Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 20:18
Kdy bude umělá inteligence psát dobré knihy? Další pozorování gravitačních vln. Jak zrychlit kompresní algoritmy. Vzpomínka na Kon-Tiki po 70 letech.
Poprvé v historii se astronomům podařilo pozorovat gravitační vlny a elektromagnetické záření z téhož zdroje. V galaxii NGC 4993 vzdálené asi 130 milionů světelných let se odehrál se jev, jaký dosud nebyl pozorován – následkem sloučení a exploze dvojice neutronových hvězd zde došlo k explozi kilonovy. Při tomto jevu došlo také ke vzniku gravitačních vln a k záblesku záření gama.
Základem experimentu bylo vystřelování cesiových atomů do rubidiového plynu. Po určitém čase zastavil tým pohyb cesiových atomů aplikováním světelného pole na past a zaznamenal polohu uvězněných atomů použitím různých laserových paprsků. Ukázalo se, že pouze jediná srážka stačí k tomu, aby odebrala atomu cesia kinetickou energii, a to tak, že cesiový atom skončí s prakticky stejnou energií, jakou mají okolní atomy rubidia.
Kdy bude software psát dobré knihy? Největší problém dnes už prý nepředstavuje samotná tvorba textu, ale tvorba textu dostatečně zajímavého pro lidi. Proto by v první fázi stačilo, kdyby umělá inteligence dokázala rozlišit texty kvalitní od nekvalitních, předstupněm spisovatele bude tedy automatický literární kritik.
Konverzační platformy (chatboty) dosáhly bodu zlomu ve smyslu chápání jazyka a základních uživatelských požadavků. Během následujících několika let získá prakticky každá aplikace a služba v nějaké míře umělou inteligenci. Půjde jednak o zjevně inteligentní aplikace, které by bez AI a strojového učení nemohly existovat. Pak tu ale budou i nenápadní „uživatelé” AI poskytující inteligenci na pozadí. Vznikne tak nová inteligentní vrstva mezi lidmi a systémy. (Další zmíněné trendy: digitální dvojče, pohlcující zážitky, inteligentní věci…)
Patent CESNETu umožňuje implementaci rychlých kompresních algoritmů. Vynález spočívá v novém řešení hashovacích tabulek implementovaných v programovatelných hradlových polích FPGA.
Dlouhý a těžký boj s rakovinou slinivky. Většina pacientů umírá během prvního roku a méně než pět procent přežívá pět let.
Do vody a na souš: cesty tam a zase zpátky. Evoluce želv; a také o tom, k čemu je želvě půlka krunýře.
Genetika praví: Mezi Velikonočním ostrovem a Peru spojení nebylo. Kdo si dnes pamatuje na Hayerdahlovu plavbu s vorem Kon-Tiki? Ale co opačný směr, plavby Polynésanů?
Enzymy štěpící bílkoviny proti parazitům. Schistosomóza je po malárii druhé nejvýznamnější parazitární onemocnění na světě.
Proteiny ve slinách dokazují dávné křížení předků člověka. Genom obyvatel subsaharské Afriky (ale nikoliv jiných populací) v sobě nese doklady o pravděpodobné hybridizaci předků Homo sapiens a nějakého dalšího, velmi archaického druhu.
Čeští egyptologové objevili v Abúsíru nový chrám Ramesse II. Chrám odpovídá státní ideologii Ramesse II. a místním tradicím, zaměřeným na sluneční kult.
2017: České úspěchy v biotechnologiích a farmacii. Laserem proti cukrovce či tuky bojující s rakovinou.
Atmosféry exoplanet: klíčová je velikost, ne hmotnost. V nejbližších letech by vědci rádi začali škatulkovat exoplanety také podle jejich atmosfér.
Pavel Houser
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.