Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 05:51

Týden na ScienceMag.cz: Našli první volně plovoucí černou díru

24. 6. 2022 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Našli první volně plovoucí černou díru  

2D materiály se místo natáčení vrstev dají připravovat na nerovném povrchu. Oblaka ultralehkých částic kolem černých děr. Korelace vs. kauzalita. Molekulární RFID a paramagnetické kódování molekul.

Grafen nebo nitrid bóru se dají připravit i na zvlněném povrchu

Vědci tvrdí, že na površích se speciálně navrženou geometrií by se grafen nebo jiné 2D materiály mohly buď přímo vyrábět („pěstovat“, např. depozicí z par), nebo zde z předem připravených vrstev lisovat. Tímto způsobem by mělo jít získat nad elektrickými a magnetickými vlastnostmi materiálu velmi vysokou úroveň kontroly. Vzor na podkladovém substrátu lze navrhnout i prakticky vytvořit velmi přesně např. pomocí elektronové litografie.

Superradiace má kolem černých děr tvořit mraky neznámých ultralehkých částic

Oblaka ultralehkých částic kolem černých děr by mohla připomínat chování elektronů v atomu. A jak to souvisí s gravitačními vlnami a proč mají být příslušné černé díry navíc binární? Jako atom, respektive gravitační atom, označují vědci strukturu kvůli analogii: samotná černá díra je jakoby jádro, mrak bosonů kolem ní připomíná elektrony…

Korelace vs. kauzalita

Přijít na to, co je příčinou čeho, je těžké, a podle některých nemožné. Dovtípit se, co s čím koreluje, je mnohem levnější a snazší. … Když počty vyhledávání vysokoškolského basketbalu rostou pokaždé ve stejnou dobu jako případy chřipky, je úplně jedno, proč se tak děje. Nebo ne? (úryvek z knihy Tim Harford: Jak číst čísla. Deset pravidel pro orientaci ve statistikách)

Krátce

Teleskop Jamese Webba schytal už 5 mikrometeoroidů. Nárazy mikrometeoroidů jsou nevyhnutelnou součástí provozu všech kosmických sond, které během svých dlouhých a produktivních vědeckých misí v kosmu běžně zažívají mnoho takových mikrokolizí.

Astronomové zřejmě našli první volně plovoucí černou díru. Z toho, kolik kolem sebe pozorujeme velmi hmotných hvězd, vyplývá, že v Mléčné dráze by měly být roztroušeny i stovky milionů černých děr. Problém je, že izolovanou černou díru těžko objevit.

Mladý Jupiter pohltil velké množství protoplanet. Astronomové zjistili, že plynný obal Jupiteru nemá homogenní složení. Vnitřní část atmosféry obsahuje více těžších prvků než vnější.

Jedy štírů jsou evolučně mladé. Štíři (škorpioni) se sice považují za jakési živé fosilie, to ale neodpovídá realitě. Například jed působící na savce si vytvořili až relativně nedávno.

Jak obyčejný aspirin potlačuje nádory tlustého střeva. Matematický model má naznačovat, že kyselina acetylsalicylová mění výsledek darwinovské evoluce mezi různými liniemi buněk.

Anglosaští králové se masem necpali. Bioarcheologická studie vede k závěru, že před usazením Vikingů se v Anglii maso konzumovalo jen málo. Ani králové a další příslušníci elity se v tom – údajně – příliš nelišili od prostých rolníků.

Plazmatické modifikace rostlin mohou přinést revoluci. Výzkumníci se zaměřili na modifikaci povrchu semen různých rostlinných druhů nízkoteplotním plazmatem.

Speciální chmelové EKG začíná měřit, jak rostliny reagují na počasí a klima. Ukazuje se například velký rozdíl mezi množstvím srážek a obsahem vody v půdě v různé hloubce. To nám dává základ pro efektivnější zavlažování chmelnic…

Software při operaci vidí do srdce pacienta. Operatérova realita je rozšířená o jakákoliv potřebná 3D data, ať se jedná o orgány, nebo cokoli jiného.

Moderna oznámila průkaz superiorní tvorby protilátek vůči omikronu po podání bivalentní posilovací vakcíny mRNA-1273.214. Superiorita vůči variantám beta a omikron přetrvávala dalších šest měsíců po podání.

Jedinečný molekulární CODE aneb Paramagnetické kódování molekul. S bezkontaktními RFID čipy se dnes běžně setkáváme v řadě výrobků, ale lze podobnou technologii realizovat na molekulární úrovni?

Astrofoto: Galaxie Slunečnice. Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč.

LUMI, nový nejvýkonnější evropský superpočítač. Superpočítač LUMI je prvním superpočítačem společného evropského podniku EuroHPC s pre-exascale výkonem a nyní je rovněž nejvýkonnějším superpočítačem v Evropě.

Čeští vědci navrhli filtr proti covidu pro rozvojové země. Použití filtračního batohu významně snižuje riziko nákazy u lékařů, kteří provádějí u nakažených pacientů procedury, které produkují vysoce nakažlivý aerosol.

Archeologové našli nové hroby únětické i knovízské kultury. Lidské kostrové pohřby na sídlištích v období popelnicových polí lze interpretovat jako doklad rituálních lidských objetí.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Když umělá inteligence lže, jsou důvěra a ochranná opatření ještě důležitější
Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.