Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 03:05

Dotaz: Pomoc s vyberom UPS k zostave

22.8.2015 15:43 eriqx
Pomoc s vyberom UPS k zostave
Přečteno: 538×
Odpovědět | Admin
Zdravim,

vyberam UPS-ku k nasledujucej zostave:

zdroj: Corsair CS650M (active PFC)

mb: ASUS H97-PRO

cpu: Intel Core i7-4790K

gpu: EVGA GeForce GTX970 Superclocked ACX 2.0

ssd: Crucial MX100

hdd: Western Digital Blue 1000GB 64MB

dvdrw: ASUS DRW-24F1ST

monitor 1: DELL U2414H

monitor 2: Samsung SyncMaster BX2331

Pomocou 15 euroveho wattmetra som nameral maximalny odber (PC + 2 monitory) cca 390W (GPU stress + AIDA FPU stress), pri beznej praci by to nemalo presiahnut 220W.

Tu su moji kandidati:

https://www.alza.sk/apc-power-saving-back-ups-pro-900-eurozasuvka-d200422.htm

https://www.alza.sk/eaton-ups-ellipse-pre-850-fr-usb-d456093.htm

https://www.alza.sk/cyberpower-900epfclcd-d2141282.htm

Som trochu oboznameny s problematikou APFC a potreby cistej sinusovky, ale videl som vela prispevkov kde APFC nemal problem ani s aproximovanou sinusovkou.

Chcem sa teda opytat ci mate nejake skusenosti s tymto zdrojom, pripadne s tymito upskami, ci je potrebne kupovat upsku s cistou sinusovkou...

Nejde mi o to kupit co najlacnejsie ale aby to fungovalo a plnilo svoj ucel. Vedel by som pripadne investovat i do takehoto niecoho https://www.alza.sk/apc-smart-ups-750va-lcd-d183285.htm, ma to ale vela funkcii, ktore nevyuzijem a nerad by som za to zbytocne vyhadzoval peniaze. Tiez sa mi na tom nepacia tie koncovky IEC 320 C13, radsej by som klasicku. Neviem ci existuju nejake redukcie na tie zasuvky a ci sa mozu pouzivat s upskou.

Bonusova otazka: chcel by som na tom vyuzit prepetovu ochranu pre ethernet (RJ-45), mam adsl modem odkial ide kabel do switcha, zo switcha ide kabel mne do sietovky a dalsie kable k susedom do pc, pripadne dalsi switch/router. Zaujima ma ked zapojim upsku medzi adsl modem a switch ci to ochrani moj pc a vsetky dalsie zo switcha alebo sa moze sirit nejaky vyboj aj od susedov a prejst cez switch az ku mne do pc, resp. odkial vsadial moze nejaky vyboj cez ethernet prist?

Budem vdacny za kazdu odpoved a nazor.
Nástroje: Začni sledovat (1) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

22.8.2015 18:26 VK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s vyberom UPS k zostave
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Ohledně potřeby sinusové nebo pseudosinusové UPS bych se zeptal prodejce (myslím prodejce toho ATX zdroje), UPS to bude jedno.

Protože MTBF žádný z výrobců raději neuvádí, je pro určení kvality a spolehlivosti možné řídit se buď důvěrou ve značku, nebo se třeba orientačně podívat na hmotnost zařízení. Cena toho Eatonu a APC se moc neliší, ale APC je o cca 3kg těžší, což znamená 2 místo 1 akumulátoru (to bude tak 2,5kg) a možná i lepší chladič, trafo a pod. Takže bych možná volil APC, i když ho jinak moc nemusím a nevím, jak moc spolehlivé ty nové APC jsou. Hlavně je potřeba nekupovat ty jejich battery packy (v případě zmíněné UPS APCRBC123 = 2x 12V7Ah? za cca 1700Kč = krádež za bílého dne) - místo toho je lepší koupit akumulátory a "battery pack" si udělat sám. Otázka je, jestli ten APCRBC123 jde rozlepit a znovu vytvořit, nebo ne.
22.8.2015 18:50 PL
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s vyberom UPS k zostave
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
APC je hodně drahá sranda oproti rovnaké konkurenci a těží z dobrého marketingu a po zkušenostech s jejich přepěťovkami, kterým VŠEM (6 kusů / 3 modely) začali cca po 1/2 roce prskat vypínače, už bych APC domů nepořídil. Mám doma CyberPower value 800VA a naprostá spokojenost. Navíc pokud vím tak APC dodává soft pro monitoring a managemet (zdarma) PowerChute pouze pro wokna a pro Linux jen placenou business edici. CyberPower má v balení PowerPanel pro Linux a bohatě to dostačuje potřebám standardního domácího uživatele. Nevýhodu IEC320 zásuvek jsem našel jedinou, nedám do toho napájení od modemu, takže když vypadne proud, tak mi jede comp ale nejde net :).
22.8.2015 19:18 VK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s vyberom UPS k zostave
Souhlasím, APC je drahá a blbá, a zřejmě poslední kvalitní UPS od APC byly ty béžový plechový BACK, případně SMART - ty ale ničily akumulátory (hlavně v rack provedení). Ale ty typy které vybral od EATONu a APC stojí na alza.sk zhruba stejně, a v tom případě má APC lepší parametry. To neznamená, že by si neměl koupit CyberPower, ale bohužel ho neznám.
22.8.2015 19:32 VK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s vyberom UPS k zostave
Abych nezapomněl, s provozováním UPS spolu s Linuxem by neměl mít problémy ani Eaton a APC. Eaton dlouho sponzoroval NUT a doufám, že jeho UPS jsou stále kompatibilní, i když už pro Linux používá nějaký jiný soft. A co se APC týče, tam snad problémy nikdy nebyly, šel použít buďto NUT nebo to druhé, co si teď nevzpomenu, jak se jmenuje...
22.8.2015 20:31 pavele
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s vyberom UPS k zostave
Máme 3 ks repas APC Smart 750 od matrix-cz.cz a po třech letech měním baterky.

