Portál AbcLinuxu, 6. května 2024 09:43


Dotaz: raspberry google assistant

29.2.2020 06:38 Mirek
raspberry google assistant
Přečteno: 301×
Odpovědět | Admin
Dobrý den.

Jsem dostal od rodiču k narozeninam raspi 4 a chtěl bych vyzkoušet google assistanta na ovladaní relatek.

Nezkoušel někdo?

Jelikož jsem uplný začatečník a bude pro mně dost pracne něco takoveho zprovoznít, by mně zajimalo, zda je to funkční a co od toho mohu očekavat? Zda to má vubec cenu se do toho pouštět. Děkují.

Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

29.2.2020 10:43 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
Rozbalit Rozbalit vše Re: raspberry google assistant
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

Varianta s Androidem

Nezkoušel jsem to, ale asi bych to udělal tak, že bych na to dal Android a napsal aplikaci, která se použije API Google assistanta (tuším, že aplikace si může vytvořit vlastní povely).

Samozřejmě rootlý android, aby si aplikace mohla řídit GPIO, což nebude problém, žádné bricknutí nehrozí[1]. SELinux nastavit na permissive (nebo jak se to jmenuje), aby si aplikace mohly dělat ± co chtějí.

Potom bude třeba rozchodit externí zvukovou kartu (USB) pod androidem (RPi 3, které mám, nemá zvukový vstup).

Otázkou je to, jestli chcete video výstup. Zahlédl jsem cosi o „Android Things“, ale vůbec nevím, co to je. Možná to s tím nějak může souviset. Dle toho, co jsem pochopil jde o Android pro embedded bez UI.

Nutností je v tomto případě umět programovat pro android. (Android Studio chce na můj vkus „hodně“ RAM — 6 GiB by mohlo stačit.)

K relátkům: Pochopit něco málo o tranzistorech, jak ho zapojit, aby se nespínalo relé přímo přes GPIO (má omežení max. proudu a cívky by se neměly připojovat na GPIO). Pokud jich bude hodně (víc než dostupných GPIO), tak použít nějaký čip ovládaný přes SPI, I²C, … Nejjednodušší by byl shift register. (Zabere 2 až 4 piny pro spínání neomezeného množství relátek, pokud se zapojí za sebe.)

Googlí (a jiné) TTS

Text-to-speech (TTS) je program/služba, která bere zvuková data a přepisuje do textu. Pokud by to bylo jen pár příkazů, stačí „hloupým“ algoritmem vyhledávat výskyty slov nebo sousloví, která ovládají relátka. Obejde se to bez Androidu. Myslím, že google poskytuje takové API. Samozřejmě si tím domů pořídíte štěnici připojenou do internetu (stejně jako s Google Assistantem).

Umíte něco s linuxem?

Pokud ne, naučte se ho používat. Nejjednodušší cesta, jak se s ním naučit, je používat Linux na desktopu. Na LinuxSoftu (zrušeno, existuje jen jako statická verze) byl/je pěkný tutoriál k bashi: Linux v příkazech.

[1]: Když se něco rozbije, vytáhne se microSD a nahraje systém znovu, RPi prakticky žádné interní úložiště nemá, jen pár bitů PROM, kam bych opravdu nesahal, když to není nutné.
.sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.
29.2.2020 11:03 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
Rozbalit Rozbalit vše Re: raspberry google assistant
.sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.
29.2.2020 11:04 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
Rozbalit Rozbalit vše Re: raspberry google assistant
Omylem jsem zaměnil TTS se speech recognition. Text-to-speech je samozřejmě to, že počítač něco říká. Speech recognition (též Speech-to-text) bere zvuk a přepisuje do textu.
.sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.