Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 00:11
Zdravim a predem se omlouvam za OT. Nepotrebuji pomoci, ale dnes me prekvapilo chovani e2fsck ver. 1.34. Po minulotydennim blackoutu jsem se konecne dokopal k oprave oddilu, ktery se vzpouzel pri bootu automaticke oprave a vyzadoval rucni spusteni fsck. Protoze jsem zvykly pro podobne opravy pouzivat live CD, pouzil jsem rescue CD od Slackware 10, kde je fsck ve verzi 1.34. Po provedeni fsck /dev/hde2 a potvrzeni vsech moznych vyzev k opravam filesystemu skoncilo fsck hlaskou jako vrata, ze filesystem byl modifikovan. Po rebootu jsem zjistil, ze vse zustalo pri starem a fsck se opet dozaduje rucniho spusteni. Prepnul jsem se tedy do jednouzivatelskeho rezimu, odpojil oddil a opetovne provedl fsck, tentokrat s verzi 1.38. Operace mela prakticky stejny prubeh, na konci stejna hlaska o modifikaci filesystemu, ovsem po rebootu bylo jasne, ze tentokrat se zadarilo.
Zajimalo by me, zda je verze fsck nejak vazana na filesystem, zda je k opravam ext2 nutna casove odpovidajici verze. Zil jsem dosud v iluzi, ze ext2 se jiz prakticky nevyviji, a melo by byt tedy fuk, ktera verze fsck je na nej postvana, kor kdyz nakonec hlasi uspesne provedeni ukolu.
> Podle me jsi to zapomel pred rebootem unmountnout.
To asi ne, jelikoz fsck by se na primountovanem oddilu asi hezky hlasite ozvalo a navic rescue CD od Slackwaru neprimountovava diskove oddily.
Samozřejmě že se ext2 vyvíjí. Nebo tam snad podpora ACL, rozšířených atributů, kvót, stromově indexovaných adresářů a dalších rozšiřujících funkcí byla už od roku (odhadem) 1993, kdy vznikl?
Co se tazatele týká, doporučil bych podívat se na changelog e2tools, jaké změny se konkrétně udály mezi těmi dvěma verzemi.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.