jim jiní nadávají. Carlos odpověděl: Už jsem je požádal slušně i tvrdě, takže to je patová situace.
Giuseppe Bilotta poradil zajít na http://www.gpl-violations.org/.
30. kvě
Adrian Bunk napsal:
gcc 4 není jádrem 2.4 podporován pro kompilaci a já nevím o žádném důležitém důvodu, proč by kdy měl.
Tento patch ten fakt dokumentuje.
Mikael Pettersson připomněl: Je to zbytečné. Jakýkoliv pokus o kompilaci vanilla jádra 2.4 pomocí gcc4 skončí kompilačními chybami. Ale Adrian odpověděl:
Bez tohoto patche ti obrazovku zaplaví varování a chyby, když se o tu kompilaci omylem pokusíš.
S tímto patchem se stane totéž, ale poslední řádky budou obsahovat vysvětlení:
#error Sorry, your GCC is too recent for kernel 2.4
#error Sorry, váš GCC je pro jádro 2.4 příliš nový
30. kvě
Jeff Garzik napsal:
Právě jsem prošel dokumentaci k libata, aktualizoval ji s ohledem na nejnovější háčky [hooks] a doplnil chybějící detaily jako popis zamykání/kontextu. Pohrál jsem si s auto-publikováním na lulu.com a vydal tohoto nově aktualizovaného Průvodce vývojáře libata jako krátkou knihu (92 stran):
http://www.lulu.com/content/130446
Myslím, že ta blátivá cesta na předním přebalu je příznačná :).
Průvodce je i nadále open source -- stačí spustit "make pdfdocs" v adresáři se zdrojáky jádra.
PDF kniha je k dispozici zdarma z lulu.com nebo v http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/people/jgarzik/libata.pdf.
Zdrojový kód průvodce je součástí jádra, přičemž nové dodatky jsou ve větvi 'docs' zde:
rsync://rsync.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/jgarzik/libata-dev.git
V originálu Kernel Traffic 314 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.