Společnost Arm v rámci Total Compute Solutions 2022 představila nová CPU (Cortex-X3, Cortex-A715) a nová GPU (Immortalis-G715, Mali-G715, Mali-G615).
Bram Moolenaar oznámil vydání nové major verze 9.0 textového editoru Vim (Vi IMproved). Zdůraznil podporu skriptů Vim9.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu červnový souhrn novinek (YouTube). Příští týden bude spuštěno PINE64 EU.
Byl vydán Mozilla Firefox 102.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Firefox 102 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová verze 22.06.23 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit integraci vektorového animačního programu Glaxnimate. Využít jej lze například k maskování videa (YouTube). Vedle zdrojových kódů jsou již k dispozici také balíčky ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byla vydána nová verze 2.37.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 75 vývojářů, z toho 20 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.39. Přidává podporu RIGHT a FULL OUTER JOIN a další.
Společnost Atari (Wikipedie) slaví 50 let. Založena byla 27. června 1972.
V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
Společnost Nitemedia, vydavatel AbcLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.
Metamateriály jsou látky se záporným indexem lomu (typicky zmiňované v souvislosti s neviditelností). Nový projekt kombinuje právě metamateriály, 3D tisk a terahertzové spektrum. Jednou z aplikací vytvořených těmito technologiemi by měly být detektory schopné zaznamenat i plastické trhaviny nebo organické látky včetně biologických zbraní.
Ruský matematik Grigorij Perelman, který právě oslavil 50 let, je považován za výstředního i v rámci matematické komunity (byt jako zdroj hmyzu, plesnivá matrace věnovaná alkoholikem, odmítl milion dolarů od Clayova institutu)… Tento nositel Fieldsovy medaile (matematická obdoba Nobelovy ceny) ovšem dokázal Poincarého domněnku, jeden ze sedmi největších matematických „problémů pro 21. století“. Při této příležitosti přinášíme úvod objasňující, v čem vlastně Poincarého domněnka spočívá. Vstupme do světa topologie, speciálně vícerozměrných obdob 2D povrchů – variet.
Izotopová analýza dokáže leccos prozradit i o tom, odkud pochází daný materiál. Jedním z možných využití se stal boj proti pašerákům slonoviny. (U slonoviny se z izotopů přibližně zjistí, co daný jedinec konzumoval, což lze převést na údaje o geografii. Z jiného soudku: podobná metoda se použila třeba i k řešení hádanky, kolik lidí snědl lidožravý lev.)
SpaceX chce dostat člověka na Mars v roce 2024. Je to možné? Musk si s realističností svých termínů hlavu zrovna neláme. Nicméně, komentář praví, že Musk má něco, co dnes NASA postrádá: ambiciózní vizi.
Očekávaný trend: Aplikace jako kamerový dohled, inteligentní měřidla, digitální snímače zdravotního stavu a řada dalších služeb typu M2M kladou nové požadavky na kapacitu sítí a postupně zvyšují objemy přenášených dat. Celosvětově vzroste počet spojení typu M2M téměř trojnásobně ze 4,9 miliardy v roce 2015 na 12,2 miliardy v roce 2020. Nejrychleji mezi M2M aplikacemi poroste segment spotřebitelských zařízení pro sledování zdravotního stavu, praví prognóza Cisco Visual Networking Index.
Humanoidní robot Pepper byl nasazen ve dvou belgických nemocnicích. Rozpozná hlas (podpora pro 20 jazyků), lidská gesta i emoce. Na emoce i konverzaci také reaguje, v jednom případě má rovněž doprovázet pacienty až na určená oddělení. Poznámky: Alespoň to člověka zaujme a zapomene na své problémy. Lze očekávat, že robot se mnohdy bude chovat příjemněji než lidský personál. Nicméně eventuální „chyba programu“ zase pacienta může v této situaci pořádně naštvat či jinak vykolejit.
Jen pro zopakování, protože informace proběhla snad všemi médii: Schváleny byly názvy 4 nových chemických prvků moskovium, tennessin, oganesson a nihonium.
Pomocí pozitronové emisní tomografie lze prý celkem spolehlivě rozlišit různé formy bezvědomí – především s ohledem na otázku, zda jde o setrvalý vegetativní stav, nebo zda dotyčný má šanci se probrat. Bude se třeba takhle jednou posuzovat, koho lze odpojit od přístrojů? Různé formy bezvědomí vykazují různý stupeň mozkové aktivity…
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: