Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 05:56

Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence zkouší hledat fyzikální zákony

12. 8. 2022 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence zkouší hledat fyzikální zákony  

Nejtěžší neutronová hvězda. Vědomí má povstávat ze zpětnovazebných smyček. Amorfní grafit. Přenos přesného času a frekvence paralelně s kvantovými klíči. Superpočítačové modely černý děr: klíč k fúzním elektrárnám? Slída jako polovodič, 2D iontové kapaliny, zobrazili pohyb atomů mezi plátky grafenu…

Umělá inteligence zkouší hledat fyzikální zákony

Program byl navržen tak, aby pozoroval fyzikální jevy prostřednictvím videokamery a poté se pokusil vyhledat minimální soubor základních proměnných (veličin), které plně popisují pozorovanou dynamiku. Výzkumníci začali tím, že systému předali videozáznamy jevů, u nichž již znali odpověď. Například do systému vložili videozáznam kývajícího se dvojitého kyvadla, o němž věděli, že má přesně čtyři stavové proměnné

Objevili dosud nejtěžší známou neutronovou hvězdu

Neutronová hvězda rotující 707krát za sekundu (tedy jedna z vůbec nejrychlejších) roztrhala druhou hvězdu z páru a pohltila téměř veškerou její hmotu. Vznikla tak největší dosud známá neutronová hvězda o hmotnost 2,35 hmotnosti Slunce. Jen o trochu víc a objekt by se zřejmě už zhroutil do černé díry.

Amorfní grafit by šel získávat přímo z uhlí

Poptávka po grafitu stoupá mj. kvůli elektrodám Li-Ion baterií v elektromobilech – taková Tesla Model S spotřebuje kolem 54 kg grafitu. Vědci se pokusili hlad po uhlíkových materiálech vyřešit co nejjednodušším způsobem a zkoumali, co by se dalo získat přímo z uhlí. Stačí ho zahřát na teplotu kolem 3 000 K a vznikne přitom vrstevnatý materiál, který můžeme považovat za grafit i grafen…

Vědomí má povstávat ze zpětnovazebných smyček

Pro identifikaci oblasti mozku, kde se vědomí nachází, hledali vědci jeden specifický znak vědomí v neuronálních sítích mozku: obousměrné dráhy. Když něco vidíme nebo zažíváme nějaký vjem, náš mozek přijímá informace. To ale (alespoň podle autorů příslušné studie) k vědomí nestačí. Mozek musí současně také posílat informace zpět, tj. musí být aktivována zpětná vazba. Ne každá část mozku je toho schopna, nebo alespoň ne ve stejné míře.

Úspěšný přenos přesného času a frekvence paralelně s kvantovými klíči (QKD)

Paralelní přenosy přinášejí významnou úsporu vláken, protože jinak by bylo nutné provozovat tři samostatné trasy: pro přenos dat, pro přenos času a frekvence a pro přenos QKD. Díky tomu, že vše probíhá na jedné lince, dochází ke značným ekonomickým úsporám. Navíc je možné efektivní nasazení dalšího fyzického zabezpečení přenosové trasy proti manipulaci nebo odposlechu.

Krátce

Excitony mohou mít i hybridní dimenzi. Dimenzí se zde myslí, zda jde o 1D, 2D nebo 3D materiály. A v případě excitonů hybridní dimenze znamená, že něco jiného platí pro elektrony a něco jiného pro na ně navázané díry.

Podivná aromatická sloučenina: 5 atomů, 2 pí elektrony. Jaké minimum delokalizovaných π elektronů může mít aromatická sloučenina? Vezmeme-li si jako podmínku Hückelův vzorec 4n+2, pak minimum jsou dva elektrony…

Na Měsíci jsou díry a jeskyně s pokojovou teplotou. Vědci z NASA na základě dat ze sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) a počítačového modelování došli k závěru, že zastíněná místa v dírách na Měsíci by mohla mít celkem stabilní teplotu kolem 17 °C.

EnVision: Přípravy na evropskou sondu k Venuši. Než se tahle sonda o velikosti dodávky dostane do práce, bude muset provádět takzvaný aerobraking – snižování své oběžné dráhy pomocí tisíců průletů skrz horkou a hustou atmosféru planety Venuše, což potrvá zhruba dva roky.

Třikrát 2D: slída jako polovodič, 2D iontové kapaliny, zobrazili pohyb atomů mezi plátky grafenu. Minerál muskovit, druh slídy, se v elektronice používá jako izolant. Nový výzkum nicméně ukázal, že ve 2D podobě, eventuálně už při ztenčení na několik vrstev, se tento materiál chová jako polovodič.

Vědci vyvinuli novou past na klikoroha. Škůdce ničí sazenice jehličnanů. V posledních týdnech v lesích vrcholí letní žír klikoroha borového. Tento dvoucentimetrový brouk je považován za kalamitního škůdce…

Vedci vďaka špeciálnym meraniam môžu objavovať skryté priestory v pyramídach. Na objavovanie skrytých dutín vedci teraz otestovali merania pomocou súčasnej modernej gravimetrie.

V historickém jádru Nového Jičína objevili archeologové středověkou kuchyni. S dochovanými pozůstatky středověkých kuchyní v městských domech se setkáváme jen výjimečně.

Dospělé světlušky svítí už přes 133 milionů let, začaly kvůli sexuální komunikaci. Zatímco larvy světlušek svítí proto, aby daly najevo, že nejsou chutnou potravou, dospělci bioluminiscenci pravděpodobně začali používat k namlouvání.

Vědci objasnili, jak zvýšit životnost a účinnost solárních článků s perovskity. Pro vývoj cenově dostupnějších a vysoce výkonných fotovoltaických článků využívají vědci v současnosti uměle krystalizované perovskity.

Superpočítačové modely černý děr: klíč k fúzním elektrárnám? U malých černých děr je akreční disk poněkud jinak rozložený, než se doposud obecně přijímalo… Plazma interaguje s magnetickým polem, vyzařuje energii a toto vyzařování ho zpětně ovlivňuje.

Povodně v srpnu 2002 způsobila dvojice extrémně silných dešťů. Silné srpnové deště v roce 2002 patří mezi největší od 60. let. Ukázala to analýza pracovníků Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR…

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Lepší šifrování se stává stále větší prioritou aplikací
Týden na ScienceMag.cz: Hubbleovo napětí by mohl vyřešit pomalu rotující vesmír
Týden na ITBiz: Halucinace balíčků při programování AI
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová elektronika v křemíku a diamantu
Týden na ITBiz: DeepSeek nic nemění, umělá inteligence vyžaduje obrovské investice do cloudové infrastruktury

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.