abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 523 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Kvantové počítače a šipka času

    24. 8. 2018 | Redakce | Různé | 1447×

    Je pro algoritmus snazší odhalit minulost, nebo předpovědět budoucnost? Exoplanety a gravitační vlny. Jaderná fúze. Twistrony: otáčivá elektronika z 2D vrstev. Automatické překladače mají problémy s nedokončenými větami. Přežití nejlínějších?

    Budeme hledat exoplanety prostřednictvím gravitačních vln?

    Vědci se dnech zaměřují na binární systémy, ve kterých se nachází kompaktní objekt – černá díra, neutronová hvězda nebo bílý trpaslík. Mohli bychom v budoucnu měřit i gravitační vlny generované binárním systémem, kde jednou ze složek je exoplaneta?

    Jaderná fúze v mikroskopických měřítkách

    Vědci použili nanodrátková pole, aby mohli excitovat co nejvíce deuteronů. Vzniklé elektrony jsou urychlovány na velmi vysoké energie v mezerách mezi drátky a způsobí, že se drátky rychle zahřívají a explodují. Vzniklé plazma urychluje deuterony (jádra deuteria) na energie až několik megaelektronvoltů. Ty se potom slučují a generují rychlé dávky neutronů.

    Kvantové počítače a šipka času

    Máme zde další studii, která dává do souvislosti kvantové počítače a šipku času. Kdo se v těchto složitostech dokáže vyznat? je možné, že kvantové počítače ani nerozlišují mezi příčinou a následkem (?), takže oba typy modelování zde mohou probíhat stejně rychle… (plus k tomu dovětek o determinismu, není zvláštní, že minulost je obtížněji rekonstruovatelná než předpověď budoucnosti).

    Otáčivá 2D elektronika

    Twistrony: Unikátní vlastnosti 2D materiálů se ještě zvýrazňují, pokud na sebe přesně umístíme několik plochých vrstev. A pokud těmito vrstvami začneme navíc vůči sobě otáčet. Např. grafen náhodně položený na nitrid bóru se chová jako běžný grafen, při zarovnání atomů ale zakázaný pás roste a zvýrazňuje se chování grafenu jako polovodiče, mění se i vlastnosti optické a mechanické.

    Máme po automatickém překladači chtít překládat větu za běhu?

    Současné systémy strojového překladu mají většinou jeden problém. Jsou natrénované na překlady správných (=celých) vět. Pokud je sdělení nějak zkomolené a chybí mu konec, systém se bude snažit „dopovědět“, tj. vyprodukuje překlad v podobě celé smysluplné věty. Což může být problém i v případě, že chceme překládat „on-line“, s nízkou latencí, tj. aby překlad začal ještě předtím, než mluvčí dokončí celou větu.

    Krátce

    Mikroplasty v pitné vodě. V surové i upravené vodě převládal polyethylentereftalát (PET) a polypropylen (PP).

    Genom pšenice rozluštěn. Genom pšenice je enormně velký a složitost dědičné informace pšenice je pětkrát větší než u člověka.

    Cesta na horu Říp Předpokládá se, že to byl kníže Boleslav I., kdo před polovinou 10. století na Řípu vybudoval kamenný křesťanský chrám. V každém případě musela tehdy vést na vrchol alespoň jedna kvalitnější cesta… (úryvek z knihy V. Cílek, T. Klimek, P. Bolina: Staré cesty v krajině středních Čech)

    Přežití nejlínějších? Čím větší energetické nároky, tím větší je prý pravděpodobnost vymření druhu. Alespoň u mořských měkkýšů.

    Na Slánsku objeveno nové pohřebiště z doby bronzové. Archeologický výzkum silnice I/16 Slaný – Velvary.

    Jak virus včelího plodu vstupuje do buněk. Nákaza včelího plodu bylo první včelí onemocnění, u kterého bylo v roce 1917 rozpoznáno, že je způsobeno virem.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.