Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 16:54

Týden na ScienceMag.cz: Kvantové počítače a šipka času

24. 8. 2018 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Kvantové počítače a šipka času  

Je pro algoritmus snazší odhalit minulost, nebo předpovědět budoucnost? Exoplanety a gravitační vlny. Jaderná fúze. Twistrony: otáčivá elektronika z 2D vrstev. Automatické překladače mají problémy s nedokončenými větami. Přežití nejlínějších?

Budeme hledat exoplanety prostřednictvím gravitačních vln?

Vědci se dnech zaměřují na binární systémy, ve kterých se nachází kompaktní objekt – černá díra, neutronová hvězda nebo bílý trpaslík. Mohli bychom v budoucnu měřit i gravitační vlny generované binárním systémem, kde jednou ze složek je exoplaneta?

Jaderná fúze v mikroskopických měřítkách

Vědci použili nanodrátková pole, aby mohli excitovat co nejvíce deuteronů. Vzniklé elektrony jsou urychlovány na velmi vysoké energie v mezerách mezi drátky a způsobí, že se drátky rychle zahřívají a explodují. Vzniklé plazma urychluje deuterony (jádra deuteria) na energie až několik megaelektronvoltů. Ty se potom slučují a generují rychlé dávky neutronů.

Kvantové počítače a šipka času

Máme zde další studii, která dává do souvislosti kvantové počítače a šipku času. Kdo se v těchto složitostech dokáže vyznat? je možné, že kvantové počítače ani nerozlišují mezi příčinou a následkem (?), takže oba typy modelování zde mohou probíhat stejně rychle… (plus k tomu dovětek o determinismu, není zvláštní, že minulost je obtížněji rekonstruovatelná než předpověď budoucnosti).

Otáčivá 2D elektronika

Twistrony: Unikátní vlastnosti 2D materiálů se ještě zvýrazňují, pokud na sebe přesně umístíme několik plochých vrstev. A pokud těmito vrstvami začneme navíc vůči sobě otáčet. Např. grafen náhodně položený na nitrid bóru se chová jako běžný grafen, při zarovnání atomů ale zakázaný pás roste a zvýrazňuje se chování grafenu jako polovodiče, mění se i vlastnosti optické a mechanické.

Máme po automatickém překladači chtít překládat větu za běhu?

Současné systémy strojového překladu mají většinou jeden problém. Jsou natrénované na překlady správných (=celých) vět. Pokud je sdělení nějak zkomolené a chybí mu konec, systém se bude snažit „dopovědět“, tj. vyprodukuje překlad v podobě celé smysluplné věty. Což může být problém i v případě, že chceme překládat „on-line“, s nízkou latencí, tj. aby překlad začal ještě předtím, než mluvčí dokončí celou větu.

Krátce

Mikroplasty v pitné vodě. V surové i upravené vodě převládal polyethylentereftalát (PET) a polypropylen (PP).

Genom pšenice rozluštěn. Genom pšenice je enormně velký a složitost dědičné informace pšenice je pětkrát větší než u člověka.

Cesta na horu Říp Předpokládá se, že to byl kníže Boleslav I., kdo před polovinou 10. století na Řípu vybudoval kamenný křesťanský chrám. V každém případě musela tehdy vést na vrchol alespoň jedna kvalitnější cesta… (úryvek z knihy V. Cílek, T. Klimek, P. Bolina: Staré cesty v krajině středních Čech)

Přežití nejlínějších? Čím větší energetické nároky, tím větší je prý pravděpodobnost vymření druhu. Alespoň u mořských měkkýšů.

Na Slánsku objeveno nové pohřebiště z doby bronzové. Archeologický výzkum silnice I/16 Slaný – Velvary.

Jak virus včelího plodu vstupuje do buněk. Nákaza včelího plodu bylo první včelí onemocnění, u kterého bylo v roce 1917 rozpoznáno, že je způsobeno virem.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.