Portál AbcLinuxu, 25. dubna 2024 17:21

Týden na ScienceMag.cz: K čemu je 3D tisk přímo na kůži?

4. 5. 2018 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: K čemu je 3D tisk přímo na kůži?  

Smyčková kvantová gravitace a neutronová anomálie. Jaká je frekvence jednotlivých číslic v Pí? Prognóza vývoje trhu umělé inteligence. Kuriózní příběh zapomenuté fosílie nejstarší suchozemské rostliny. Nová verze Matlabu a Simulinku. GMO kvasinky možná nahradí chmel v pivu.

Černé díry a předpovědi smyčkové gravitace

Smyčková kvantová gravitace se někdy považuje za konkurenci pro superstruny, je každopádně sympaticky uměřená. Neoperuje žádnými dodatečnými dimenzemi, nepotřebuje struny, brány, krajiny mnoha světů ani dosud neznámé formy symetrie. Nicméně: plynou z ní nějaké testovatelné předpovědi? Možná ano – pro černé díry.

3D tisk elektroniky a buněk přímo na kůži

3D tisk zřejmě poprvé přímo na ruku. Vojáci by tak mohli být vybaveni dočasnými senzory pro detekci chemických nebo biologických látek. Lidé na cestách by si mohli nechat natisknout solární článek a ten pak využívat k dobíjení mobilní elektroniky.

Neutronová anomálie a temná hmota

Více než dvacet let nedokázali vědci zdůvodnit, proč dva typy experimentů udávají různé hodnoty střední doby života neutronů. Američtí fyzici teď přišli s novým vysvětlením. Podle nich se některé neutrony rozkládají na zatím neznámé částice, které by mohly objasnit existenci temné hmoty.

Nedokazatelná normalita π?

Je π normální? Paradoxně je tato otázka stále nezodpovězená a znovu a znovu si ji klade mnoho matematiků. Iracionální číslo je normální, pokud platí, že se v jeho v desítkovém zápisu číslice 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 a 9 objevují se stejnou frekvencí. (Úryvek z knihy: Joaquín Navarro: Tajemné ? - lze provést kvadraturu kruhu?)

Umělá inteligence má umožnit hlavně lepší kontakt se zákazníky

Gartner: Hodnota globálního trhu umělé inteligence dosáhne v roce 2018 objemu 1,2 bilionu dolarů. „Růst hodnoty související s AI bude sledovat křivku ve tvaru S, která je pro rodící se technologie typická. V roce 2018 očekáváme nárůst o 70 procent, toto tempo ale před rokem 2022 zpomalí. Od roku 2020 tak bude růst po několik let pomalejší.“

Česko má nejstarší rostlinnou makrofosílii světa

Kuriozita: Rostlina stará asi 450 milionů let na svou příležitost čekala v muzejních depozitářích celých 150 let. Nalezl ji totiž ve skalách u středočeských Loděnic už věhlasný francouzský paleontolog Joachim Barrande, s jehož sbírkou se později dostala do sbírek Vlasteneckého (dnešního Národního) muzea. Nikdo však fosílii nevěnoval pozornost. Až dosud.

Krátce

MATLAB a Simulink Release 2018a. Nové funkce v nástroji Neural Network Toolbox umožňují využití Long short-term memory sítí pro řešení regresních úloh.

Proč Čína ztratila zájem o střelné zbraně? Proč si Čína neudržela svůj náskok v oblasti palných zbraní … pokud jde o odpověď, panuje mezi odborníky jen malá shoda. (Úryvek z knihy: Ian Morris: K čemu je dobrá válka? Konflikty a pokrok civilizace)

První česká pacientka s transplantovaným brzlíkem. Holčička se narodila se závažnou, životem neslučitelnou a extrémně vzácnou poruchou imunity.

Nákaza běžným virem ovlivňuje lidskou inteligenci. S dobou od nákazy cytomegalovirem ze skupiny herpes virů se inteligence osob snižuje, a to i tehdy, když se odfiltroval možný vliv stárnutí (plus o metodologii výzkumů tohoto typu).

Virtuální testování turbín Turbíny budou patřit k hlavním technologickým tahounům v energetickém a dopravním průmyslu.

Potenciálně obyvatelná planeta Kepler-452b možná vůbec neexistuje. Před necelými třemi lety představila NASA objev exoplanety Kepler-425b; tehdy okolo toho byl slušný humbuk.

Editované kvasinky nahradí chmel v pivu. Do kvasinek vědci vložili čtyři geny s promotory, které zařizují produkci vonných látek.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Fotonické čipy ze stolní tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Model Lambda CDM celkem sedí, ale kosmologická konstanta se může měnit
Týden na ITBiz: Vysokoteplotní supravodivá dioda
Týden na ScienceMag.cz: V kvantovém materiálu objevili částici podobnou gravitonu
Týden na ITBiz: Efektivní podnikání se bez edge computingu neobejde

Diskuse k tomuto článku

5.5.2018 15:57 Petr Ježek | skóre: 10
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: K čemu je 3D tisk přímo na kůži?
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Příprava genocidy středoevropských pivařů pomocí GMO kvasinek? Já se bez piva obejdu, ale zjevně nepatřím k většině české populace...
Archlinux for your comps, faster running guaranted!
9.5.2018 10:34 HonzaRez | skóre: 19 | blog: Jsou_mezi_nami
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: K čemu je 3D tisk přímo na kůži?
Genocida není nástroj pokroku, tito osobové by mohli vykonat ještě spoustu užitečné práce, mají velké zásoby energie na přední čísti těla...
http://bandzone.cz/_90972

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.