MSI K7D Master-L
Technické parametry
Základní deska pro max. 2 procesory AMD Athlon MP, čipová sada AMD-760 MPX (AMD762, AMD768), 4x DIMM, max. 4 GB ECC DDR SDRAM (DDR200/DDR266), 3x PCI, 2x PCI64 (64-bit), 1x AGP4x Pro, integrovaný ethernetový řadič Intel 82559ER (10-BaseT, 100-BaseTX), USB 1.1, integrovaná zvuková karta
Identifikace pod Linuxem
Advanced Micro Devices [AMD] AMD-760 MP
Postup zprovoznění pod Linuxem
Rozchodit tuto základní desku se všemi dalšími komponentami v mé sestavě (Adaptec 26160 SCSI řadič, přídavný IDE řadič) nebylo úplně triviální.
Paradoxně nejméně problémů způsoboval intergrovaný USB řadič a integrovaná zvukovka (což jsou ovšem věci, ktere človek v serveru typicky moc nevyužije).
Nalezení a zkonfigurování vhodného kernelu, ve kterém by běželo stabilně SMP, SCSI, IDE, ECC paměti i všechno ostatní však trvalo skoro pět dní. Obecně lze říci, že jádra starší než 2.4.22 fungují stabilně jen bez podpory SMP, pre-releasy 2.6.0-test? mají zase záhadné problémy s detekcí Adaptec SCSI řadiče a proto jsem je nemohl použít.
Nakonec se výborně osvědčil kernel 2.4.22-aa1 (balíček aa-sources v Gentoo). Na něm běží stroj stabilně a s využitím svého celého potenciálu. A výkon je to opravdu slušný...
Poznámka
Při výběru a konfiguraci kernelu s podporou SMP nezapomeňte vypnout APM, ACPI a další "nebezpečné" volby.
Pokud nemáte to štěstí, že máte už k dispozici zaručeně fungující kernel, postupujte směrem od naprosto minimálního kernelu stabilní řady (jen ty úplně nejnutnější hw. ovladače, žádná optimalizace, minimum povolených voleb) a postupně do konfigurace přidávejte další volby a důkladně testujte stabilitu.