Portál AbcLinuxu, 25. dubna 2024 18:51


Dotaz: Jak na datove uloziste?

5.5.2013 20:04 Johnny31
Jak na datove uloziste?
Přečteno: 340×
Odpovědět | Admin
Zdravím,

rozhodl jsem se, ze si postavim/zprovoznim vlastni fileserver - nejake takove prozatim skromnejsi verejne uloziste dat, budu na tom delat ve volnym case a spis zatim pro zabavu, takze podle toho budou vypadat i investice, zatim mam nekolik serveru Dell CS24-SC, do kterejch mam v planu dat 2x3TB-4TB + 2x120GB SSD do raidu 1, ale mam ted trochu zmatek v tom jak realizovat primo fileserver na linuxu, na jinym foru mi bylo doporuceno pouzit Debian, je pro tyto ucely vhodny? Je samba vhodna jako poskytovatel dat pro web aplikaci, nebo existuje nejaka jina aplikace, kterou bych mel pouzit? Co takovy apache? Nebo by mely byt data linkovana pres FTP? Programuju v .Netu, takze klient bude v ASP.NETu. Zaroven je potreba nejakym zpusobem overovat uzivatele, kteri budou data stahovat a trochu upravovat sirku pasma, to by melo jit pres apache na IP adresu, zatim netusim co by bylo nejlepsi pro dynamicky vytvareni nastaveni pro IP adresy, existuje neco dobre pouzitelnyho pro tenhle typ projektu? Jak by melo probihat overovani uzivatele? Ono IP adresa nemusi byt uplne unikatni udaj pro konkretniho uzivatele, zvlast kdyz je jedna verejna IP sdilena, nevite jak se tohle resi v praxi?

Netusite jak tohle resi obdobny sluzby na trhu?

Nebo obecne muzete me prosim nejak nasmerovat kudy dal?

Budu vdecny za jakykoliv uzitecny informace,

Diky,

Jan
Nástroje: Začni sledovat (1) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

6.5.2013 01:17 Sten
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na datove uloziste?
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Debian je hodně přehledný a časem prověřený, takže pro něj existuje spousta návodů. Mohu ho doporučit pro prakticky jakýkoliv server.

Samba je pro veřejný server prakticky nepoužitelná. FTP není moc bezpečné a mívá problémy s firewally.

Apache umí ověřovat uživatele i limitovat šířku pásma pro jednotlivé IP adresy.

ASP.NET není na Linuxu zrovna běžná technologie. I přesto je pro Apache celkem podporovaná, ale fungují tam jenom standardizovaná rozhraní (např. nefunguje EntityFramework) a bude to žrát spoustu výkonu.

V praxi se neřeší, že více uživatelů sdílí IP adresu. Když jsou přihlášeni a mají kredit, nejsou limitováni. Když nejsou přihlášeni nebo jim došel kredit, limituje se to na IP adresu.

Obdobné služby to řeší tak, že mají svůj vlastní web server (třeba RapidShare), modul pro existující web server (třeba Mega používá nginx) nebo alespoň webovou aplikaci (ownCloud)

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.