Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 12:38
Docela se mi líbí IPv6 link-local adresy (fe80::), které se nemusí konfigurovat. Ale někdy narážím na problém se spolehlivostí. Teď se mi např. stalo, že mám počítače A a B a mezi nimi dva switche, tzn.
A -- SW1 -- SW2 -- B \ -- C
A někdy se z A na B připojím přes tu fe80:: adresu (včera to fungovalo) a někdy ne. Dneska se např. připojím jen z počítače, který je napojen také do SW2 (dám si do .ssh/config ProxyCommand
), ale přímo z A to nejde.
Firewallem to není, protože na něm mám nastavený REJECT na vše ostatní kromě povolených adres, takže by mne to hned odmítlo, ale ono ne - chová se to jako kdyby tam byl DROP nebo spíš jako kdyby to ten počítač B vůbec nemohlo najít. Přitom připojení na IPv4 adresu přidělenou DHCP serverem projde v pohodě.
Včera se pro změnu jednu dobu nešlo připojit z počítače C připojeného k SW2 na počítač B připojený taky na SW2. Chovalo se to stejně, jako z A do B dnes. A když jsem počítač C restartoval, tak se najednou spojit šlo. Předtím jsem zkoušel restartovat počítač B, ale to nepomohlo. Vypadá to, jako by se tam něco kešovalo, ale bohužel nevím co a kde. Poradíte? Nevím, jak tyhle problémy ladit.
Switch SW2 je managovaný, ale nic jsem v jeho nastavení neměnil. Switch SW1 je hloupý a nic v něm ani nastavovat nejde.
Tyhle adresy fungují v rámci jednoho segmentu, ale podle Wikipedie bych v něm měl být:
Using switches or bridges, multiple layer 1 segments can be combined to a common layer 2 segment, i.e. all nodes can communicate with each other through MAC addressing or broadcasts.
Nebo to přes dva switche nepůjde? Proč to tedy někdy jde i přes dva? A někdy se naopak nejde spojit mezi dvěma počítači zapojenými do toho samého switche? A po restartu klientského počítače se to (asi?) spraví?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.