Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 02:45

Týden na ScienceMag.cz: Antiprotony místo elektronů

29. 3. 2020 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Antiprotony místo elektronů  

Axiony, temná hmota a struny – stále nic nepozorováno. Supravodivost sloučenin niklu. Termojaderná fúze. 2D led. Iontové kapaliny. Koronavirus SARS-CoV-2 nebyl vyvinut jako biologická zbraň. Mohly by na koronavirus fungovat léky proti HIV?

Supravodivost oxidů mědi a niklu se liší

V předcházejících letech se podařilo objevit první supravodivé materiály na bázi oxidů niklu. Krystalová struktura těchto látek se blíží oxidům mědi (kuprátům), tedy materiálům, které prozatím z hlediska vysokoteplotní supravodivosti drží rekord, alespoň za normálního tlaku. Mechanismy vzniku supravodivosti jsou zde ale jiné a pořádně jim nerozumíme.

Kouzla s antihmotou: Atomy helia, ale s antiprotonem

V CERNu nechali srážet toto helium s pomalými antiprotony. Vznikly „atomy“ antiprotonového helia, kde je jeden elektron nahrazen antiprotonem, částicí stejně elektricky nabitou, ale 1800krát těžší. Antiprotonové helium je obvykle nestabilní, antiproton spadne do jádra a anihiluje. Existují ale konfigurace, kdy k tomu nedojde, nebo alespoň ne hned…

Axiony nenalezeny, strunové teorie oporu nezískaly

Axiony představují hypotetické částice, o nichž se hovoří především proto, že jde o kandidáty na temnou hmotou. Souvisejí ale i se strunovými teoriemi a dalšími modely, který aspirují na to být „teorií všeho“. Strunové teorie neobnášejí jen představy smyček namísto bodových částic či úvahy o dodatečných rozměrech, ale podobně jako standardní model fyziky by měly dokázat předpovědět i existenci dosud neznámých částic a jejich vlastnosti.

Chytrý materiál jedním směrem teplo vede, druhým ne

Mohlo by se tomu říkat topologický tepelný izolátor? Materiál složený z polystyrenu a skla se chová v každém směru jinak. A využití podobných triků? Potenciálně všude tam, kde se optimalizují přenosy tepla, ať už jde o izolaci budov nebo naopak chlazení elektroniky.

Krátce

První pozorování řízeného přenosu elektronu v rámci jedné molekuly. Molekula použitá pro studii obsahuje dva atomy železa chemicky vázaného ve ferrocenových jednotkách.

Tajemství tenkých vrstev ledu: může být i 2D. Nízkodimenzionální led může vznikat tam, kde je voda uzavřena mezi dvěma pevnými povrchy.

Magnetické nanočástice a iontová kapalina pro čištění vody Jediná technika by měla dokázat odstranit z vody anorganické a organické kontaminanty, mikroorganismy i mikroplasty.

Jak funguje termojaderná fúze ve Slunci. Jakmile se do dění zapojí deuterium, záležitost s využitím fúze vyhlíží mnohem slibněji. (úryvek z knihy Garry McCracken, Peter Stott: Fúze – energie vesmíru)

Proč mají proteiny často délku v násobcích 123 aminokyselin? A co z toho vyplývá pro hypotézu RNA světa?

S posvátnou borovicí Pueblanů se to mělo jinak. Život a smrt proslulého stromu. „Mysteriózní“ borovice nejspíš v centru puebla Bonito vůbec nerostla.

Svědci obří vesmírné katastrofy, která létajícím astronomům zamotala hlavu. Hvězdný systém BD +20 307 tvoří dvě hvězdy, které najdeme asi 390 světelných let od nás v souhvězdí Berana…

Věda a koronavirus

Žádná zbraň: koronavirus SARS-CoV-2 má přirozený původ. Krátce po zahájení epidemie čínští vědci sekvenovali genom SARS-CoV-2 a zpřístupnili data vědcům po celém světě. Analýza genomů SARS-CoV-2 a příbuzných koronavirů nepřinesla žádný důkaz, že by byl virus vyroben v laboratoři nebo byl jinak uměle upraven.

České superpočítače pro boj s koronavirem. IT4Innovations národní superpočítačové centrum nabídlo svým uživatelům z řad akademických institucí přednostní přístup k výpočetním zdrojům pro řešení problémů týkajících se výzkumu v souvislosti s nemocí COVID-19.

Jak stanovit účinnost materiálů k zachycení koronaviru. Dokážou improvizované roušky z kapesníků nebo šátků zachytit virus SARS-CoV-2? A zabrání mu nové materiály z nanovláken?

Neregistrovaný Remdesivir od Gilead Sciences se smí používat i v ČR. Jedná o experimentální léčbu, tedy její vliv na nový typ koronaviru se stále zkoumá.

Léky na HIV jsou proti koronaviru neúčinné. Čínští a američtí vědci zkusili ve Wu-chanu podávat pacientům Lopinavir a Ritonavir.

Roušky z nanovláken. Metoda elektrostatického zvlákňování střídavým elektrickým proudem.

Nový nanomateriál zachytí koronavir. SPURTex VS vykazuje filtrační účinnost 99% pro velikost částic 400 nm.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

30.3.2020 16:16 cxc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Antiprotony místo elektronů
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Tak to budou muset do té teorie strun přidat ještě další dva rozměry, aby ty částice nepotřebovali... :-)
Teorie strun není vědeckou teorií, protože Popperova břitva. Osobně bych prohlásil, že to stačilo, a zrušil jim granty.
11.4.2020 10:55 MS-BOSS
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Antiprotony místo elektronů
Všechny tyhle axiony lidi jenom otravují. Já bych všechny ty strunové teorie a částice zakázala. - Věra Pohlová, 72 let, důchodkyně

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.