Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 23:21
Planovane zalohy vyuzivat nebudu, pac nikdy nevim, kdy budu s NB v docku a siti, takze je stejne lepsi to delat rucne.Doporučoval bych si to rozmyslet. Z vlastní zkušenosti bych řekl, že pár týdnů na to budete myslet, ale po nějaké době na to zapomenete, což je pak k ničemu. Déjà Dup neznám, já používám Back In Time, ten využívá rsync (takže se také přenáší pouze změny, zálohy jsou inkrementální a stejné verze jednoho souboru jsou vytvořeny pomocí hardlinku) a SSH. Plánování mám nastaveno tak, že v den, kdy ještě neproběhla záloha, se každých 15 minut podívá, zda je dostupný server (to je kvůli pomalému připojení k internetu jen na domácí síti), pokud ne, za 15 minut zkouší znovu, pokud ano, zálohu provede a v případě úspěchu zálohuje zase až další den. Jde tam naklikat i automatická záloha po připojení externího disku (pomocí udev pravidla).
rsync --link-dest
. Podobných nadstaveb je mnoho, doporučuju se držet rsyncu v pozadí. Volba --link-dest
vytváří hardlinky u nezměněných souborů, takže jde o jednoduchý a docela efektivní způsob inkrementálních záloh. Další zajímavou alternativou jsou btrfs snapshoty.
Zálohování určitě spouštěj automaticky. Vytipuj si dobu, kdy býváš doma a nastav to na ní. Pokud občas doma nebudeš, tak se to prostě spustí další den. Pokud rsync běží s nízkou prioritou, není to většinou ani nijak znát. Nejjednodušší je dát do cronu ping server -n 3 && nice rsync ...
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.