OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Oxid grafenu a 3D tisk. Neutrina a termojaderná fúze v nitru Slunce. Není zvláštní, že vedle člověka žije dnes na Zemi tolik jiných inteligentních druhů? Zajímavé důsledky rotace fotonů. Kvasinky a alkohol.
Náhoda, nebo náznak nějakého evolučního pravidla? Dnes kromě inteligentních lidí existují rovněž inteligentní lidoopi a na tom není nic divného vzhledem k blízké příbuznosti. Proč ale sdílíme planetu s chytrými vránami a kytovci? Např. druhohorní ekosystémy byly asi srovnatelně komplexní jako ty pozdější a současné, přesto se od nich v jednom ohledu výrazně lišily – pravděpodobnou absencí inteligentních druhů.
Struktura se vytvoří pomocí 3D tisku a má být vhodná nejen pro biomedicínské aplikace, ale i pro jiné čistě technologické využití – díky oxidu grafenu je totiž mnohem pevnější a trvanlivější než samotný hydrogel. Použitou metodou 3D tisku je stereolitografie, tvar vzniká ultrafialovým laserem: tj. vytiskne se vrstva ze směsi alginátu obsahujícího částečky oxidu grafenu a na tu se aplikuje příslušná maska.
Nové výsledky přispívají k řešení fyzikální hádanky zvané „metalicity puzzle“, tedy ke zjištění, jak hojně jsou na Slunci zastoupeny těžší prvky, jako je uhlík, dusík, a kyslík. Experiment rovněž určil pravděpodobnost přežití slunečních elektronových neutrin při různých energiích…
Tzv. Loss-DiVincenzovy qubity vydrží ve stavu superpozice dobu dostatečně dlouhou pro realizaci výpočtu (než systém zkolabuje pod vlivem vnějšího šumu). Problém spočívá v tom, že u tohoto typu qubitů ale trvá dlouho dostat je do určitého požadovaného stavu (inicializace výpočtu) a také dlouho trvá čtení výsledku. Přesně opačné vlastnosti mají tzv. single-triplet qubity. Proto se objevila idea v kvantovém počítači kombinovat qubity různých typů, jak to ale udělat?
Proč kvasinky vyrábějí alkohol. Prý se tak chrání proti přehřátí. A jak to souvisí s rakovinou?
Proč existuje tak málo teplých neptunů? Mají zřejmě krátký život. Astronomové objevují horké jupitery i horké země, ale mezi nimi je téměř prázdno.
Římské hranice: expanze i obrana. Dnes se již nepředpokládá, že by Římané disponovali obecně platnou zahraničně-politickou doktrínou, jakýmsi „velkým plánem“. (úryvek z knihy Balázs Komoróczy – Marek Vlach: Příběhy civilizace a barbarství. Pod nadvládou Říma)
Nanotechnologie pro čištění vody. Nový anaerobně sorpční biofiltr se stane součástí konstruovaných mokřadů pro čištění speciálních typů vod.
Datována nejstarší studna v Evropě. Stromy použité na stavbu konstrukce studny byly pokáceny mezi roky 5256–5255 př. n. l.
Dočkáme se zatmění Měsíce s tyrkysovým nádechem? V pondělí 21. ledna časně ráno se odehraje poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí.
Funkční grafen ochladí smartphony. Funkční grafen by měl jít vyrábět i v průmyslovém měřítku (oznámení společnosti Huawei).
Posouvání mikroobjektu pomocí rotace fotonů. Částice nezůstává ve světelné pasti, ale má tendenci obíhat kolem ní po orbitě, jejíž poloměr se zvětšuje s rostoucím počtem fotonů.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: