Portál AbcLinuxu, 14. května 2024 06:04

Týden na ScienceMag.cz: Metamateriály, SpaceX a humanoidní roboti

16. 6. 2016 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Metamateriály, SpaceX a humanoidní roboti  

Jak využít terahertzovou část spektra. Variety, topologie a Poincarého domněnka. Je budoucností kosmonautiky ne NASA, ale SpaceX? Budoucnost sítí: komunikace machine-to machine se má týkat především monitoringu zdravotního stavu. Eutanazie podle pozitronové emisní tomografie?

Společnost Nitemedia, vydavatel AbcLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.

Metamateriály jako detektory trhavin

Metamateriály jsou látky se záporným indexem lomu (typicky zmiňované v souvislosti s neviditelností). Nový projekt kombinuje právě metamateriály, 3D tisk a terahertzové spektrum. Jednou z aplikací vytvořených těmito technologiemi by měly být detektory schopné zaznamenat i plastické trhaviny nebo organické látky včetně biologických zbraní.

Výročí podivínského matematika a Poincarého domněnka

Ruský matematik Grigorij Perelman, který právě oslavil 50 let, je považován za výstředního i v rámci matematické komunity (byt jako zdroj hmyzu, plesnivá matrace věnovaná alkoholikem, odmítl milion dolarů od Clayova institutu)… Tento nositel Fieldsovy medaile (matematická obdoba Nobelovy ceny) ovšem dokázal Poincarého domněnku, jeden ze sedmi největších matematických „problémů pro 21. století“. Při této příležitosti přinášíme úvod objasňující, v čem vlastně Poincarého domněnka spočívá. Vstupme do světa topologie, speciálně vícerozměrných obdob 2D povrchů – variet.

Jaderné technologie na ochranu slonů

Izotopová analýza dokáže leccos prozradit i o tom, odkud pochází daný materiál. Jedním z možných využití se stal boj proti pašerákům slonoviny. (U slonoviny se z izotopů přibližně zjistí, co daný jedinec konzumoval, což lze převést na údaje o geografii. Z jiného soudku: podobná metoda se použila třeba i k řešení hádanky, kolik lidí snědl lidožravý lev.)

SpaceX chce dostat člověka na Mars do roku 2024

SpaceX chce dostat člověka na Mars v roce 2024. Je to možné? Musk si s realističností svých termínů hlavu zrovna neláme. Nicméně, komentář praví, že Musk má něco, co dnes NASA postrádá: ambiciózní vizi.

Svět sítí v roce 2020

Očekávaný trend: Aplikace jako kamerový dohled, inteligentní měřidla, digitální snímače zdravotního stavu a řada dalších služeb typu M2M kladou nové požadavky na kapacitu sítí a postupně zvyšují objemy přenášených dat. Celosvětově vzroste počet spojení typu M2M téměř trojnásobně ze 4,9 miliardy v roce 2015 na 12,2 miliardy v roce 2020. Nejrychleji mezi M2M aplikacemi poroste segment spotřebitelských zařízení pro sledování zdravotního stavu, praví prognóza Cisco Visual Networking Index.

Chceme u lékaře roboty?

Humanoidní robot Pepper byl nasazen ve dvou belgických nemocnicích. Rozpozná hlas (podpora pro 20 jazyků), lidská gesta i emoce. Na emoce i konverzaci také reaguje, v jednom případě má rovněž doprovázet pacienty až na určená oddělení. Poznámky: Alespoň to člověka zaujme a zapomene na své problémy. Lze očekávat, že robot se mnohdy bude chovat příjemněji než lidský personál. Nicméně eventuální „chyba programu“ zase pacienta může v této situaci pořádně naštvat či jinak vykolejit.

4 nové chemické prvky

Jen pro zopakování, protože informace proběhla snad všemi médii: Schváleny byly názvy 4 nových chemických prvků moskovium, tennessin, oganesson a nihonium.

Jak rozhodnout, koho odpojit od přístrojů

Pomocí pozitronové emisní tomografie lze prý celkem spolehlivě rozlišit různé formy bezvědomí – především s ohledem na otázku, zda jde o setrvalý vegetativní stav, nebo zda dotyčný má šanci se probrat. Bude se třeba takhle jednou posuzovat, koho lze odpojit od přístrojů? Různé formy bezvědomí vykazují různý stupeň mozkové aktivity…

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
Týden na ScienceMag.cz: O krok blíže k molekulárním počítačům
Týden na ITBiz: Kvalita a přesnost dat generovaných AI rozhodne o důvěře zaměstnanců v umělou inteligenci
Týden na ScienceMag.cz: Kosmologové se opět zkouší vypořádat se s problémem Hubbleovy konstanty
Týden na ITBiz: GenAI má na evropském trhu umělé inteligence zatím jen velmi malý podíl

Diskuse k tomuto článku

16.6.2016 09:54 melkors | skóre: 13 | blog: kdo_chce_kam
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Metamateriály, SpaceX a humanoidní roboti
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Pokud mne skleroza nemyli, tak ma byt tennessine, protoze koncovka pro danou skupinu je -ine
19.6.2016 21:58 Nup&©®
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Metamateriály, SpaceX a humanoidní roboti
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Dporučuji : Mahonium
22.6.2016 21:08 Zomp | skóre: 1
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Metamateriály, SpaceX a humanoidní roboti
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Prosím o opravu (dalo by se říct fatální) nepřesnosti. Odpojení od přístrojů nemá s eutanazií nic společného. Nechat někoho zemřít je eticky vesměs v pohodě, eutanazií se označuje pouze zabití. V bioetice se rozlišuje "killing" a "letting die".
27.6.2016 21:03 pavel houser
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Metamateriály, SpaceX a humanoidní roboti
pridavam to jako upresneni, dekuji - a pardon, zaregistroval jsme poznamku ponekud, vzhledem k tematu abych tak rekl - s krizkem po funuse

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.