Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 01:13
Hubbleova konstanta by se mohla měřit i ze srážek černých děr. Jak vylepšit tepelné štíty raket? Superkritické tekutiny. Nanostruktury z DNA.
Co je na tom zajímavého, když samotná teplota 77 K je stejně ještě strašně nízká? Tak především, natažení odpovídá vlastně snížení tlaku (opak stlačení), přičemž materiály supravodivé za pokojové nebo téměř pokojové teploty, různé exotické hydridy, vyžadují extrémní tlak. Zde je tedy závislost teploty přechodu na tlaku opačná. Dokonce kdybychom MgB2 vystavili vyššímu tlaku, teplotu supravodivosti bychom naopak snížili.
Srážky černých děr, respektive jim odpovídající signál gravitační vln, by mohly poskytnout i informaci o rychlosti rozpínání vesmíru a jejích změnách v čase. Jinak řečeno by mohlo jít o další způsob, jak měřit Hubbleovu konstantu. Dva astrofyzikové z Chicagské univerzity svoji metodu nazvali spektrální siréna.
Z kosmické perspektivy vidíme, že podmínky příhodné pro život v dnešní podobě představují jen prchavou epizodu v daleko větším obraze vesmírné historie. Jen na krátké období v něm panují „ty správné“ teploty umožňující život… Budeme se zabývat otázkou, zda fyzikální zákony umožňují únik do paralelního světa. (úryvek z knihy Michio Kaku: Paralelní světy)
Dalekohled VLT Evropské jižní observatoře vyfotografoval následek mohutné kosmické kolize – obří galaxii NGC 7727, která vznikla spojením dvou menších galaxií. Proces jejich sloučení započal asi před miliardou let a uprostřed nově utvořené galaxie se stále nachází nejbližší známý pár superhmotných černých děr. Ten je rovněž předurčen k splynutí do jedné, ještě hmotnější černé díry.
Pozorování prvních galaxií odhalí, kdy skončilo kosmické temno. Astronomové sestavili seznam 88 vzdálených galaxií, které chtějí pozorovat pomocí dalekohledu JWST. Některé jsou staré méně než 200 milionů let.
V atmosféře poprvé detekovali trioxid. V zemské atmosféře poprvé objevili novou třídu extrémně reaktivních sloučenin. Tyto molekuly mohou mít dopad na globální klima i lidské zdraví.
Vapování derivátů kanabinoidů může vytvářet nebezpečné keteny. Keteny s obecným chemickým vzorcem RRC=C=O (R jsou zbytky) představují nestabilní organické sloučeniny podezřelé z toho, že mohou za zdravotní problémy i úmrtí uživatelů elektronických cigaret.
Jak vylepšit tepelné štíty? Tepelný štít je součást kosmické lodi, družice či sondy, která má obránit lidi či náklad na palubě před drsnými podmínkami během průchodu atmosférou.
Superkritické tekutiny jsou si všechny podobné. Superkritická fáze hmoty má být pozoruhodně jednoduchá. Alespoň podle nového výzkumu.
Exoneptuny jsou vzácné i u velmi jasných hvězd. Některé z nejjasnějších hvězd na noční obloze, například Sírius a Vega, jsou tzv. hvězdy typu A. Když už se u těchto hvězd nějaké planety našly, pak byly téměř vždy velké alespoň jako Jupiter.
Velká revoluce v triasu. Po velkém vymírání na konci permu došlo v triasu k obrovské explozi života. Ta přitom neměla podobu jen zaplnění uvolněných nik, ale i prudkých závodů ve zbrojení, po kterých se živočichové stali rychlejšími i chytřejšími.
Kamenné nástroje a kultura, jak to spolu souvisí? Závěr nové studie zní: Nejstarší techniky výroby kamenných nástrojů lze spontánně znovuobjevit i bez kulturního přenosu, bez „kopírování myšlenek“. Nejsou proto důkazem počátku lidské kultury.
Lékaři zavedli v ČR revoluční metodu rekonstrukce nohy u dětí s vrozeným pakloubem bérce. Vrozený pakloub bérce je velice vzácné onemocnění dolní končetiny.
Archeologové odkryli pod Řípem pohřební konstrukci podobnou megalitickým hrobkám. Odkryli pohřeb významného jedince s lukostřeleckou výbavou z pozdní doby kamenné a konstrukci, svědčící o existenci někdejšího dutého prostoru uvnitř mohyly.
Chlapci trpí alergiemi častěji než dívky. Vědci z pupečníkové krve zjišťují proč. Vědci se zaměřili na buňky, které vznikají během vyzrávání imunity těsně před porodem a po něm a které hrají klíčovou roli v toleranci vůči alergenům.
Astrofotografie měsíce: Kočičí oko. Mlhovina „Kočičí oko“ je známá svými úžasnými strukturami plynných obálek, oblouků a vzorů.
DNA nanotechnologie na vzestupu. Nanostruktury uměle vytvořené z DNA mohou působit jako strukturální i funkční prvek. Nenesou v sobě genetickou informaci, ale buňkami jsou velmi dobře přijímané.
V Brně testovali hlavní nosnou část vesmírné sondy PLATO. Hledat v hlubokém vesmíru planety podobné Zemi, to je úkolem mise PLATO Evropské vesmírné agentury.
Nespavost, noční můry, náměsíčnost a živé sny. Poruchy spánku po covidu přetrvávají měsíce i roky. Některé hypotézy ukazují na možné poškození nervové soustavy buď přímým působením viru, nebo sekundárně v důsledku imunitní reakce těla.
Zkameněliny prozradily, jak se živily larvy jepic před 250 miliony let. Podařilo se najít důkazy o tom, že larvy některých tehdejších druhů žily v proudící vodě a živily se filtrováním částic potravy unášených proudem.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.