Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 09:30

Týden na ScienceMag.cz: Neuronové tranzistory

14. 10. 2017 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Neuronové tranzistory  

Mořské proudy a topologické izolátory. Umělá inteligence a falešné informace. Prstence nejen kolem velkých planet. Jsou psi praváci, nebo leváci?

Tropické moře se prý chová podobně jako topologický izolátor

Topologické izolátory jsou látky, které vedou elektrický proud po svém obvodu, nikoliv však uvnitř. Jak to souvisí s mořskými proudy? Vědci tvrdí, že při regulaci oceánského proudění hraje roli magnetického pole Coriolisova síla. Hrana/okraj topologického izolátoru odpovídá rovníku, kde má Coriolisova síla nulovou hodnotu. Rovník se tak v podstatě chová jako dva okraje topologického izolátoru slepené dohromady. (Je zde hlubší podobnost, nebo na oba jevy pouze sedne stejný matematický popis, nevíc jen v jednom z modelů?)

Falešné informace: dokáže je umělá inteligence lépe vytvářet, nebo odhalovat?

Umělá inteligence a pracovní trh. Blízká budoucnost chatbotů. Strojově vytvářený obsah. Prognóza Gartneru: Do roku 2020: Falešná realita či falešný obsah vytvářený pomocí umělé inteligence (AI) předstihne možnosti AI jej detekovat, což vyvolá rostoucí digitální nedůvěru. Budeme konzumovat více falešných informací než těch odpovídajících realitě (poznámka: bylo tomu někdy jinak?).

CRISPR dokáže editovat i RNA

Naděje pro lidi s ALS a Huntingonovou chorobou? „Toxická RNA“ neznamená pouze to, že se nevytváří správný protein, ale příslušné molekuly se pak také v buňce hromadí a tvoří shluky/ložiska. Editování RNA může znamenat jak vystřihání konkrétních sekvencí, tak i likvidaci celých ložisek.

2D materiál pro neuronový tranzistor

Neuronové tranzistory postupně dospívají, zvyšuje se jejich rychlost, hustota i schopnost zpracovávat vstup. Jedním z nadějných materiálů pro neuronové tranzistory je 2D molybdenit, sloučenina, která má některé výhody i oproti grafenu. Výzkumníci na tomto základě dokázali sestrojit zařízení s vyšším maximálním počtem vstupů a laditelnou frekvencí.

Krátce

Nobelova cena za chemii a nástup kryoelektronové mikroskopie. Kryo-elektronová mikroskopie – nová hvězda vědeckých laboratoří, oceněná letošní Nobelovou cenou za chemii. Co všechno se vyrábí v Brně?

Kronos asi žral! Astronomové objevili zvláštní pár hvězd podobných Slunci. Astronomové se podívali na dvě hvězdy: HD 240430 a HD 240429, kterým dali přezdívky Kríos (HD 240429) a Kronos (HD 240430) podle bratrů z řecké mytologie. Proč?

Eneolit v Evropě: orba, mléko, pivo. Lidé už tehdy mohli vařit pivo víceméně běžně, přitom se s ním však přímo neobchodovalo… (úryvek z knihy Lidé a dějiny)

Jsou psi praváci nebo leváci? A co tah na sever? Psi volili mezi dvěma identickými miskami se stejnou potravou, které byly umístěny nalevo a napravo od psa a byly otáčeny tak, aby jejich umístění postupně vystřídalo všechny světové strany. A výsledky?

Incest u neandrtálců možná nebyl pravidlem. Jak dnes většinou předpokládáme, neandrtálci žili v malých, od sebe dost izolovaných skupinách. Problém je ale trochu v tom, že obecné závěry zakládáme na ne zrovna komplexních datech.

Astrofoto: Velké americké zatmění. Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2017 obdržel snímek Vteřiny před a po zatmění.

Objeveny prstence u trpasličí planety Haumea. Prstence nemají jen obří světy jako Saturn, Uran či Neptun.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Gravitace má být důsledkem fungování vesmírného počítače
Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.