Portál AbcLinuxu, 29. listopadu 2022 16:32Úvod

Vyhledávání používá knihovnu Lucene, a tudíž s ní sdílí syntaxi dotazu. Pokud se chcete dozvědět, jak pokládat náročnější dotazy, přečtěte si dokumentaci Lucene. Tato nápověda popisuje běžné funkce a rozšíření specifická pro portál abclinuxu.

Základy

Logické operace

Do vstupního pole zadejte řetězec, který chcete najít. Když zadáte více slov či výrazů, hledání vrátí jen ty dokumenty, které obsahují všechny zadané výrazy (AND). Pokud chcete najít dokumenty, které obsahují alespoň jeden výraz, použijte spojku OR. V případě, že nechcete, aby dokument obsahoval určitý výraz, vložte před něj znak mínus nebo operátor NOT. Plus funguje opačně, vybere jen ty dokumenty, které výraz obsahují.

Pozor, znaky plus a mínus mají speciální význam, tudíž se nedají vyhledávat. Proto hledáte-li informace o C++, zadejte C, což je základní tvar po normalizaci. Nebo použijte zástupné znaky. Plus a mínus musí být na začátku výrazu, umístění na konci je bráno jako syntaktická chyba.

Seskupování

Pokud hledáte přesný text, zadejte jej do uvozovek. Jednotlivé výrazy můžete seskupovat do závorek. Text uzavřený v závorkách tvoří samostatný výraz, na který můžete aplikovat logické operátory (+, -, AND, OR, NOT).

Zástupné znaky

Vyhledávání podporuje používání zástupných znaků, jak je znáte z regulárních výrazů. Můžete použít otazník, který nahrazuje jeden libovolný znak, nebo hvězdičku, která nahrazuje žádný, jeden či více znaků. Zástupné znaky jsou výhodné, pokud neznáte přesný název, nebo chcete najít výraz ve více tvarech (skloňování, množné číslo). Výraz nesmí začínat zástupným znakem.

Příklady

nvidia
Vyhledá dokumenty, které obsahují slovo nvidia.
nvidia framebuffer
Vyhledá dokumenty, které obsahují slovo nvidia a zároveň framebuffer.
nvidia AND framebuffer
Vyhledá dokumenty, které obsahují slovo nvidia a zároveň framebuffer.
nvidia OR framebuffer
Vyhledá dokumenty, které obsahují slovo nvidia nebo framebuffer nebo obě.
nvidia -framebuffer
Vyhledá dokumenty, které obsahují slovo nvidia a neobsahují framebuffer.
"ovladače nvidia"
Vyhledá dokumenty, které obsahují sousloví ovladače nvidia.
+(nvidia OR ATI) -windows
Vyhledá dokumenty, které obsahují alespoň jedno ze slov nvidia a ATI a zároveň neobsahují slovo windows.
nvidi?
Nalezne dokumenty obsahující slova nvidia, nvidii, nvidie a podobně.
nv*
Vyhledá dokumenty, které obsahují slovo nv, nvidia a podobně.

Normalizace

Během vytváření indexu i při hledání systém provádí stejné operace, které normalizují text a tak zlepšují výsledky hledání. Nejdříve se z textu odstraní diakritika (háčky a čárky nad písmeny), pak se text převede na malá písmena. Nakonec se odstraní určitá slova, typicky jde o spojky mezi slovy.

Rozšíření

Pokud chcete upřesnit váš dotaz, máte k dispozici širokou paletu výrazů. Každý výraz začíná jménem políčka, za ním nasleduje dvojtečka a pak hodnota výrazu (žádné mezery).

Typ dokumentu

Výraz typ může nabývat hodnot sekce, software, hardware, ovladac, otazka, diskuse, clanek, zpravicka, pojem, faq, anketa a blog.

Titulek a obsah

Systém automaticky hledá jak v titulku dokumentu, tak v jeho obsahu. Pokud chcete hledat jen v jednom z těchto políček, použijte výraz titulek nebo obsah.

Datum vytvoření a poslední modifikace

Pokud si pamatujete, kdy hledaný dokument byl vytvořen nebo znáte čas poslední úpravy, máte k dispozici políčka vytvoreno a zmeneno. Pozor, v druhém případě jde skutečně jen o čas poslední změny celého dokumentu. Příklad: nvidia vytvoreno:[20050701 TO 20050731].

Předek

Pokud znáte číslo nadřazené relace, můžete hledat jen v potomcích této relace. Je to vhodné například u rubrik nebo diskusních fór. Políčko se jmenuje parent.

Kategorie zpráviček

Políčko kategorie se používá u zpráviček a umožňuje hledat jen v dané kategorii zpráviček. Může nabývat hodnot: ARTICLE, RELEASE, SFTW, PROJECT, ALERT, FOSS, DEPLOY, FUN, IT, INVITE, INFO a ADVRT.

Vyřešená otázka

U diskusí dává smysl hledat jen ve vyřešených otázkách. Políčko se jmenuje vyreseno a může nabývat hodnot ano a ne.

Počet odpovědí

U diskusí a otázek je možné hledat i podle počtu odpovědí. Použijte políčko odpovedi a vložte číselnou hodnotu.

Dokument vytvořil: Leoš Literák, 6.7.2005 16:02 | Poslední úprava: Leoš Literák, 14.12.2009 18:40 | Historie změn | Zobrazeno: 4611×

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.