Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 14:57

Nokia N810

Podpora: kompletní
Ovladač: v jádře
Adresa ovladače: http://maemo.org

Technické parametry

hardware

Processor: ARMv6-compatible processor rev 2 (v6l)
taktovany na 400MHz. 128MB RAM ktere je mozne rozsirit az o dalsich 128MB (swap) na vnitrni pametovou kartu. 256MB vnitrni pameti pro system, integrovana pametova karta o velikosti 2GB (nelze vyjmout). Slot pro pametovou kartu typu miniSD s podporou SDHC (otestovano s 8GB microSD a redukci). Micro-B USB port, audio vstup/vystup (kombinovany do jednoho 3,5mm konektoru, stereo reproduktory, vicebarevna LED dioda, GPS, WiFi (802.11g, zvlada i slozitejsi site s 802.1x zabezpecenim, znate EduRoam? ;-) ), Bluetooth 2.0. V leve casti je vcelku obstojna webkamerka schopna pracovat i v seru. Bohuzel k teto neni pristupovano pomoci v4l jako na desktopu, takze napr. flash ji nevidi a neni mozen pouzit aplikace typu ustream.

software

Operacni system je linux zalozeny na debianu. Jadro:
Linux Nokia-N810-50-2 2.6.21-omap1 #1 Wed Apr 2 08:25:02 MDT 2008 armv6l
(toto neni original, nicmene verze je stejna).

O grafickou stranku se stara windowmanager MatchBox, nejpouzivanejsi toolkit je upravene GTK (lze pouzivat i Qt nebo prakticky cokoli co si naportujete).

V zakladni vybave je internetovy prohlizec postaveny na mozille s podporou javascriptu a flash prehravacem. Prohlizec je plnohodnotna nahrada desktopoveho prohlizece, zvlada i aplikace typu google docs, google reader atd.. Flash sice funguje, nicmene vykon tabletu staci jen na mensi a jednodussi aplikace.

Dale ctecka RSS kanalu, coz je vlastne upravena liferea. Bohuzel upravena do naprosto nepouzitelne podoby, takze doporucuji spis frothing, nebo nekterou z webovych RSS ctecek, napr muj oblibeny google reader.

Zbyly software obsahuje jednoduchy PDF reader, kalkulacku, poznamkovy blok, nejake kreslitko a to je asi vse.

Primo v systemu je take podpora pro komunikacni protokoly postavene na XMPP (jabber, google talk) a SIP. Ostatni systemy lze pouzivat po nainstalovani aplikace pidgin (znate ze sveho desktopu).

Do systemu je mozne doinstalovat i VoIP aplikace skype a wengophone. Wengophone je zaroven jedinou aplikaci umoznujici videohovory (haloooo, kluci ze skypu!)

Identifikace pod Linuxem

Po pripojeni pres USB se zarizezni chova jako USB mass storage device. Vytvori dva disky, jeden pro vnitrni pamet a jeden pro (pripadnou) vlozenou miniSD kartu.

Postup zprovoznění pod Linuxem

Zarizeni je dodavano s operacnim systemem linux, funguje veskery hardware (prekvapive). Dalsi aplikace lze do systemu pridat za pomoci vestaveneho spravce balicku. Kdo zna debian bude jako ryba ve vode. Muzete pridavat repositories, updatovat seznamy balicku, vybirat z dostupnych aplikaci a rovnou je instalovat, pripadne odinstalovavat jiz nainstalovane aplikace.

Po pouziti vhodne redukce lze pripojovat i nizkonapetova zarizeni primo k tabletu (napr. "flesdiky", klavesnice atd.)

Dokument vytvořil: TombStone, 7.4.2008 16:39 | Zobrazeno: 1049×

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.