Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 09:09
Intel by se rád dostal své procesory na trh smartphonů, zřejmě proto bude nyní spolupracovat s Googlem na optimalizaci Androidu pro x86 procesory Intel Atom. Na AnandTech.com Intel demonstroval smartphone s Androidem 2.3 "Gingerbread" s procesorem Medfield vyráběným 32nm technologií.
Tiskni
Sdílej:
Byla by velká blbina tlačit nový systém (a je z pohledu Intelu vůbec MeeGo v něčem lepší proti Androidu?).Taky názor :). Jestli je MeeGo v něčem lepší než Android? Děláš si srandu? Vždyť to jsou dvě různé kategorie!
Vážně? Proč myslíš? Oba to jsou systémy primárně nasazované do mobilních zařízení (smartphony, tablety). Jediný rozdíl tkví možná v tom, že Android je víceméně výhradně dotyková záležitost, kdežto MeeGo má -- či spíše mělo -- ambice proniknout i do segmentu netbooků. To, na jaké platformě, resp. frameworku je ten který systém postavený, je imho vedlejší.
Na MeeGo jsem se taky těšil a co jsem měl možnost vidět N9 a N950, tvářilo se dost funkčně, ale na druhou stranu na netboocích to byla pořád dost trága... bohužel.
Vážně? Proč myslíš? Oba to jsou systémy primárně nasazované do mobilních zařízení (smartphony, tablety). Jediný rozdíl tkví možná v tom, že Android je víceméně výhradně dotyková záležitost, kdežto MeeGo má -- či spíše mělo -- ambice proniknout i do segmentu netbooků. To, na jaké platformě, resp. frameworku je ten který systém postavený, je imho vedlejší.Hmm, rozdíl jestli je software nebo není pouze dotykový... erm... jako jo, no. Meego je z technického pohledu linuxová distribuce „jako každá jiná“, android ne.
Z pohledu lidi co videj pod poklicku urcite. Z pohledu marketaku a beznejch uzivatelu ... Nepodstatny rozdily.Jen jsem měl pocit, že na Abclinuxu jsem spíš mezi těmi pod pokličkou než markeťáky :).
Jen jsem měl pocit, že na Abclinuxu jsem spíš mezi těmi pod pokličkou než markeťáky :).To však nehraje žádnou roli, když jste v pozici Intelu a rozhodujete, zda MeeGo (zatím prakticky bez nasazení na trhu) poslat k čertu a skočit na dobře rozjetý Android. Nemluvě o tom, že fůru práce na sw/marketingu/vývojářské podpoře v případě Androidu za Intel udělají jiní...
To však nehraje žádnou roli, když jste v pozici Intelu a rozhodujete, zda MeeGo (zatím prakticky bez nasazení na trhu) poslat k čertu a skočit na dobře rozjetý Android.Nemám do toho manažerům, co mluvit :). Ale já osobně bych v případě tak silné firmy jako je Intel a tak rozvinutého projektu jako je MeeGo na 99% volil vlastní MeeGo oproti cizímu Androidu. A že má Android velké jméno a zajištěný marketing, to zní jako by jméno Intel nikdo neznal :).
Nemluvě o tom, že fůru práce na sw/marketingu/vývojářské podpoře v případě Androidu za Intel udělají jiní...Stejně jako fůru profitu. Nemám pocit, že by Intel měl zapotřebí sáhnout po dobrém krátkodobém řešení, když může mít dobré dlouhodobé. Ale ať si dělají, co chtějí.
MeeGo jako rozvinutý projekt? Spíš jsi chtěl říct "projekt, do kterého už se nalilo moře milionů dolarů"... Jde hlavně o to, že v současné době už se nový systém na trhu těžko prosazuje a pokud by Intel opravdu chtěl prosadit MeeGo mezi normálními uživateli, musel by krom R&D investovat ještě spoustu peněz do marketingu a celkového "ekosystému" služeb kolem platformy MeeGo a ani tak by neměl úspěch jistý (WP7 anyone?).
Všichni tady si musíme uvědomit, že my coby osazenstvo Ábíčka opravdu nejsme reprezentativní vzorek toho, co si manažeři ve firmách jako Apple, Nokia, Samsung apod. představují jako "běžného uživatele". Zatímco nás fascinují zařízení jako Nokie N950 nebo N900 a představa, že si ten systém všemožně upravíme, nám přijde neodolatelná, skutečný běžný uživatel smartphonu v podstatě ani neví, že to, co pohání jeho přístroj, se nazývá operační systém, natožpak aby určil, který systém to je. A jen tak mimochodem -- určité procento uživatelů smartphonů si do svého přístroje nestáhlo jedinou appku ("přesná" čísla neznám).
