Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 22:51
Fedora 39:
1. 2GB ISO obraz to je super, menej bloatware
2. ciste GNOME a 45 ver. super
3. zatial sa mi stahuje ISO obraz idem vyskusat ale predpokladam ze ak sa to nezmenilo tak je v zavadzaci na zaciatok otestovat image ci je ok to je super
4. ziadne snapy, ale core system je RPM a ostatne veci cez flatpacky to sa mi paci
5. SPINY nepacisa ti GNOME skusis ostatne desktopy a aj wayland desktop
podla mna Fedora je super. co poviete?
sudo dnf install waydroid
sudo systemctl enable --now waydroid-container
Dodám, že pokud uživatel vyžaduje proprietární NVIDIA ovladače, je možné je nainstalovat na jedno kliknutí z aplikace "Software" (či "Discover" na KDE). Není třeba nic nastavovat ani přidávat žádné repozitáře.
Jediné, co je na Fedoře trochu problém jsou některé (patentované) kodeky, dostupné pouze v RPM Fusion. Ten je nutné přidat ručně (jde opět provést přes GUI) a následně kodeky ručně nainstalovat. Bohužel, některé kodeky z nelogických důvodů neobsahují platná AppStream metadata, nezobrazí se tedy v aplikaci "Software" ani nejsou uživateli přímo nabídnuty k instalaci při pokusu o přehrání video/audio souboru využivajícího konkrétní kodek. Je tedy nutné je nainstalovat přes terminál (vše je nicméně popsáno v dokumentaci Fedory, včetně přesných příkazů) a jedná se vlastně o jediný případ, kdy jsem byl na Fedoře skutečně nucen použít terminál, jelikož funkční parita s GUI chyběla. Nicméně, běžný uživatel by tohle spíše vyřešil instalací VLC z Flathubu (a oželel by thumbnaily videí nepodporovaných formátů v Nautilu), který má všechny kodeky bundlované a funguje bez problémů.
4. snap lze odinstalovat a vcetne pridani DEB repositare Firefoxy od Mozilly je to na par minutTo tak nějak vystihuje celý ten tvůj komentář. Fedoru nainstaluješ a můžeš out-of-box používat (a nemusíš při tom sáhnout na terminál), *Ubuntu oproti tomu musíš různě ladit a zbavovat se balastu od Canonicalu, aby se ten systém používat dal a nakonec máš stejně ne příliš kvalitní bazmek, kde máš jistotu pouze v tom, že se již příliš měnit nebude, jelikož je v něm (v případě LTS vydání) až na pár výjimek dva roky starý, neaktualizovaný (a občas i rozbitý, bez šance na opravu - schválně, zkus si nějakou aktualizaci/patch sám dostat do Universe jako SRU) software.
pokud bych stal o neustale zmeny verziV čem to je dnes problém? Upgradem na novou verzi Fedory strávím 10 minut jednou za půl roku. Přijde mi to snesitelnější, než používat několik let staré a zabugované verze balíků z LTS universe.
Nakonec tomu dala hřebíček do rakve informace, že uvažují o sledování softu. Jen ta úvaha deklasovala tuto distribuci až na úplné dno.Myslíš třeba jako Debian s jejich popconem již před 20 lety nebo Ubuntu s jejich telemetrií od verze 18.04?
Zatimco fedora “ma” support a zminovany borgbackup singlecore si mohu tak fixnout sam.Odkdy má Fedora implementovat fíčury (podpora multicore je fíčura) v jednotlivých balíčcích? To je práce upstreamového projektu. Distribuce je od toho, aby integrovala a distribuovala. Taky po Applu chcete, aby implementoval fíčury v aplikacích, které najdete v App Storu?
Ubuntu je stejny pripad jako SuSE- SLES - utekli k nemu, jen proto, ze ma klikaci GUI a TUIOpět. RHEL a Fedora mají dnes grafické klikací nástroje na vše podstatné, a to i v případě serveru (viz projekty Cockpit, Fleet Commander apod.).
Fedora je spise enterprise, takze na klikatka zapomente, je to pro lidi, co Linuxu rozumi a umi jej ovladat z CMD.To platilo před mnoha lety, dnes již je cílovka Fedory trochu jinde.
Upgradoval jsem z 38 a jsem velmi spokojený.
Čekám na upgrade některých doplňků (např. hide top bar).
Narazil jsem na drobný problém při vytváření nových VPN připojení přes NM.
Při importu .ovpn souboru nové připojení blokuje SeLinux.
Lze odstranit pomocí restorecon -R ~/.cert
(škoda, že se tento problém stále vleče).
Pozitivně mne překvapilo, jak svižně Fedora funguje i na starším železe.
Za mne dobrá práce!
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.