Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Topologické izolátory jsou látky, které vedou elektrický proud po svém obvodu, nikoliv však uvnitř. Jak to souvisí s mořskými proudy? Vědci tvrdí, že při regulaci oceánského proudění hraje roli magnetického pole Coriolisova síla. Hrana/okraj topologického izolátoru odpovídá rovníku, kde má Coriolisova síla nulovou hodnotu. Rovník se tak v podstatě chová jako dva okraje topologického izolátoru slepené dohromady. (Je zde hlubší podobnost, nebo na oba jevy pouze sedne stejný matematický popis, nevíc jen v jednom z modelů?)
Umělá inteligence a pracovní trh. Blízká budoucnost chatbotů. Strojově vytvářený obsah. Prognóza Gartneru: Do roku 2020: Falešná realita či falešný obsah vytvářený pomocí umělé inteligence (AI) předstihne možnosti AI jej detekovat, což vyvolá rostoucí digitální nedůvěru. Budeme konzumovat více falešných informací než těch odpovídajících realitě (poznámka: bylo tomu někdy jinak?).
Naděje pro lidi s ALS a Huntingonovou chorobou? „Toxická RNA“ neznamená pouze to, že se nevytváří správný protein, ale příslušné molekuly se pak také v buňce hromadí a tvoří shluky/ložiska. Editování RNA může znamenat jak vystřihání konkrétních sekvencí, tak i likvidaci celých ložisek.
Neuronové tranzistory postupně dospívají, zvyšuje se jejich rychlost, hustota i schopnost zpracovávat vstup. Jedním z nadějných materiálů pro neuronové tranzistory je 2D molybdenit, sloučenina, která má některé výhody i oproti grafenu. Výzkumníci na tomto základě dokázali sestrojit zařízení s vyšším maximálním počtem vstupů a laditelnou frekvencí.
Nobelova cena za chemii a nástup kryoelektronové mikroskopie. Kryo-elektronová mikroskopie – nová hvězda vědeckých laboratoří, oceněná letošní Nobelovou cenou za chemii. Co všechno se vyrábí v Brně?
Kronos asi žral! Astronomové objevili zvláštní pár hvězd podobných Slunci. Astronomové se podívali na dvě hvězdy: HD 240430 a HD 240429, kterým dali přezdívky Kríos (HD 240429) a Kronos (HD 240430) podle bratrů z řecké mytologie. Proč?
Eneolit v Evropě: orba, mléko, pivo. Lidé už tehdy mohli vařit pivo víceméně běžně, přitom se s ním však přímo neobchodovalo… (úryvek z knihy Lidé a dějiny)
Jsou psi praváci nebo leváci? A co tah na sever? Psi volili mezi dvěma identickými miskami se stejnou potravou, které byly umístěny nalevo a napravo od psa a byly otáčeny tak, aby jejich umístění postupně vystřídalo všechny světové strany. A výsledky?
Incest u neandrtálců možná nebyl pravidlem. Jak dnes většinou předpokládáme, neandrtálci žili v malých, od sebe dost izolovaných skupinách. Problém je ale trochu v tom, že obecné závěry zakládáme na ne zrovna komplexních datech.
Astrofoto: Velké americké zatmění. Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2017 obdržel snímek Vteřiny před a po zatmění.
Objeveny prstence u trpasličí planety Haumea. Prstence nemají jen obří světy jako Saturn, Uran či Neptun.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: