Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 20:48
systemd-nspawn jako by byl jen pro pár systemd nadšencůNejsem systemd nadšenec, ale nspawn používám několik let (i s veřejnými adresami) a nevidím problém.
pokud vám nevadí, že ip adresa virtuálu bude za NATem a DHCPProč to?
Na jiné použití zdá se chybí dokumentace.Popis, jak v dané distribuci nastavit síť, snad existuje. Pokud používáte systemd-networkd (což bych pro nspawn kontejner doporučoval), tak máte pěknou dokumentaci přímo od autorů systemd. Jinak to, že v některých projektech lze IP kontejneru (používám třeba i FreeBSD jaily) nastavit zvenčí, nepovažuji za bůh ví jakou výhodu. Pokud mám fyzický stroj nebo plnou virtualizaci, také nenastavuji IP "zvenčí". Proto nevidím u nspawn problém, naopak, sít nastavuji úplně stejně jako na fyzickém stroji nebo plné virtualizaci. V mém případě tedy pomocí systemd-networkd.
macvlan0Proč macvlan? Já používám veth (
--network-veth
, resp. VirtualEthernet=yes
) a na hostitelském systému tu příslušnou veth síťovku jen strčím do bridge na příslušnou fyzickou síťovku. To mi umožňuje připojit daný kontejner do dané fyzické sítě, jen přiřazením do konkrétního bridge.
Tj konfig v /etc/systemd/nspawn/stroj.nspawn
:
[Exec] Boot=on [Network] VirtualEthernet=yes Bridge=br0Tohle je jediné nastavení kontejneru na straně hostitele a v kontejneru je jen nastavení sítě (systemd-nspawn) a je to.
Pak ale nejspíš nebude problém ze vnitř virtuálu od sítě odpojit celý fyzický stroj a to třeba i omylem.Řekl bych, že podobný, jako z kteréhokoliv jiného stroje na síti. Rozhodně nemusíte kontejnery připojovat na stejnou fyzickou sít, na které máte adresu fyzického stroje. Případně fyzický stroj může mít servisní ip, která bude jiná (z jiného rozsahu), než ip pro komunikaci s kontejnery. Atp.
Nebo má každý container vlastní routovací pravidla stejně jako má možnost mít vlastní firewall nastavovaný zevnitř?Ano, může mít vlastní routy.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.