Portál AbcLinuxu, 27. července 2025 01:23


Dotaz: openSUSE 11 - LCD místo bootsplashe a v konzolích "out of range"

1.12.2008 23:27 miro
openSUSE 11 - LCD místo bootsplashe a v konzolích "out of range"
Přečteno: 379×
Odpovědět | Admin
Přílohy:

Potřeboval bych nakopnout s tímto problémem:

Na počítač DELL OptiPlex GX240, lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82845 845 [Brookdale] Chipset Host Bridge (rev 03)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82845 845 [Brookdale] Chipset AGP Bridge (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev 12)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801BA ISA Bridge (LPC) (rev 12)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801BA IDE U100 Controller (rev 12)
00:1f.2 USB Controller: Intel Corporation 82801BA/BAM USB Controller #1 (rev 12)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801BA/BAM SMBus Controller (rev 12)
00:1f.4 USB Controller: Intel Corporation 82801BA/BAM USB Controller #1 (rev 12)
00:1f.5 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801BA/BAM AC'97 Audio Controller (rev 12)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Rage 128 Pro Ultra TF
02:0c.0 Ethernet controller: 3Com Corporation 3c905C-TX/TX-M [Tornado] (rev 78)

s LCD monitorem BENQ G700AD (vstup D-sub, rozlišení 1280x1024) instaluji openSUSE 11.

Grub naběhne v grafice, ale po opuštění Grubu naběhne ještě pár řádek textu, a pak hned místo bootsplashe jen hláška monitoru "out of range". PC nabootuje "potmě" a poté zobrazí korektně gdm. V grafice během práce není žádný problém, monitor však zůstává "out of range" při pokusu o přepnutí do tty1-6 (ale konzole fungují, po paměti se do nich lze přihlásit). "Out of range" je monitor i při ukončování systému. Do failsafe módu se nejde dostat vůbec, monitor je nejdřív "out of range" a po chvíli se přepne do stand by módu.

Nastavení rozlišení monitoru je v Grubu korektní, ve xorg.conf taktéž. Monitor jsem zkoušel připojit ke dvěma dalším PC, na jednom je Fedora 7, na druhém Fedora 9, v obou případech jede bootsplash out of the box. Když DELL nabootuji z Knoppixu (5.1.1), opět všechno jede out of the box (Knoppix, pravda bootuje v textovém módu). Zkoušel jsem i Ubuntu 8.04.1, které se nechytalo úplně stejným způsobem jako to openSUSE.

Nevěděl by někdo, kudy dál?

Další info viz přílohy.

Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

2.12.2008 09:47 raven4
Rozbalit Rozbalit vše Re: openSUSE 11 - LCD místo bootsplashe a v konzolích "out of range"
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

Dobry den,

Vas problem jsem zazil u tchyne, kdyz si koupila novou LCD televizi. K pocitaci maji bezny CRT monitor, po VGA prepnuti kabelu na LCD TV a spusteni pocitace nastane presne co popisujete

 

Reseni ja vsak snadne:

Je nutno pridat/upravit parametr vga pri startovani jadra, nejlepe je zanest tuto zmenu primo do nastaveni GRUBu. Vhodny vga mod by ve vasem pripade mohl byt vga=794 nebo vga=0x31a (totez jen hexadecimalne, oba dva zapisy jsou mozne)

 

Kroky:

1. prihasit se jako root

2. otevrit a editovat soubor "menu.lst" v adresari  /boot/grub/

 

bude tam nejaky podobny radek

"kernel .....neco"  (bez uvozovek)

napr.

 kernel (hd0)/boot/vmlinuz-2.6.27.7-3-rt root=/dev/sda2 splash=silent showopts

 

3. pridat na tento radek, pripadne upravit parametr "vga=794" (bez uvozovek), je mozo take vyzkouset mod "vga=791"

cely radek pak muze vypadat takto:

kernel (hd0)/boot/vmlinuz-2.6.27.7-3-rt root=/dev/sda2 splash=silent showopts vga=0x31a

 

4. ulozit a vyzkouset restartovanim PC

 

S pozdravem,

Raven4

 

PS: pokud bude potrebujete poradit s Linuxem obecne (pripadne distro openSUSE 11) , klidne mi napiste pres jabber: raven4@jabber.cz

 

 

4.12.2008 11:20 miro
Rozbalit Rozbalit vše Re: openSUSE 11 - LCD místo bootsplashe a v konzolích "out of range"

Díky za radu, nakopnulo mě to k tomu, abych zkusil jádru předat jako parametr vga s nižším rozlišením. Zajímavé je, že jakýkoli parametr s rozlišením 1280x1024 vede k "out of range", jakmile však použiju prakticky libovolné nižší rozlišení (pravda, nezkoušel jsem všechny ;-)), tak se bez problému dostanu do textového režimu, a tty1-6 už jsou bez problému. Ale co pořád nedokážu - přemluvit počítač, aby mi nahodil ten zatracenej bootsplash. mkinitrd -s 1024x768 se tváří, že ten bootsplash nastavilo, ale bootuje to pořád v textu. Zaplaťpánbu, že je to už použitelné, ale to PC je pro BFU, který všechno bude srovnávat s xpéčkama...

4.12.2008 18:20 miro
Rozbalit Rozbalit vše Re: openSUSE 11 - LCD místo bootsplashe a v konzolích "out of range"
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

Tak to nakonec vyřešila Fedora 9 - jede "out of the box", není to sice úplně bezešvé, ale to už jsou jen drobnosti. Mohu doporučit jako funkční řešení pro všechny, kdo se s tím nechtějí vztekat. Drobné mínus pro Ubuntu i openSUSE (což mě trochu mrzí).

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.