Portál AbcLinuxu, 18. července 2025 16:53

Týden na ScienceMag.cz: Teploty supravodivosti mohou souviset se základními konstantami přírody

00:01 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Teploty supravodivosti mohou souviset se základními konstantami přírody  

3I/ATLAS: Mezihvězdný objekt je možná nejstarší kometou, kterou jsme kdy spatřili. Nachází se Země uprostřed obrovské prázdnoty? Mohlo by to vyřešit problém s Hubbleovou konstantou. Dvojitá detonace: nový snímek ukazuje zbytky hvězdy zničené dvojicí explozí.

Teploty supravodivosti mohou souviset se základními konstantami přírody

Můžeme si představit svět s jinými základními konstantami, kde by příslušné hranice byly jiné. Supravodivost by třeba byla běžná, vůbec by nefungovaly varné konvice; až na to, že bychom to nejspíš nikdy nezjistili, protože bychom sami neexistovali.¨Střípky ze světa supravodičů. Hydridy lutecia, yttria i skandia. Oxidy niklu na několik způsobů. Jak se vyhnout nutnosti extrémních tlaků?

Nachází se Země uprostřed obrovské prázdnoty? Mohlo by to vyřešit problém s Hubbleovou konstantou

Země a celá naše galaxie se možná nachází uvnitř záhadné obří „jámy“, díky níž se zde vesmír rozpíná rychleji než v sousedních oblastech, tvrdí astronomové z britské Royal Astronomical Society. Tento přístup by mohl vysvětlit problém s Hubbleovou konstantou (Hubble tension), kde různé metody jejího stanovení vedou k různým hodnotám.

3I/ATLAS: Mezihvězdný objekt je možná nejstarší kometou, kterou jsme kdy spatřili

3I/ATLAS by mohl být starý více než 7 miliard let. Na rozdíl od předchozích dvou objektů, které vstoupily do Sluneční soustavy z jiných částí vesmíru, se zdá, že 3I/ATLAS putuje po strmé dráze Galaxií a jeho trajektorie naznačuje, že pochází z tlustého disku Mléčné dráhy – populace starých hvězd obíhajících nad a pod tenkou rovinou, kde se nachází Slunce a většina dalších hvězd.

Dvojitá detonace: nový snímek ukazuje zbytky hvězdy zničené dvojicí explozí

Podle nejzavedenější teorie supernov typu Ia bílý trpaslík hromadí hmotu ze svého společníka, dokud nedosáhne kritické hmotnosti, a v tu chvíli dojde k jediné explozi. Nedávné studie však naznačily, že přinejmenším některé supernovy typu Ia by mohly být lépe vysvětleny dvojitou explozí, která se spustí dříve, než hvězda dosáhne této kritické hmotnosti.

Krátce

Starou sondu novým kouskům naučíš. Po téměř 20 letech služby se americká sonda MRO u Marsu naučila nový pohyb, který umožní z ní vymáčknout ještě více vědeckých dat. Inženýři v podstatě naučili sondu obíhající kolem rudé planety dělat otočky, při kterých je často téměř vzhůru nohama.

Počátky zemědělství: Proč zrniny dominovaly nad hlízami. Dokonce i Inkové byli jen částečnou výjimkou – ve vysokých nadmořských výškách a na strmých horských svazích pěstovali širokou škálu odrůd brambor, ale v nižších polohách pěstovali také kukuřici. (úryvek z knihy Vaclav Smil: Energie a civilizace. Historie)

Chemická analýza potvrdila, že starověcí Egypťané používali halucinogeny. Provedené chemické analýzy i analýzy DNA nyní odhalily zbytky halucinogenní rostliny Peganum harmala (harmala stepní, syrská růže, syrská routa)…

(C24H11CN): V hlubokém vesmíru našli největší aromatickou molekulu. Vědci identifikovali kyanokoronen C₂₄H₁₁CN, největší polycyklický aromatický uhlovodík (PAH), který byl kdy ve vesmíru detekován. Molekula byla nalezena ve studeném temném molekulárním mračnu TMC-1.

Nové druhy trav pro horká a suchá města. Panonská oblast je vystavena problémům sucha a horka dlouhodobě.

Záhadné ztráty nástrojů protivirové imunity u ptáků. Nové poznatky mění pohled na evoluci ptačí imunity a otevírají nové možnosti ve studiu ochrany proti virovým infekcím nejen hospodářských zvířat, ale i lidí. Ptáci jsou totiž přirozeným rezervoárem řady patogenů, které se přenášejí na člověka.

Nová genetická studie odhaluje pravěké kořeny Finů, Estonců a Maďarů. Uralská jazyková rodina a jenisejská jazyková rodina patří z historického hlediska k nejzáhadnějším jazykovým rodinám Eurasie.

Rozmanitost rostlin pomáhá ukládat uhlík do půdy – ale ne všude stejně. Půdy v původních lesích a některých loukách jsou nasycené stabilním uhlíkem a zvyšování rozmanitosti rostlin už nemá tak velký efekt…

3D modely cév usnadní operace rakoviny tlustého střeva. Pomocí umělé inteligence a superpočítače vzniká 3D model cév, díky kterému lékaři před zákrokem uvidí, kudy vedou tepny a žíly v břišní dutině.

Unikátní nález laténského sídliště. Sídliště v trase budoucí dálnice D35 ve východních Čechách bylo nadregionálním obchodním a výrobním centrem napojeným na dálkové obchodní trasy.

Jak dýchá Europa: koloběh ledu a místní tektonika. Pro vývoj Europy jsou klíčové její sousední měsíce Io a Ganymed.

V Ostravě tisknou živé buňky a biomateriály. Technologie představuje revoluci v personalizované medicíně, protože umožňuje vytvářet struktury specifické pro jednotlivé pacienty.

U červů objevili nový protein ovlivňující plodnost, jeho lidská obdoba souvisí s vývojovými poruchami. Zatímco HIM-17 se u člověka nevyskytuje, v případě BRA-2 lze u myší a u lidí pozorovat evolučně příbuzný gen.

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Teploty supravodivosti mohou souviset se základními konstantami přírody
Týden na ScienceMag.cz: Vizualizovali magnetické domény v kvantových materiálech
Týden na ScienceMag.cz: Pohnuli s NP úplným problémem - řešení pomocí 3D integrované fotoniky
Týden na ITBiz: Firmy kvůli nejistotě vyvolané americkými cly snižují plánované investice do IT
Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence vtělená do kamene

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.