Portál AbcLinuxu, 16. srpna 2025 13:49


Dotaz: Může Lilo při bootu fyzicky poškodit hardware?

30.8.2004 03:37 jcd
Může Lilo při bootu fyzicky poškodit hardware?
Přečteno: 128×
Odpovědět | Admin
Nechal jsem si přeformátovat 30GB disk svého notebooku (Acer 1310), protože při manipulaci s oddíly DiskDrakem spolehlivě padal první primary oddíl s WinXP (FAT32) ("NTLDR nenalezen" - přestože tam byl a oddíly se pod Linuxem hlásily bez problémů) a ostatní programy (konkrétně PartitionMagic) hlásily, že má 12 cylindrů místo 16 a odmítaly s ním pracovat. Disk má na sobě napsáno, že má mít cylindrů 16 (jaký měl Acer důvod dávat ho na 12, je to k něčemu dobré??).

Ve firmě mi provedli zálohu Norton Ghostem (po přečtení několika diskusí mám neurčitý pocit, že to nebyl dobrý nápad:), přeformátovali (už 16 cylindrů), rozdělili oddíly (fdiskem, z výše zmíněných diskusí opět nevyplývá nic povzbudivého:/ ) na 18GB primary, 7 extended, zbytek primary pro Linux a jeho swapku. Ze zálohy obnovili obsah oddílů, Lilo nabootovalo do XP, ale do Linuxu nikoliv - "Kernel panic - not found on hda5", nebo něco v tom smyslu. Dobře, použil jsem Mandrake mód rescue, obnovil zavaděč, ale problém pořád stejný. Nabootoval jsem to tak ještě párkrát, abych pořádně pročetl chybová hlášení, že potom nabootuju grubem z diskety pouhou změnou čísla oddílu s kernelem, ale při druhém pokusu se počítač znenadání vypnul.

Dále už naprosto mrtvý, na pokusy o zapnutí vůbec nereaguje, ani nezačne foukat, ani nezapne obrazovku, prostě jako bych nic nemačkal. Je možné, že došlo k fyzickému poškození hardwaru a to bylo způsobeno bootováním pomocí starého zavaděče?
Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

30.8.2004 08:04 krenem00 | skóre: 10
Rozbalit Rozbalit vše Re: Může Lilo při bootu fyzicky poškodit hardware?
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Zkus odpojit notebook od el. sítě a odeber baterku cca. na 5min. Vlož baterku zpět do notebooku bez zapojení do el. sítě a zapni jej. Osobně mi tento postup pomohl. Notebook Acer mám 1 rok a 1x nechtěl nastartovat. Doufám jen, že se to nebude opakovat každý rok a vícekrát. ;-)))

Na 99,9% nedošlo k fyzickému poškození hardware starší verzí Grub nebo Lilo zavaděčem.
2.9.2004 22:53 jcd
Rozbalit Rozbalit vše Re: Může Lilo při bootu fyzicky poškodit hardware?
To jsem zkusil hned taky, zlepšení se projevilo, tentokrát se zapnul způsobem tím, že začal hučet větráček, rozsvítila se dioda signalizující zapnutí a to bylo tak všechno, co upomínalo na funkční stav. Obrazovka se nerozsvítila, nic nešlo, pro změnu ani vypnout:-(

Co se týče Lila, nemyslel jsem ani tak starší verzi samotného zavaděče, jako spíš bootování s nastavením z disku v původním stavu(tj. jinak formátovaného, na oněch 12 cylindrů místo 16, čili i jinak udanými hranicemi a počtem oddílů (?)) na disk ve stavu novém (čili cylindrů 16 a jinak rozdělené). Neviděl jsem v tom problém, říkal jsem si, že prostě jen nenajde jádro, zahlásí chybu a že mu umístění jádra zadám manuálně. Leč - asi jsem se spletl:,(

Ptám se proto, že jednak je notebook ještě v záruce a jak se mi tak Acer (Designed for Microsoft® Windows® XP© ;) jeví, nebudou z Linuxu na disku nijak nadšení a budou se o záruku handrkovat (jako že to byla "změna produktu, za kterou nemohou nést zodpovědnost", a dost možná i uspějí).

A druhak mi jeden známý tvrdí, že ho ve firmě, odkud má počítač, upozorňovali, že bootování jeho počítače (WinXP) z diskety, která je vytvořena na jiném počítači, může jeho počítač poškodit (?) :-0 Takže jsem se upřímně zděsil věcí příštích a ještě očekávám, co z nich bude...
3.9.2004 08:23 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
Rozbalit Rozbalit vše Re: Může Lilo při bootu fyzicky poškodit hardware?
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Zdravim

Poskozeni HW je velmi nepravdepodobne a pokud k tomu doslo, nedokazu si predstavit jakym zposobem by za to mohl nest zodpovednost lilo nebo jiny boot manager. Zkus vypojit disk a zapnout, mel by ti zarvat ze nema disk.

Zdenek
www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.