abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    14.7. 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 399 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Neuronové tranzistory

    14. 10. 2017 | Redakce | Různé | 2068×

    Mořské proudy a topologické izolátory. Umělá inteligence a falešné informace. Prstence nejen kolem velkých planet. Jsou psi praváci, nebo leváci?

    Tropické moře se prý chová podobně jako topologický izolátor

    Topologické izolátory jsou látky, které vedou elektrický proud po svém obvodu, nikoliv však uvnitř. Jak to souvisí s mořskými proudy? Vědci tvrdí, že při regulaci oceánského proudění hraje roli magnetického pole Coriolisova síla. Hrana/okraj topologického izolátoru odpovídá rovníku, kde má Coriolisova síla nulovou hodnotu. Rovník se tak v podstatě chová jako dva okraje topologického izolátoru slepené dohromady. (Je zde hlubší podobnost, nebo na oba jevy pouze sedne stejný matematický popis, nevíc jen v jednom z modelů?)

    Falešné informace: dokáže je umělá inteligence lépe vytvářet, nebo odhalovat?

    Umělá inteligence a pracovní trh. Blízká budoucnost chatbotů. Strojově vytvářený obsah. Prognóza Gartneru: Do roku 2020: Falešná realita či falešný obsah vytvářený pomocí umělé inteligence (AI) předstihne možnosti AI jej detekovat, což vyvolá rostoucí digitální nedůvěru. Budeme konzumovat více falešných informací než těch odpovídajících realitě (poznámka: bylo tomu někdy jinak?).

    CRISPR dokáže editovat i RNA

    Naděje pro lidi s ALS a Huntingonovou chorobou? „Toxická RNA“ neznamená pouze to, že se nevytváří správný protein, ale příslušné molekuly se pak také v buňce hromadí a tvoří shluky/ložiska. Editování RNA může znamenat jak vystřihání konkrétních sekvencí, tak i likvidaci celých ložisek.

    2D materiál pro neuronový tranzistor

    Neuronové tranzistory postupně dospívají, zvyšuje se jejich rychlost, hustota i schopnost zpracovávat vstup. Jedním z nadějných materiálů pro neuronové tranzistory je 2D molybdenit, sloučenina, která má některé výhody i oproti grafenu. Výzkumníci na tomto základě dokázali sestrojit zařízení s vyšším maximálním počtem vstupů a laditelnou frekvencí.

    Krátce

    Nobelova cena za chemii a nástup kryoelektronové mikroskopie. Kryo-elektronová mikroskopie – nová hvězda vědeckých laboratoří, oceněná letošní Nobelovou cenou za chemii. Co všechno se vyrábí v Brně?

    Kronos asi žral! Astronomové objevili zvláštní pár hvězd podobných Slunci. Astronomové se podívali na dvě hvězdy: HD 240430 a HD 240429, kterým dali přezdívky Kríos (HD 240429) a Kronos (HD 240430) podle bratrů z řecké mytologie. Proč?

    Eneolit v Evropě: orba, mléko, pivo. Lidé už tehdy mohli vařit pivo víceméně běžně, přitom se s ním však přímo neobchodovalo… (úryvek z knihy Lidé a dějiny)

    Jsou psi praváci nebo leváci? A co tah na sever? Psi volili mezi dvěma identickými miskami se stejnou potravou, které byly umístěny nalevo a napravo od psa a byly otáčeny tak, aby jejich umístění postupně vystřídalo všechny světové strany. A výsledky?

    Incest u neandrtálců možná nebyl pravidlem. Jak dnes většinou předpokládáme, neandrtálci žili v malých, od sebe dost izolovaných skupinách. Problém je ale trochu v tom, že obecné závěry zakládáme na ne zrovna komplexních datech.

    Astrofoto: Velké americké zatmění. Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2017 obdržel snímek Vteřiny před a po zatmění.

    Objeveny prstence u trpasličí planety Haumea. Prstence nemají jen obří světy jako Saturn, Uran či Neptun.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.