Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Společnost Nitemedia, vydavatel AbcLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.
Metamateriály jsou látky se záporným indexem lomu (typicky zmiňované v souvislosti s neviditelností). Nový projekt kombinuje právě metamateriály, 3D tisk a terahertzové spektrum. Jednou z aplikací vytvořených těmito technologiemi by měly být detektory schopné zaznamenat i plastické trhaviny nebo organické látky včetně biologických zbraní.
Ruský matematik Grigorij Perelman, který právě oslavil 50 let, je považován za výstředního i v rámci matematické komunity (byt jako zdroj hmyzu, plesnivá matrace věnovaná alkoholikem, odmítl milion dolarů od Clayova institutu)… Tento nositel Fieldsovy medaile (matematická obdoba Nobelovy ceny) ovšem dokázal Poincarého domněnku, jeden ze sedmi největších matematických „problémů pro 21. století“. Při této příležitosti přinášíme úvod objasňující, v čem vlastně Poincarého domněnka spočívá. Vstupme do světa topologie, speciálně vícerozměrných obdob 2D povrchů – variet.
Izotopová analýza dokáže leccos prozradit i o tom, odkud pochází daný materiál. Jedním z možných využití se stal boj proti pašerákům slonoviny. (U slonoviny se z izotopů přibližně zjistí, co daný jedinec konzumoval, což lze převést na údaje o geografii. Z jiného soudku: podobná metoda se použila třeba i k řešení hádanky, kolik lidí snědl lidožravý lev.)
SpaceX chce dostat člověka na Mars v roce 2024. Je to možné? Musk si s realističností svých termínů hlavu zrovna neláme. Nicméně, komentář praví, že Musk má něco, co dnes NASA postrádá: ambiciózní vizi.
Očekávaný trend: Aplikace jako kamerový dohled, inteligentní měřidla, digitální snímače zdravotního stavu a řada dalších služeb typu M2M kladou nové požadavky na kapacitu sítí a postupně zvyšují objemy přenášených dat. Celosvětově vzroste počet spojení typu M2M téměř trojnásobně ze 4,9 miliardy v roce 2015 na 12,2 miliardy v roce 2020. Nejrychleji mezi M2M aplikacemi poroste segment spotřebitelských zařízení pro sledování zdravotního stavu, praví prognóza Cisco Visual Networking Index.
Humanoidní robot Pepper byl nasazen ve dvou belgických nemocnicích. Rozpozná hlas (podpora pro 20 jazyků), lidská gesta i emoce. Na emoce i konverzaci také reaguje, v jednom případě má rovněž doprovázet pacienty až na určená oddělení. Poznámky: Alespoň to člověka zaujme a zapomene na své problémy. Lze očekávat, že robot se mnohdy bude chovat příjemněji než lidský personál. Nicméně eventuální „chyba programu“ zase pacienta může v této situaci pořádně naštvat či jinak vykolejit.
Jen pro zopakování, protože informace proběhla snad všemi médii: Schváleny byly názvy 4 nových chemických prvků moskovium, tennessin, oganesson a nihonium.
Pomocí pozitronové emisní tomografie lze prý celkem spolehlivě rozlišit různé formy bezvědomí – především s ohledem na otázku, zda jde o setrvalý vegetativní stav, nebo zda dotyčný má šanci se probrat. Bude se třeba takhle jednou posuzovat, koho lze odpojit od přístrojů? Různé formy bezvědomí vykazují různý stupeň mozkové aktivity…
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: