Portál AbcLinuxu, 17. července 2025 07:17


Dotaz: RH 9 z CF a bez swapu

12.7.2005 18:15 Radek
RH 9 z CF a bez swapu
Přečteno: 200×
Odpovědět | Admin
Dobry den, potreboval bych spoustet RH 9 z CF karty ( file sytem RO - omezana zivotnost CF )a bez swapu. Puvodne jsem chtel pouzit nejakou minidistribuci, ale zadna mi nevyhovuje. RH 9 potrebuji proto, ze na tom mam veci odladene a neni narocny na HW - P 75 MHz, RAM 24 MB, HD 750, WiFi DWL-520+ (ovladace pro WiFi se musi kompilovat vzdy pro verzi jadra tak i proto mi minidstr. nevyhovuji jelikoz v nich neni kernel develop, develop tools atd. coz je pro kompilaci poterbne) RH 9 mi bezi pouze v txt rezimu. Diky.
Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Odpovědi

12.7.2005 19:05 #Tom
Rozbalit Rozbalit vše Re: RH 9 z CF a bez swapu
Odpovědět | | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Pokud se váš stroj umí spustit z flashdisku, bude to jednodušší, protože však nemám možnosto toto nějak vyzkoušet, popíšu jiný postup.

Vhodné je zkompilovat znovu jádro, zahrnout přímo do něj podporu pro USB řadič, disky USB a SCSI. Daly by se použít i moduly, ale postup by se tím dost zkomplikoval, protože by byl potřeba ramdisk. Pak už stačí uvést jako kořenový oddíl správný disk (třeba /dev/sda1) a je to. Jádro se pak dá nahrát třeba na disketu či CD, vlastní systém se pak dá na flashdisk. (Jádro se tam dá dát jistě taky, ale jak jsem napsal - můj hardware to neumí.)
12.7.2005 19:53 Radek
Rozbalit Rozbalit vše Re: RH 9 z CF a bez swapu
O USB vubec nejde, CF kartu pripojim pres redukci na IDE. Na CF chci mit celej system a zbavit se HD. Nevim ale jak upravit system aby byl file system RO a pri tom funkcni. Zapis bych povolil jen na zmenu konfigurace....
12.7.2005 21:54 #Tom
Rozbalit Rozbalit vše Re: RH 9 z CF a bez swapu
No jo, na to jsem nepomyslel, že se dá pořídit tohleto udělátko. Někde jsem o něm slyšel, ale je to dávno... Je potřeba uvážit, kam všude systém při spuštění zapisuje. Protože už dlouho nepoužívám Red Hat 9 (ani Fedoru), ale vlastnoručně zkompilovaný LFS, popíšu to obecně. Mnohé distribuce při spuštění třeba kontrolují závislosti mezi moduly (= na nic), mažou obsah /tmp a jiných adresářů (= na nic), spouští anacron-neprovedené úlohy cronu (taky na nic). Pak taky kontrolují souborové systémy - to je v tomto případě taky k ničemu. Bez přehánění se dá říct, že je v takovém případě na nic skoro všecko, co ten Red Hat při startu dělá. A protokolování systému taky radši vyhoďte, nebo jej pošlete do některé konzole. A co by měl po osekání dělat? Třeba toto:
  1. Připojit /proc, u novějšího jádra taky /sys a nahodit udev, jestli je potřeba.
  2. Připojit další používané souborové systémy, jsou-li potřeba.
  3. Nahodit síť a firewall.
  4. Nahodit nějaké síťové služby (ssh).
I tak se ale nedá zápisu úplně vyhnout. Při připojování dalších disků se sahá do /etc/mtab, při startu sítě zase DHCP klient (je-li použit) přepíše /etc/resolv.conf a někam (třeba do do /var) si schová dobu platnosti adresy apod. Jako řešení se dá použít ramdisk (přesněji tmpfs připojovaný obvykle do /dev/shm, na rozdíl od běžného ramdisku se nafukuje podle potřeby, to je přesně to, co se zde hodí) a do něj při startu nahrát třeba i celý /etc, aby se zapisovat mohlo. Další možností je vytvořit v ramdisku jen soubory, které se budou měnit, a do /etc dát jen odkazy (to je ale nešikovné, z vlastní zkušenosti to nedoporučuju).

Pro inspiraci si můžete prohlédnout nějakou neinstalovací distribuci Linuxu (třeba můj prvotní "LFS DeadCD" šmejd - mimochodem, původně to mělo vzniknout z Red Hatu devítky, jenže jsem byl líný, takže z toho vzešel až tenhle chabý pokus s LFS 5.1 postrádající byť i sebemenší snahu o rozpoznávání hardwaru).

Pro úplnost, zajímavost a inspiraci ještě odkaz na spouštěcí skripty LFS.
12.7.2005 23:29 Radek
Rozbalit Rozbalit vše Re: RH 9 z CF a bez swapu
Pohraju si s tim a uvim co pujde... Dik.

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.