abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Antiprotony místo elektronů

    29. 3. 2020 | Redakce | Různé | 1550×

    Axiony, temná hmota a struny – stále nic nepozorováno. Supravodivost sloučenin niklu. Termojaderná fúze. 2D led. Iontové kapaliny. Koronavirus SARS-CoV-2 nebyl vyvinut jako biologická zbraň. Mohly by na koronavirus fungovat léky proti HIV?

    Supravodivost oxidů mědi a niklu se liší

    V předcházejících letech se podařilo objevit první supravodivé materiály na bázi oxidů niklu. Krystalová struktura těchto látek se blíží oxidům mědi (kuprátům), tedy materiálům, které prozatím z hlediska vysokoteplotní supravodivosti drží rekord, alespoň za normálního tlaku. Mechanismy vzniku supravodivosti jsou zde ale jiné a pořádně jim nerozumíme.

    Kouzla s antihmotou: Atomy helia, ale s antiprotonem

    V CERNu nechali srážet toto helium s pomalými antiprotony. Vznikly „atomy“ antiprotonového helia, kde je jeden elektron nahrazen antiprotonem, částicí stejně elektricky nabitou, ale 1800krát těžší. Antiprotonové helium je obvykle nestabilní, antiproton spadne do jádra a anihiluje. Existují ale konfigurace, kdy k tomu nedojde, nebo alespoň ne hned…

    Axiony nenalezeny, strunové teorie oporu nezískaly

    Axiony představují hypotetické částice, o nichž se hovoří především proto, že jde o kandidáty na temnou hmotou. Souvisejí ale i se strunovými teoriemi a dalšími modely, který aspirují na to být „teorií všeho“. Strunové teorie neobnášejí jen představy smyček namísto bodových částic či úvahy o dodatečných rozměrech, ale podobně jako standardní model fyziky by měly dokázat předpovědět i existenci dosud neznámých částic a jejich vlastnosti.

    Chytrý materiál jedním směrem teplo vede, druhým ne

    Mohlo by se tomu říkat topologický tepelný izolátor? Materiál složený z polystyrenu a skla se chová v každém směru jinak. A využití podobných triků? Potenciálně všude tam, kde se optimalizují přenosy tepla, ať už jde o izolaci budov nebo naopak chlazení elektroniky.

    Krátce

    První pozorování řízeného přenosu elektronu v rámci jedné molekuly. Molekula použitá pro studii obsahuje dva atomy železa chemicky vázaného ve ferrocenových jednotkách.

    Tajemství tenkých vrstev ledu: může být i 2D. Nízkodimenzionální led může vznikat tam, kde je voda uzavřena mezi dvěma pevnými povrchy.

    Magnetické nanočástice a iontová kapalina pro čištění vody Jediná technika by měla dokázat odstranit z vody anorganické a organické kontaminanty, mikroorganismy i mikroplasty.

    Jak funguje termojaderná fúze ve Slunci. Jakmile se do dění zapojí deuterium, záležitost s využitím fúze vyhlíží mnohem slibněji. (úryvek z knihy Garry McCracken, Peter Stott: Fúze – energie vesmíru)

    Proč mají proteiny často délku v násobcích 123 aminokyselin? A co z toho vyplývá pro hypotézu RNA světa?

    S posvátnou borovicí Pueblanů se to mělo jinak. Život a smrt proslulého stromu. „Mysteriózní“ borovice nejspíš v centru puebla Bonito vůbec nerostla.

    Svědci obří vesmírné katastrofy, která létajícím astronomům zamotala hlavu. Hvězdný systém BD +20 307 tvoří dvě hvězdy, které najdeme asi 390 světelných let od nás v souhvězdí Berana…

    Věda a koronavirus

    Žádná zbraň: koronavirus SARS-CoV-2 má přirozený původ. Krátce po zahájení epidemie čínští vědci sekvenovali genom SARS-CoV-2 a zpřístupnili data vědcům po celém světě. Analýza genomů SARS-CoV-2 a příbuzných koronavirů nepřinesla žádný důkaz, že by byl virus vyroben v laboratoři nebo byl jinak uměle upraven.

    České superpočítače pro boj s koronavirem. IT4Innovations národní superpočítačové centrum nabídlo svým uživatelům z řad akademických institucí přednostní přístup k výpočetním zdrojům pro řešení problémů týkajících se výzkumu v souvislosti s nemocí COVID-19.

    Jak stanovit účinnost materiálů k zachycení koronaviru. Dokážou improvizované roušky z kapesníků nebo šátků zachytit virus SARS-CoV-2? A zabrání mu nové materiály z nanovláken?

    Neregistrovaný Remdesivir od Gilead Sciences se smí používat i v ČR. Jedná o experimentální léčbu, tedy její vliv na nový typ koronaviru se stále zkoumá.

    Léky na HIV jsou proti koronaviru neúčinné. Čínští a američtí vědci zkusili ve Wu-chanu podávat pacientům Lopinavir a Ritonavir.

    Roušky z nanovláken. Metoda elektrostatického zvlákňování střídavým elektrickým proudem.

    Nový nanomateriál zachytí koronavir. SPURTex VS vykazuje filtrační účinnost 99% pro velikost částic 400 nm.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    30.3.2020 16:16 cxc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Antiprotony místo elektronů
    Tak to budou muset do té teorie strun přidat ještě další dva rozměry, aby ty částice nepotřebovali... :-)
    Teorie strun není vědeckou teorií, protože Popperova břitva. Osobně bych prohlásil, že to stačilo, a zrušil jim granty.
    11.4.2020 10:55 MS-BOSS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Antiprotony místo elektronů
    Všechny tyhle axiony lidi jenom otravují. Já bych všechny ty strunové teorie a částice zakázala. - Věra Pohlová, 72 let, důchodkyně
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.