Portál AbcLinuxu, 8. července 2025 13:46
Maltron je značka ergonomických klávesnic britského výrobce PCD Maltron, a to již od konce 70. let. Mají různé modely pro psaní dvěma rukama, jednou rukou nebo např. tyčinkou drženou ústy.
Klávesnice pro psaní dvěma rukama (dual-hand keyboard) jsou založené na patentu IBM z 60. let (např. GB1016993A) – půlené, symetrické rozložení uzpůsobené pro ruce s prsty různých délek a protistojným palcem – a podporují logické rozložení znaků navržené Lillian Malt jako alternativu ke QWERTY: „domovské“ klávesy jsou ANIS a THOR, pod pravým palcem je mezerník a pod levým písmeno E. Vyráběny jsou v podstatě řemeslně v Anglii: kryt je tvarovaný ve vakuu a obvod ručně sdrátován (spínače nejsou na plošném spoji). Každý kus je podepsaný dělníkem, který ho sestavil. Jde si objednat upravený kus na zakázku, nebo jen součástky pro vlastní DIY projekt. Také je možné nechat si upravit stávající kus např. pro nový systém s USB (výměna řadiče a kabelu).
Způsob výroby je hlavní rozdíl oproti novější řadě Kinesis Contoured (od 90. let), nejnověji Advantage2.
Podoba klávesnic Maltron se ustálila ke konci 90. let. Model pro dvě ruce má šest řádků kláves zahrnujících klávesy OS (Windows) a řádek F1-F12. Uprostřed mezi polovinami je numerický blok a množství kláves, které se tak nějak nevešly jinam. Jsou dvě základní varianty, stará „89 series“ a novější „90 series“. Fyzicky se liší v tom, že 90 má pod každým palcem dvě větší klávesy (2u) a pět menších (1u), kdežto starší 89 má jen jednu větší klávesu (2u) a sedm menších (1u). Klávesám jsou také přiřazeny jiné funkce: uspořádání modifikátorů, zvláštních znaků, navigace… novější 90 má výchozí „multimediální“ klávesy pro ovládání hlasitosti. Celkem je to 112 nebo 110 kláves.
Jsou dvě základní varianty krytu: prohnutá 3D a (vzácnější) 2D se všemi klávesami v jedné rovině.
Spínače jsou Cherry MX. U starších kusů MX Black, u novějších často MX Brown. Může se to lišit podle konkrétní objednávky. Čepičky kláves mají všechny stejný profil, sférické svršky a jsou šedé, zřejmě z ABS a s potiskem nebo popisky vypálenými laserem z továrny Maltronu.
Existují modely s vestavěným trackballem.
Model J89 používá protokol PS/2, rozložení je varianta „89“ (112 kláves, staré funkce jako „Shift lock“ ve firmwaru). Na spodní straně je 8 DIP přepínačů (z toho 4 aktivní, pozice 4-7) pro nastavení rozložení. Můj kus má konektor DIN, spínače Cherry MX Black a neobsahuje trackball.
Je to PS/2 klávesnice, ale s řadou zvláštností, které se projeví zřejmě bez ohledu na OS. Některé se mohou týkat také novějších modelů do USB.
Níže budou zmiňovány funkce DIP přepínačů. Jejich nastavení se neprojevuje automaticky a nativní PS/2 nepodporuje připojování a odpojování za běhu. Ale vedle přepínačů je v díře v krytu tlačítko, které klávesnici restartuje za chodu.
První problém je vůbec připojení k PC. Nejjistější je nativní port na desce. Klávesnice si totiž nerozumí s většinou USB převodníků, namátkou:
Druhý, obecnější problém spočívá v implementaci rozložení kláves na úrovni firmwaru. Zřejmě se může týkat i modelů do USB.
Např. můj model má obskurní uspořádání zvláštních znaků (interpunkce atd.) z původního patentu Lillian Malt a funkce kláves odpovídají popiskům za předpokladu nastavení správného rozložení v OS, v tomto případě UK QWERTY (setxkbmap -layout gb
). Prakticky to znamená, že pokud mám aktivní modifikátor Shift (držím klávesu Shift stisknutou nebo jsem předtím stiskl Shift lock), klávesy na číselném řádku vracejí odlišné kódy, než kdyby Shift aktivní nebyl.
DIP přepínač č. 6 mění chování číselného řádku, zvláště v kombinaci s módem Caps lock, asi kvůli kompatibilitě s francouzskou AZERTY na straně operačního systému. Moc jsem to nezkoumal.
Většina novějších modelů už má konvenční rozložení kláves, kde by se až takové extrémy neměly vyskytovat, ale vím, že v některé konfiguraci (nového modelu s USB) např. nebyla vůbec aktivní jedna klávesa v rohu, protože na daném rozložení „nebyla potřeba“.
Aby fungovala klávesa se zpětným lomítkem, je nutné nastavit DIP přepínač č. 5 do polohy „ON“ (a klávesnici restartovat, pokud je to za chodu). Pak normálně vrací kód 43.
Dále má klávesnice (J89) několik zvláštních funkcí na úrovni firmwaru.
Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, včera 01:30 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, včera 10:30 | Historie změn | Zobrazeno: 48×
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.