Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 02:38

Dotaz: Onsemi v Rožnově, kolik nm?

21.6.2024 09:57 Zm
Onsemi v Rožnově, kolik nm?
Přečteno: 779×
Odpovědět | Admin
Ahoj, všichni blázni z toho, že v Rožnově se plánuje nová investice, ale nikde jsem se nedozvěděl kolik nm technologii tam teď mají a na kolik to klesne po investici (méně je více, to ví každý kdo četl nějaký článek o polovodičích). Tak nějak podvědomně tuším, že tam dělají obvody pro zdroje, možná nějaké malé MPU a speciální (ne Si, karbid?) polovodiče pro výkonovku a VF. Z toho mi vychází, že nejmíň tam umí stovky nm, spíš jednotky um. Každopádně s TSMC (které má stavět v Německu) se to nedá vůbec srovnávat. V TSMC jsou < 10 nm. Takže z pohledu nm je Rožnov 100 let za opicema teď a pravděpodobně i po investici.
Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

21.6.2024 10:03 Zm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Onsemi v Rožnově, kolik nm?
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Omlouvám se málo jsem hledal, ale jinak jsem to trefil :)

https://www.zive.cz/clanky/do-ceska-pripluji-dve-miliardy-dolaru-na-vyroby-cipu-onsemi-rozsiri-tovarnu-v-roznove/sc-3-a-228742/default.aspx
V Rožnově denně vzniká asi 12 tisíc křemíkových waferů a 10 milionů čipů (procesy od 3 µm do 800 nm) o průměrech 150 a 200 mm.
21.6.2024 12:51 Buq
Rozbalit Rozbalit vše Re: Onsemi v Rožnově, kolik nm?
Deset let zpátky mělo Onsemi technologie, kterým by se dalo říkat 250 a 180 nm. Je to rozměr minimálního poly, který se při návrhu může použít. Na ostatní minimální rozměry si už nevzpomenu. Snad už mají licencovaný 90 nm proces a testují své návrhy u výrobců, kteří to dokážou vyrábět, když doteď Onsemi kašlalo na modernizaci Rožnova.

Pochybuju, že Rožnov i s novými linkami pro tyhle technologie nahradí dosavadní výrobce. Až se v Rožnově zprovozní, tak zahraniční výrobci budou mít už dávno rozjeté další nové linky s levnější produkcí a celá investice bude spíše ztrátová.

22.6.2024 22:50 frr | skóre: 34
Rozbalit Rozbalit vše Re: Onsemi v Rožnově, kolik nm?
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Na jednu stranu, na výkonové tranzistory teoreticky nepotřebujete maličké nanometry. Protože ta součástka vychází veliká, a pro vyšší napětí jsou beztak potřeba tlustší vrstvy materiálu. Na druhou stranu je fakt, že výkonové FETy jsou stejně spíš obří matice maličkých jednotlivých FETů - ale ani v tom případě se pokud vím nenaráží na meze možností definované co nejjemnějším rastrem litografie. Pravda je, že svého času velké zlepšení v parametrech přinesl TrenchFET (zřejmě něčí (TM), ne tak docela principielní obdoba FinFETu), což je otázka fajnovější litografie a vytváření "hlubokých" struktur (do třetího rozměru) - opět netuším, zda se to týkalo i vyšších pracovních napětí, nebo spíš těch nízkých (pro point-of-load VRM živené z distribuční větve 12V). Rychlým Googlem vidím TrenchFETy tak do 100V. Naopak Silicon Carbide vypadá jako technologie pro vyšší stovky až přes 1000 Voltů - tzn. pokud automotive, tak do elektromobilů. Ony tyhle výkonové polovodiče na první pohled nejsou až tolik sexy jako moderní logika, ale je to důležitá svébytná branže (jak našemu automotive odvětví předvedl COVID) takže podle mého skepse není na místě. Být špičkové pracoviště v leptání a pouzdření karborunda myslím vůbec není ostuda - něco si o tom materiálu přečtěte, za mě je poměrně sci-fi, leptat struktury výkonových polovodičů do materiálu, který soupeří o přední příčky v tvrdosti (= je velmi obtížně obrobitelný). Mimochodem ve výkonových polovodičích má ČR určitou tradici. K tématu mohu zmínit dvě videjka: přednes na FELu a populárně naučný YouTube kousek by Electro Dad (prvních deset minut je dost agitka, pak se to rozjede).
[:wq]
24.6.2024 11:34 Zm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Onsemi v Rožnově, kolik nm?
Výkonové a RF prvky určitě potřeba jsou a nejpokročilejší technologie v této oblasti nic moc nepřinesou, ale tvrdit, že se díky této investicí staneme polovodičovou velmocí je hodně přehnané. To co Onsemi má v Rožnově je pozůstatek Tesly, za socíku tam dělali například klon 8080 (údajně to bylo na 6um technologii), nevím jestli měli i něco pokročilejšího, spíš ne. V Maďarsku zase byla firma Tungsram, která vyráběla elektronky a pak i polovodiče, dnes to, zdá se, vlastní Infineon https://www.investmentmonitor.ai/news/infineon-opens-a-new-semiconductor-module-factory-in-hungary Podle toho stručného popisu tam dělají +- něco podobného jako v Rožnově.

Po investici Onsemi bude ČR třeba před Maďarskem... :)
1.7.2024 12:19 1
Rozbalit Rozbalit vše Re: Onsemi v Rožnově, kolik nm?
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
to by ta jejich investice nesmela bejt 40G CZK, ale USD nebo EUR, aby to k necemu bylo... blazni z toho akorat neodborna verejnost v cele s par novinari, co ten onsemi marketing sezrali hned na zacatku...

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.