Další UPS máme Fortron FSP EP 650 (ovladač NUT) - že mají špatnou baterku jsem zjistil v okamžiku, kdy nám vypli proud. :-)

Žádné UPS nemělo problémy se zdrojem v PC (PFC).

23.8.2015 09:00 VK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s vyberom UPS k zostave
V dobré UPS (takové, co akumulátory neničí) by se měly akumulátory měnit po 4-5 letech, tedy pokud není vysoká teplota místnosti, pokud se nejedná o baterky nižší kvality určené spíš do zabezpečovaček, atd. Samozřejmě musí být nastavený automatický test baterií, aby nedošlo k překvapení...
22.8.2015 22:10 eriqx
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s vyberom UPS k zostave
Vdaka za nazory. Celkom sa mi pozdava ta od CyberPower. Chvalia sa tym, ze maju pure sinusovku a ze su teda idealne pre active PFC. Recenzie na cyberpower su celkom dobre, len ma trochu zaraza, ze uvadzaju dobu behu 7/1 minut pri 50/100% zatazi.
23.8.2015 12:44 PL
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s vyberom UPS k zostave
Jj jenže nikde neuvádějí vzhledem k jakému zatížení...

Já když si hodím do UPS konfigurátoru svojí sestavu s monitorem, cca 100W spotřeba v zátěži, k tomu 10% pro jistotu, tak mi to vyhodí 800VA value, s runtime 23min.

23.8.2015 20:46 R
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s vyberom UPS k zostave
Na APC predsa existuje apcupsd, ktory je v kazdej distribucii. Nepotrebujes ziadny blob od vyrobcu.

Nie je problem urobit redukciu z IEC320 na klasicku zasuvku: zoberie sa kratka predlzovacka, zastrcka sa odreze a namontuje sa tam samec IEC320. Ten sa dokonca k niektorym APC Smart-UPS dodaval v baleni.
24.8.2015 04:19 frr | skóre: 34
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s vyberom UPS k zostave
APCupsd: bejvávalo kdysi dávno. Pak přišly USB porty a všecko bylo jinak. Jednak apcUSBd, který stejně neřešil všecky modely {obvykle ty aktuální moc pokryté nebyly}, jednak jsem na ty nové UPSky s USB portem slyšel pár stížností na kvalitu firmwaru (it's not a bug, it's a feature}. Možná už se to zase zlepšuje, nemám moc představu.

V malém racku mám jakousi SmartUPS ve 2U co někde zbyla, klasickou se železným trafem a RS232, jenom místo dvou baterek jsem tam nacpal čtyři. Zátěž má minimální (asi dvě čárky z pěti) a po posledních obměnách hardwaru zátěž spíš klesá. Baterky jsem měnil dvakrát, po první výměně Yuasa tam vydržely snad 7 let takže nedávno znovu Yuasa.
[:wq]
24.8.2015 09:46 R
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s vyberom UPS k zostave
Asi zijes v nejakom inom vesmire, apcupsd funguje mnoho rokov aj s USB modelmi. Ci uz Smart-UPS alebo Back-UPS.
23.8.2015 12:59 PL
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s vyberom UPS k zostave
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Tiez sa mi na tom nepacia tie koncovky IEC 320 C13, radsej by som klasicku. Neviem ci existuju nejake redukcie na tie zasuvky a ci sa mozu pouzivat s upskou.

Redukce se dělají IEC320 na CEE 7/7, použít se dají, samozřejmě to není ideální, ale je to stejně "neideální" jako dávat do prodlužovačky prodlužovačku, takže žádná tragédie.

24.8.2015 04:47 frr | skóre: 34
Rozbalit Rozbalit vše Re: Pomoc s vyberom UPS k zostave
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Ještě k přepěťovkám... ochrana proti přepětí by měla být komplexní pro všechny vstupní dráty do objektu, a konkrétně v souvislosti s DSL modemem bych ji nedával na Ethernet (tím méně nějakou pochybnou emerickou ochranu zabudovanou v napájecím psovi), ale dal bych ji na telefonní (DSL) linku = na dráty od telecomu. A použil bych nějakou ochranu pro to použití určenou. Může být trochu detektivní práce najít vhodný model ochrany... mrkněte do katalogu k Salteku, případně se můžete zkusit zeptat na www.prepeti.cz (malý výrobce, individuální přístup). Ze zkušenosti vím, že DSL se vyvíjí, a starší sdružené ochrany B+C s krásným druhým stupněm z transilů nemusí vyhovovat modernějším=rychlejším variantám DSL (nároky na šířku pásma rostou). V tom případě bych použil ochranu, která má osazen pouze první hrubý stupeň z plynových jiskřišť = lepší nějaká ochrana, než žádná, a plynová jiskřiště mají parazitní kapacitu mizivou (oproti transilům). Pro jistotu dodávám: ochranu je třeba uzemnit, jinak je k ničemu :-)
[:wq]

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.