Portál AbcLinuxu, 16. května 2024 04:50


Dotaz: Jak je to v Linuxu s WebKitem?

20.1.2017 16:50 mica
Jak je to v Linuxu s WebKitem?
Přečteno: 311×
Odpovědět | Admin
Na normální prohlížení internetu používám Firefox, nicméně protože chci vědět, jak se tytéž stránky zobrazují v různých prohlížečích, mám nainstalované i prohlížeče s jinými jádry. Myslel jsem, že od každého jádra stačí jeden prohlížeč, že prohlížeče postavené na tomtéž jádru se mezi sebou liší jen uživatelským rozhraním a jinak stránky zobrazují stejně, ale teď nevím. V repozitáři Debianu je nejvíc prohlížečů založených na WebKitu, takže si člověk musí některý vybrat. A všiml jsem si, že s každým prohlížečem se instaluje jiná knihovna, která má v názvu "webkit" - Konqueror závisí na libqtwebkit4, Arora na libqt5webkit5, Epiphany (WWW) na libwebkit2gtk-*, Midori na libwebkitgtk-* a několik dalších prohlížečů vyžaduje některou z jmenovaných knihoven. Doteď nevím, zda ta přehršel linuxových webkitových prohlížečů používá různé verze téhož webkitového jádra (ve smyslu starší a novější), fakt ale je, že tyto prohlížeče nezobrazují stránky zcela stejně. Dnes jsem se například setkal s tím, že Konqueror a Arora zobrazí nesprávně prvek stránky, jehož výška je nastavena pomocí kódu calc(100vh - 100px), zatímco Epiphany jej zobrazí správně (Firefox a Chromium ani netřeba zmiňovat) - přitom je uvedeno, že Safari podporuje funkci calc od července 2012. Znamená to snad, že Konqueror a Arora používají verzi WebKitu, která je starší než čtyři roky? Nebo jak to vlastně s těmi webkitovými knihovnami v repozitáři je? - vůbec tomu nerozumím. A zobrazuje některý z linuxových webkitových prohlížečů stránky stejně jako Safari? Předem děkuji za odpovědi.
Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

20.1.2017 17:17 NN
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Co si o tom nejdrive neco precist?
20.1.2017 17:19 chrono
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
V knižnici libwebkit2gtk je výrazne novšia verzia WebKit ako je v knižnici libqt5webkit5 (a tie ostatné sú ešte staršie). Napr. v Qt4 je to verzia z 2011 (pár malých opráv je novších) a pri Qt5.6 to vyzerá na rok 2012 (plus pár novších úprav).

V Qt5.6 je už knižnica QtWebEngine a tá je založená na Chromiu, takže nemá zmysel prehliadače využívajúce tú knižnicu používať (pretože Chromium je v tomto prípade lepší).

Takže ak ide o testovanie priamo WebKit, tak najrozumnejšia možnosť je testovať s použitím WebKitGTK+2
20.1.2017 17:23 chrono
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
A zabudol som, že Midori môže používať aj WebKitGTK+2 (ale len s Gtk+3, pre Gtk+2 nie je dostupná novšia verzia tej knižnice).
Josef Kufner avatar 20.1.2017 17:40 Josef Kufner | skóre: 70
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
Ono ten QtWebengine je docela bublrlíček a ubalit ho není jen tak.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
Max avatar 21.1.2017 01:11 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
Jsem se o to pokoušel kvůli Fatratu a moc se mi to nepodařilo, pak už jsem neměl time. QtWebengine pod debianem vypadá skoro jako nemožná věc :-/.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
21.1.2017 12:46 chrono
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
Mám Gentoo a "nainštalovanie" QtWebEngine nie je problém (každopádne, podľa ebuild súboru, to nie je jednoduché dosiahnuť a ani v aktuálnej verzii to ešte nie je zvládnuté ideálne).

QtWebEngine ale ešte stále nemá všetky funkcie, ktoré boli dostupné v QtWebKit a navyše sa spúšťa výrazne pomalšie a používa oveľa viac pamäte. Napr. aplikácia Anki s QtWebKit používa 150MB a náhľady sa zobrazia okamžite po zobrazení okna, QtWebEngine potrebuje 600MB a načítanie toho elementu trvá dosť dlho na to, aby to bolo viditeľné (všetko samozrejme pri porovnávaní rovnakých dát).
21.1.2017 08:18 mica
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
A WebKitGTK+ drží krok s WebKitem užívaným Safari jak? Na stránce projektu WebKitGTK+ se píše, že verze 2.14.3, kterou používá poslední verze Epiphany, byla vydána 17. ledna 2017 (to se tedy v repozitáři Debianu mimochodem objevila velmi rychle), ale z toho nedokážu poznat časovou souvislost se Safari (aspoň vycházím z předpokladu, že nejnovější WebKit užívá právě Safari).
21.1.2017 12:41 chrono
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to v Linuxu s WebKitem?
Opravy a nové vlastnosti priamo vo WebKit sú v GTK verzii dostupné približne v rovnakom čase (niekedy aj skôr, pretože zmeny, ktoré nie sú bezpečnostné chyby môžu byť použité v Safari neskôr).

Každopádne to ale neznamená, že sa stránka zobrazí rovnako (pretože WebKit je len jednou z častí Safari a napr. rendrovanie písmen je úplne iné), takže dosiahnutie rovnakého vzhľadu až na úroveň jednotlivých bodov je nereálne (ale na testovanie dostupných funkcií a napr. rozloženia elementov to bude použiteľné).

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.