Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Společnost Nitemedia, vydavatel AbcLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.
Metamateriály jsou látky se záporným indexem lomu (typicky zmiňované v souvislosti s neviditelností). Nový projekt kombinuje právě metamateriály, 3D tisk a terahertzové spektrum. Jednou z aplikací vytvořených těmito technologiemi by měly být detektory schopné zaznamenat i plastické trhaviny nebo organické látky včetně biologických zbraní.
Ruský matematik Grigorij Perelman, který právě oslavil 50 let, je považován za výstředního i v rámci matematické komunity (byt jako zdroj hmyzu, plesnivá matrace věnovaná alkoholikem, odmítl milion dolarů od Clayova institutu)… Tento nositel Fieldsovy medaile (matematická obdoba Nobelovy ceny) ovšem dokázal Poincarého domněnku, jeden ze sedmi největších matematických „problémů pro 21. století“. Při této příležitosti přinášíme úvod objasňující, v čem vlastně Poincarého domněnka spočívá. Vstupme do světa topologie, speciálně vícerozměrných obdob 2D povrchů – variet.
Izotopová analýza dokáže leccos prozradit i o tom, odkud pochází daný materiál. Jedním z možných využití se stal boj proti pašerákům slonoviny. (U slonoviny se z izotopů přibližně zjistí, co daný jedinec konzumoval, což lze převést na údaje o geografii. Z jiného soudku: podobná metoda se použila třeba i k řešení hádanky, kolik lidí snědl lidožravý lev.)
SpaceX chce dostat člověka na Mars v roce 2024. Je to možné? Musk si s realističností svých termínů hlavu zrovna neláme. Nicméně, komentář praví, že Musk má něco, co dnes NASA postrádá: ambiciózní vizi.
Očekávaný trend: Aplikace jako kamerový dohled, inteligentní měřidla, digitální snímače zdravotního stavu a řada dalších služeb typu M2M kladou nové požadavky na kapacitu sítí a postupně zvyšují objemy přenášených dat. Celosvětově vzroste počet spojení typu M2M téměř trojnásobně ze 4,9 miliardy v roce 2015 na 12,2 miliardy v roce 2020. Nejrychleji mezi M2M aplikacemi poroste segment spotřebitelských zařízení pro sledování zdravotního stavu, praví prognóza Cisco Visual Networking Index.
Humanoidní robot Pepper byl nasazen ve dvou belgických nemocnicích. Rozpozná hlas (podpora pro 20 jazyků), lidská gesta i emoce. Na emoce i konverzaci také reaguje, v jednom případě má rovněž doprovázet pacienty až na určená oddělení. Poznámky: Alespoň to člověka zaujme a zapomene na své problémy. Lze očekávat, že robot se mnohdy bude chovat příjemněji než lidský personál. Nicméně eventuální „chyba programu“ zase pacienta může v této situaci pořádně naštvat či jinak vykolejit.
Jen pro zopakování, protože informace proběhla snad všemi médii: Schváleny byly názvy 4 nových chemických prvků moskovium, tennessin, oganesson a nihonium.
Pomocí pozitronové emisní tomografie lze prý celkem spolehlivě rozlišit různé formy bezvědomí – především s ohledem na otázku, zda jde o setrvalý vegetativní stav, nebo zda dotyčný má šanci se probrat. Bude se třeba takhle jednou posuzovat, koho lze odpojit od přístrojů? Různé formy bezvědomí vykazují různý stupeň mozkové aktivity…
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: