abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Našli první volně plovoucí černou díru

    24. 6. 2022 | Redakce | Různé | 2290×

    2D materiály se místo natáčení vrstev dají připravovat na nerovném povrchu. Oblaka ultralehkých částic kolem černých děr. Korelace vs. kauzalita. Molekulární RFID a paramagnetické kódování molekul.

    Grafen nebo nitrid bóru se dají připravit i na zvlněném povrchu

    Vědci tvrdí, že na površích se speciálně navrženou geometrií by se grafen nebo jiné 2D materiály mohly buď přímo vyrábět („pěstovat“, např. depozicí z par), nebo zde z předem připravených vrstev lisovat. Tímto způsobem by mělo jít získat nad elektrickými a magnetickými vlastnostmi materiálu velmi vysokou úroveň kontroly. Vzor na podkladovém substrátu lze navrhnout i prakticky vytvořit velmi přesně např. pomocí elektronové litografie.

    Superradiace má kolem černých děr tvořit mraky neznámých ultralehkých částic

    Oblaka ultralehkých částic kolem černých děr by mohla připomínat chování elektronů v atomu. A jak to souvisí s gravitačními vlnami a proč mají být příslušné černé díry navíc binární? Jako atom, respektive gravitační atom, označují vědci strukturu kvůli analogii: samotná černá díra je jakoby jádro, mrak bosonů kolem ní připomíná elektrony…

    Korelace vs. kauzalita

    Přijít na to, co je příčinou čeho, je těžké, a podle některých nemožné. Dovtípit se, co s čím koreluje, je mnohem levnější a snazší. … Když počty vyhledávání vysokoškolského basketbalu rostou pokaždé ve stejnou dobu jako případy chřipky, je úplně jedno, proč se tak děje. Nebo ne? (úryvek z knihy Tim Harford: Jak číst čísla. Deset pravidel pro orientaci ve statistikách)

    Krátce

    Teleskop Jamese Webba schytal už 5 mikrometeoroidů. Nárazy mikrometeoroidů jsou nevyhnutelnou součástí provozu všech kosmických sond, které během svých dlouhých a produktivních vědeckých misí v kosmu běžně zažívají mnoho takových mikrokolizí.

    Astronomové zřejmě našli první volně plovoucí černou díru. Z toho, kolik kolem sebe pozorujeme velmi hmotných hvězd, vyplývá, že v Mléčné dráze by měly být roztroušeny i stovky milionů černých děr. Problém je, že izolovanou černou díru těžko objevit.

    Mladý Jupiter pohltil velké množství protoplanet. Astronomové zjistili, že plynný obal Jupiteru nemá homogenní složení. Vnitřní část atmosféry obsahuje více těžších prvků než vnější.

    Jedy štírů jsou evolučně mladé. Štíři (škorpioni) se sice považují za jakési živé fosilie, to ale neodpovídá realitě. Například jed působící na savce si vytvořili až relativně nedávno.

    Jak obyčejný aspirin potlačuje nádory tlustého střeva. Matematický model má naznačovat, že kyselina acetylsalicylová mění výsledek darwinovské evoluce mezi různými liniemi buněk.

    Anglosaští králové se masem necpali. Bioarcheologická studie vede k závěru, že před usazením Vikingů se v Anglii maso konzumovalo jen málo. Ani králové a další příslušníci elity se v tom – údajně – příliš nelišili od prostých rolníků.

    Plazmatické modifikace rostlin mohou přinést revoluci. Výzkumníci se zaměřili na modifikaci povrchu semen různých rostlinných druhů nízkoteplotním plazmatem.

    Speciální chmelové EKG začíná měřit, jak rostliny reagují na počasí a klima. Ukazuje se například velký rozdíl mezi množstvím srážek a obsahem vody v půdě v různé hloubce. To nám dává základ pro efektivnější zavlažování chmelnic…

    Software při operaci vidí do srdce pacienta. Operatérova realita je rozšířená o jakákoliv potřebná 3D data, ať se jedná o orgány, nebo cokoli jiného.

    Moderna oznámila průkaz superiorní tvorby protilátek vůči omikronu po podání bivalentní posilovací vakcíny mRNA-1273.214. Superiorita vůči variantám beta a omikron přetrvávala dalších šest měsíců po podání.

    Jedinečný molekulární CODE aneb Paramagnetické kódování molekul. S bezkontaktními RFID čipy se dnes běžně setkáváme v řadě výrobků, ale lze podobnou technologii realizovat na molekulární úrovni?

    Astrofoto: Galaxie Slunečnice. Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč.

    LUMI, nový nejvýkonnější evropský superpočítač. Superpočítač LUMI je prvním superpočítačem společného evropského podniku EuroHPC s pre-exascale výkonem a nyní je rovněž nejvýkonnějším superpočítačem v Evropě.

    Čeští vědci navrhli filtr proti covidu pro rozvojové země. Použití filtračního batohu významně snižuje riziko nákazy u lékařů, kteří provádějí u nakažených pacientů procedury, které produkují vysoce nakažlivý aerosol.

    Archeologové našli nové hroby únětické i knovízské kultury. Lidské kostrové pohřby na sídlištích v období popelnicových polí lze interpretovat jako doklad rituálních lidských objetí.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.