Portál AbcLinuxu, 13. května 2025 19:44

Dotaz: Ubuntu & Kubuntu - špatné CZ znaky v konzoli

16.9.2005 10:42 kory.cz | skóre: 20 | blog: Moje cesta GNU/Linuxem | Polná
Ubuntu & Kubuntu - špatné CZ znaky v konzoli
Přečteno: 192×
Odpovědět | Admin

Ahoj, používám Ubuntu od verz 5.04. Distribuce mi celkem vyhovuje, ale dovádí mě k šílenctví rozhozená konzole.

Když v konzoli spustím mc, tak je obrazovka posunutá, cz znaky jsou pomršené a celé to vypadá divně.

Na konferencích jsem četl, že je to způsobené UTF-8, tak jsem trpělivě čekal na 5.10, ale tam je situace naprosto stejná.

Zkušebně jsem si nainstaloval Debian 3.1, ale tam je vše OK včetně českých znaků, tak kde je zakopaný pes, když je Ubuntu unstable Debian?

Mám tyto problémy jen já, nebo všichni pracujete se zmršeným MC?

Předem děkuji za pomoc.

Nástroje: Začni sledovat (2) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

16.9.2005 10:49 hrobar | skóre: 13
Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu & Kubuntu - špatné CZ znaky v konzoli
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Pouzivam debian sid(unstable) a mc mam tiez rozhodene koli utf8. Existuje do mc patch pre utf8 bohuzial do debianu sa zatial nedostal.
16.9.2005 10:53 kory.cz | skóre: 20 | blog: Moje cesta GNU/Linuxem | Polná
Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu & Kubuntu - špatné CZ znaky v konzoli

A jak je to s ostatními znaky v koznoli?

Mám na mysli hlášky typu, "Čtu archiv ...", atd ...

16.9.2005 11:38 Chicky
Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu & Kubuntu - špatné CZ znaky v konzoli
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Protože Ubuntu má defaultně zapnuté UTF-8 locale a některé programy se s UTF-8 nemají rády. Debian zatím implicitně pro češtinu používá ISO-8859-2, což se změní hned po vyjití příští preview verze instalačního programu.
16.9.2005 12:09 jikr
Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu & Kubuntu - špatné CZ znaky v konzoli
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Znaky č,ž apod. na konzoli jsou dobre, pokud bezi unicode_start (locale cs_CZ.utf8). Ale standardni mc je stale zmrsenej. Ma smyl mc patchovat a kompilovat, protoze v Ubuntu/Kubuntu patchovanej neni? Zkousel to uz nekdo? Diky.

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.