Portál AbcLinuxu, 24. dubna 2024 21:30

Týden na ScienceMag.cz: Kvantový počítač může kombinovat různé qubity

18. 1. 2019 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Kvantový počítač může kombinovat různé qubity  

Oxid grafenu a 3D tisk. Neutrina a termojaderná fúze v nitru Slunce. Není zvláštní, že vedle člověka žije dnes na Zemi tolik jiných inteligentních druhů? Zajímavé důsledky rotace fotonů. Kvasinky a alkohol.

Záhadná inteligence: dnes častá, ale v evoluci mladá?

Náhoda, nebo náznak nějakého evolučního pravidla? Dnes kromě inteligentních lidí existují rovněž inteligentní lidoopi a na tom není nic divného vzhledem k blízké příbuznosti. Proč ale sdílíme planetu s chytrými vránami a kytovci? Např. druhohorní ekosystémy byly asi srovnatelně komplexní jako ty pozdější a současné, přesto se od nich v jednom ohledu výrazně lišily – pravděpodobnou absencí inteligentních druhů.

Oxid grafenu vyztuží hydrogel

Struktura se vytvoří pomocí 3D tisku a má být vhodná nejen pro biomedicínské aplikace, ale i pro jiné čistě technologické využití – díky oxidu grafenu je totiž mnohem pevnější a trvanlivější než samotný hydrogel. Použitou metodou 3D tisku je stereolitografie, tvar vzniká ultrafialovým laserem: tj. vytiskne se vrstva ze směsi alginátu obsahujícího částečky oxidu grafenu a na tu se aplikuje příslušná maska.

Neutrina vrhají nové světlo na fúzní reakce uvnitř Slunce

Nové výsledky přispívají k řešení fyzikální hádanky zvané „metalicity puzzle“, tedy ke zjištění, jak hojně jsou na Slunci zastoupeny těžší prvky, jako je uhlík, dusík, a kyslík. Experiment rovněž určil pravděpodobnost přežití slunečních elektronových neutrin při různých energiích…

Hybridní qubity – co to vůbec je?

Tzv. Loss-DiVincenzovy qubity vydrží ve stavu superpozice dobu dostatečně dlouhou pro realizaci výpočtu (než systém zkolabuje pod vlivem vnějšího šumu). Problém spočívá v tom, že u tohoto typu qubitů ale trvá dlouho dostat je do určitého požadovaného stavu (inicializace výpočtu) a také dlouho trvá čtení výsledku. Přesně opačné vlastnosti mají tzv. single-triplet qubity. Proto se objevila idea v kvantovém počítači kombinovat qubity různých typů, jak to ale udělat?

Krátce

Proč kvasinky vyrábějí alkohol. Prý se tak chrání proti přehřátí. A jak to souvisí s rakovinou?

Proč existuje tak málo teplých neptunů? Mají zřejmě krátký život. Astronomové objevují horké jupitery i horké země, ale mezi nimi je téměř prázdno.

Římské hranice: expanze i obrana. Dnes se již nepředpokládá, že by Římané disponovali obecně platnou zahraničně-politickou doktrínou, jakýmsi „velkým plánem“. (úryvek z knihy Balázs Komoróczy – Marek Vlach: Příběhy civilizace a barbarství. Pod nadvládou Říma)

Nanotechnologie pro čištění vody. Nový anaerobně sorpční biofiltr se stane součástí konstruovaných mokřadů pro čištění speciálních typů vod.

Datována nejstarší studna v Evropě. Stromy použité na stavbu konstrukce studny byly pokáceny mezi roky 5256–5255 př. n. l.

Dočkáme se zatmění Měsíce s tyrkysovým nádechem? V pondělí 21. ledna časně ráno se odehraje poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí.

Funkční grafen ochladí smartphony. Funkční grafen by měl jít vyrábět i v průmyslovém měřítku (oznámení společnosti Huawei).

Posouvání mikroobjektu pomocí rotace fotonů. Částice nezůstává ve světelné pasti, ale má tendenci obíhat kolem ní po orbitě, jejíž poloměr se zvětšuje s rostoucím počtem fotonů.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Fotonické čipy ze stolní tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Model Lambda CDM celkem sedí, ale kosmologická konstanta se může měnit
Týden na ITBiz: Vysokoteplotní supravodivá dioda
Týden na ScienceMag.cz: V kvantovém materiálu objevili částici podobnou gravitonu
Týden na ITBiz: Efektivní podnikání se bez edge computingu neobejde

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.