Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 05:35
~/.hosts
či lépe /etc/hosts
případně to zkouší dle nastavení postupně (/etc/host.conf). Nevím, jak tomu bývalo u woken, tam se tuším nastavovala nějaká pracovní skupina a v rámci ní se to poznalo, jména se asi posílaly při přihlášení do té skupiny.. pamatuji že mě windows pořád floodovaly nějakými pakety (samba - sdílení a tak) :) V linuxu je ještě nějaký protokol nis
, ale vím jen že existuje. Možná to má k té filosofii Woken troch blíže.
/etc/host.conf
a /etc/resolv.conf
). TZn. buď je musí umět převádět DNS server, který používáte, nebo je musíte mít zapsané v /etc/hosts
.
Samba s tím nijak nesouvisí, tamj naopak počítač oznamuje svoje jméno do sítě, a to jméno může být jiné, než je jméno počítače dle DNS.
/etc/hosts
.
Pokud těch počítačů v síti je málo, vytvořte si vzorový hosts
a ten pak rozkopírujte. Pokud jejich víc, bude nejjednodušší na nějakém linuxovém serevru nebo routeru rozjet DNS cache a lokální DNS. Jako DNS servery pro počítače pak nastavíte vaši DNS cache, která bude dotazy na lokální doménu přesměrovávat na váš lokální DNS server. V diskuzích už se to tu řešilo několikrát – např. DNS cache.
Nu a to teda když hodím hosts záznamy na DNS server to teda pak budu muset stejně při každým novým PC záznam přidávat? (server je také na linuxu.)Ano, ale přidáte ho jednou centrálně. Pokud máte účty pro Sambu v nějaké rozumné databázi (třeba LDAP), můžete DNS napojit i na to.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.