Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 05:06

Týden na ScienceMag.cz: Klíč k chápání supravodivosti

14. 7. 2023 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Klíč k chápání supravodivosti  

Vědci pořídili první snímek fermionových párů. Neperiodické dláždění roviny jedinou dlaždicí. Navrhují měřit Hubbleovu konstantu pomocí čočkování gravitačních vln.

Klíč k chápání supravodivosti: Pořídili první snímek fermionových párů

Přímo pozorovat párování elektronů dosud nedokážeme. Jsou prostě příliš malé a rychlé na to, aby je bylo možné zachytit stávajícími zobrazovacími technikami. Proto je třeba najít nějaké analogie. Draslík s jádrem obsahujícím 40 nukleonů je fermion a navzdory velmi rozdílné velikosti prý může simulovat i chování elektronů. Aby došlo k vytvoření analogie Cooperových párů (respektive je bylo možné zachytit), vědci použili velmi zředěný plyn o zhruba 1 000 atomech a ochladili ho na extrémně nízkou teplotu.

Neperiodické dláždění roviny jedinou dlaždicí: příběh má pokračování

Neperiodická dláždění představují oblíbené téma v populárních knihách o matematice, zabývají se jimi profesionální matematici i laičtí zájemci. Nedávno byl objeven objekt zvaný einstein („jediný kámen“, tj. vystačíme s jedinou dlaždicí, nepotřebujeme kombinaci více tvarů), tedy mnohoúhelník, jimž lze rovinu pokrýt.

Navrhují měřit Hubbleovu konstantu pomocí čočkování gravitačních vln

Nejnovější měření hodnoty Hubbleovy konstanty dávají hodnoty od 67,4 do 76,5 kilometrů za sekundu na megaparsek. Rozdíly jsou to příliš velké na to, aby to bylo vnímáno jako problém. Vědci se proto pokoušejí navrhnout nové metody vedle dvou hlavních (standardní svíčky a reliktní záření).

Exoplaneta LP 890-9c může určit hranici obyvatelné zóny

Byla Venuše kdysi opravdu podobnější Zemi? Existovaly zde oceány a možná i život? A být Venuše o kousek posunutá od Slunce, mohla obyvatelná i zůstat? A nebo planeta ve skutečnosti byla po celou dobu spíš horkým peklem? Na to by mohl pomoci odpovědět výzkum exoplanety LP 890-9c, která se má nacházet právě na vnitřním okraji obyvatelné zóny.

Krátce

Webbův dalekohled našel nejstarší vlákna kosmické pavučiny. Kosmická pavučina (vlákna, web, strands, filaments…) je nejrozsáhlejší uspořádanou strukturou, kterou dokážeme pozorovat ve známém vesmíru. Jde o jednotku ještě „nad“ galaktickými kupami.

Psověda: Psát o psech. Nakonec paní posadila Arlieho před psací stroj a nechala ho psát bez diktátu. Pes psal slova oddělovaná mezerami v jednom řádku: bed a ccat cad a baf.

Družice Starling otestují nové technologie. Myslíte si, že se nám do nadpisu dostal překlep? V nadpisu opravdu nemá být Starlink, ale Starling. Tak se totiž jmenuje nová řada CubeSatů, která bude testovat nové technologie.

Americkým norkům uprchlým ze zajetí se opět zvětšil mozek. Americký norek (mink) předvedl zajímavý evoluční kousek. Změna velikosti mozku spojená s domestikací se u něj ukázala být překvapivě vratná.

Sonda ESA Euclid se vydává na cestu za tajemstvím temné hmoty a energie. Teleskop Euclid bude provádět pozorování miliard galaxií do vzdálenosti až 10 miliard světelných let, čímž vznikne dosud největší a nejpřesnější 3D mapa vesmíru.

Změna v transportu orgánů otevírá zcela nové možnosti u transplantace plic. K transportu nebyl využit box s ledem, ve kterém se teplota pohybuje pod 4 °C a klesá k bodu mrazu, ale box, kde je udržována výrazně vyšší teplota kolem 8 °C, která je zcela konstantní a bez výkyvů.

Terapie psilocybinem by neměla negativně ovlivňovat paměť. Výzkum psychedelik zejména v posledních letech ukazuje na jejich významný potenciál při léčbě některých duševních onemocnění. Do centra pozornosti se dostává obzvláště psilocybin.

První ryze český elektromoped. Stroj mopedix, elektrický nástupce legendární Babetty, získal čerstvě homologaci a vydal se na první oficiální cestu po českých silnicích.

Umělá inteligence stvořila vlastní energetický nápoj. Každý element nové příchutě, dokonale zvolené ingredience, originální design, a dokonce i marketingovou strategii vyvinula AI. A výsledek dokonce sama ochutnala.

Archeologové odkryli pod Pálavou hroby langobardské elity. Pohřebiště Mušov-Roviny je dosud největší známou nekropolí z doby stěhování národů nacházející se severně od středního toku Dunaje.

Astrofoto: Sh2-308 Mlhovina Delfín. Za vznik mlhoviny je zodpovědná jasná hvězda poblíž jejího středu. Jedná se o tzv. Wolf-Rayetovu hvězdu. Tyto mají typicky asi dvacetkrát až šedesátkrát větší hmotnost než naše Slunce a povrchová teplota těchto hvězd dosahuje 25 000 až 100 000 K.

Transplantace fekálií může pomoci i proti melanomu. Imunoterapie je při léčbě melanomu účinná u méně než poloviny pacientů, transplantace stolice by tento poměr mohla zvýšit.

Planeta, která připomíná obří zrcadlo. Exoplaneta LTT9779 b je velká přibližně jako Neptun, což z ní činí největší nám známé „zrcadlo“ tohoto typu ve vesmíru. Zrcadlící mraky jsou většinou tvořeny křemičitany promíchanými s kovy, jako je titan.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.