abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Teplotu supravodivosti lze změnit natahováním materiálu

    26. 8. 2022 | Redakce | Různé | 1506×

    Hubbleova konstanta by se mohla měřit i ze srážek černých děr. Jak vylepšit tepelné štíty raket? Superkritické tekutiny. Nanostruktury z DNA.

    Supravodivost: Natahování boridu hořečnatého zvyšuje jeho kritickou teplotu

    Co je na tom zajímavého, když samotná teplota 77 K je stejně ještě strašně nízká? Tak především, natažení odpovídá vlastně snížení tlaku (opak stlačení), přičemž materiály supravodivé za pokojové nebo téměř pokojové teploty, různé exotické hydridy, vyžadují extrémní tlak. Zde je tedy závislost teploty přechodu na tlaku opačná. Dokonce kdybychom MgB2 vystavili vyššímu tlaku, teplotu supravodivosti bychom naopak snížili.

    Hubbleova konstanta by se mohla měřit i ze srážek černých děr

    Srážky černých děr, respektive jim odpovídající signál gravitační vln, by mohly poskytnout i informaci o rychlosti rozpínání vesmíru a jejích změnách v čase. Jinak řečeno by mohlo jít o další způsob, jak měřit Hubbleovu konstantu. Dva astrofyzikové z Chicagské univerzity svoji metodu nazvali spektrální siréna.

    Jak uniknout z umírajícího vesmíru

    Z kosmické perspektivy vidíme, že podmínky příhodné pro život v dnešní podobě představují jen prchavou epizodu v daleko větším obraze vesmírné historie. Jen na krátké období v něm panují „ty správné“ teploty umožňující život… Budeme se zabývat otázkou, zda fyzikální zákony umožňují únik do paralelního světa. (úryvek z knihy Michio Kaku: Paralelní světy)

    Teleskop ESO/VLT zachytil srážku dvou galaxií

    Dalekohled VLT Evropské jižní observatoře vyfotografoval následek mohutné kosmické kolize – obří galaxii NGC 7727, která vznikla spojením dvou menších galaxií. Proces jejich sloučení započal asi před miliardou let a uprostřed nově utvořené galaxie se stále nachází nejbližší známý pár superhmotných černých děr. Ten je rovněž předurčen k splynutí do jedné, ještě hmotnější černé díry.

    Krátce

    Pozorování prvních galaxií odhalí, kdy skončilo kosmické temno. Astronomové sestavili seznam 88 vzdálených galaxií, které chtějí pozorovat pomocí dalekohledu JWST. Některé jsou staré méně než 200 milionů let.

    V atmosféře poprvé detekovali trioxid. V zemské atmosféře poprvé objevili novou třídu extrémně reaktivních sloučenin. Tyto molekuly mohou mít dopad na globální klima i lidské zdraví.

    Vapování derivátů kanabinoidů může vytvářet nebezpečné keteny. Keteny s obecným chemickým vzorcem RRC=C=O (R jsou zbytky) představují nestabilní organické sloučeniny podezřelé z toho, že mohou za zdravotní problémy i úmrtí uživatelů elektronických cigaret.

    Jak vylepšit tepelné štíty? Tepelný štít je součást kosmické lodi, družice či sondy, která má obránit lidi či náklad na palubě před drsnými podmínkami během průchodu atmosférou.

    Superkritické tekutiny jsou si všechny podobné. Superkritická fáze hmoty má být pozoruhodně jednoduchá. Alespoň podle nového výzkumu.

    Exoneptuny jsou vzácné i u velmi jasných hvězd. Některé z nejjasnějších hvězd na noční obloze, například Sírius a Vega, jsou tzv. hvězdy typu A. Když už se u těchto hvězd nějaké planety našly, pak byly téměř vždy velké alespoň jako Jupiter.

    Velká revoluce v triasu. Po velkém vymírání na konci permu došlo v triasu k obrovské explozi života. Ta přitom neměla podobu jen zaplnění uvolněných nik, ale i prudkých závodů ve zbrojení, po kterých se živočichové stali rychlejšími i chytřejšími.

    Kamenné nástroje a kultura, jak to spolu souvisí? Závěr nové studie zní: Nejstarší techniky výroby kamenných nástrojů lze spontánně znovuobjevit i bez kulturního přenosu, bez „kopírování myšlenek“. Nejsou proto důkazem počátku lidské kultury.

    Lékaři zavedli v ČR revoluční metodu rekonstrukce nohy u dětí s vrozeným pakloubem bérce. Vrozený pakloub bérce je velice vzácné onemocnění dolní končetiny.

    Archeologové odkryli pod Řípem pohřební konstrukci podobnou megalitickým hrobkám. Odkryli pohřeb významného jedince s lukostřeleckou výbavou z pozdní doby kamenné a konstrukci, svědčící o existenci někdejšího dutého prostoru uvnitř mohyly.

    Chlapci trpí alergiemi častěji než dívky. Vědci z pupečníkové krve zjišťují proč. Vědci se zaměřili na buňky, které vznikají během vyzrávání imunity těsně před porodem a po něm a které hrají klíčovou roli v toleranci vůči alergenům.

    Astrofotografie měsíce: Kočičí oko. Mlhovina „Kočičí oko“ je známá svými úžasnými strukturami plynných obálek, oblouků a vzorů.

    DNA nanotechnologie na vzestupu. Nanostruktury uměle vytvořené z DNA mohou působit jako strukturální i funkční prvek. Nenesou v sobě genetickou informaci, ale buňkami jsou velmi dobře přijímané.

    V Brně testovali hlavní nosnou část vesmírné sondy PLATO. Hledat v hlubokém vesmíru planety podobné Zemi, to je úkolem mise PLATO Evropské vesmírné agentury.

    Nespavost, noční můry, náměsíčnost a živé sny. Poruchy spánku po covidu přetrvávají měsíce i roky. Některé hypotézy ukazují na možné poškození nervové soustavy buď přímým působením viru, nebo sekundárně v důsledku imunitní reakce těla.

    Zkameněliny prozradily, jak se živily larvy jepic před 250 miliony let. Podařilo se najít důkazy o tom, že larvy některých tehdejších druhů žily v proudící vodě a živily se filtrováním částic potravy unášených proudem.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.