MeeGo jako rozvinutý projekt? Spíš jsi chtěl říct "projekt, do kterého už se nalilo moře milionů dolarů"Měl jsi to někdy v ruce? Vyvíjel jsi na tom někdy aplikaci? Díval ses někdy, co v tom systému je a co není?
pokud by Intel opravdu chtěl prosadit MeeGo mezi normálními uživateliTo Intel nikdy ani veřejně neproklamoval.
MeeGo a ani tak by neměl úspěch jistý (WP7 anyone?).Já mám za to, že dokud na MeeGo bude Intel pracovat, tak má ten systém živobytí a úspěch jistý. A vycházím z toho, jaké firmy dosud chtěly na MeeGo spoléhat a stavět na něm svůj business. A že určitě nemluvím o Nokii.
Měl jsi to někdy v ruce? Vyvíjel jsi na tom někdy aplikaci? Díval ses někdy, co v tom systému je a co není?Měl jsem v ruce jak N9, tak N950, i když s obojím jsem si hrál jen pár minut. Za sebe jsem měl dojem, že MeeGo by se mohlo i docela uchytit, bylo rychlé a tvářilo se celkově funkčně (alespoň co se mobilů týče -- viděl jsem ho ještě na jednom netbooku od Aceru a tam mi naopak přišlo celkovým chováním jako těžká pre-alfa). Bohužel ale rozhodnutí o perspektivnosti či neperspektivnosti MeeGo nezávisí na nás,...
...ale na běžných uživatelích, tj. jak jsem psal v předchozím příspěvku, na uživatelích, kterým je v zásadě jedno, jaký systém jim v tom telefonu běží. To je totiž hlavní skupina potenciálních kupců, na které musejí společnosti cílit své výrobky. My geekové možná oceníme možnosti upravení systému a podobné skopičinky, ale nejsme ani zdaleka hlavní kupní silou, na kterou můžou výrobci spoléhat. Proto nechápu, kde bereš tu jistotu, když tvrdíš, že "dokud na MeeGo bude Intel pracovat, tak má ten systém živobytí a úspěch jistý..." Je totiž třeba si uvědomit, že trh s mobilními zařízeními se pořád prudce vyvíjí a čím déle bude Intelu trvat, než uvede MeeGo na trh, tím více mu bude ujíždět vlak a trh se sytit dalšími alternativními operačními systémy od jiných výrobců, zatímco Intel bude vývoj stát další a další miliony dolarů. A co jsem se díval, tak po netu už cirkulují domněnky, že Intel hodlá "pozastavit" vývoj MeeGo, ačkoli naštěstí to jsou stále jen domněnky, které Intel odmítl komentovat.pokud by Intel opravdu chtěl prosadit MeeGo mezi normálními uživateliTo Intel nikdy ani veřejně neproklamoval.
P.S. Ačkoli to může znít jako že MeeGo nemám rád, opak je pravdou! Na MeeGo jsem se těšil už od doby, co bylo oznámeno jako nástupce Maema. Geek ve mě by byl neskonale vděčný za linuxový mobilní OS, který by byl rychlý a ergonomický. Chápu ale, že trh je nekompromisní a výrobky je nutno dodávat včas a v kvalitě dostatečné na to, aby si je kupovali lidé, kteří je chtějí používat a ne řešit jejich mouchy... Já sám budu řešit, za co vyměním svůj pomalu dosluhující iPhone. K výběru telefonu ale přistupuju pragmaticky, takže jakkoli se mi N9 líbila, nebudu investovat do telefonu s platformou, o níž sám výrobce dlouho před uvedením telefonu prohlásil, že ji nebude dále rozvíjet nebo ji významně podporovat, a vezmu raději nějaký Android (konkrétně mám v oku Nexus Prime, pokud jej Samsung nějakým zásadním způsobem nedokope). iOS jako platforma mě už omrzel svými uměle vynucenými omezeními, proto se k němu nehodlám už vracet.
čím déle bude Intelu trvat, než uvede MeeGo na trh, tím více mu bude ujíždět vlak a trh se sytit dalšími alternativními operačními systémy od jiných výrobcůJá mám dojem, že Intel vůbec nemusí MeeGo uvádět na trh tak jak si to někteří představují. MeeGo je platforma, kterou spousta firem využívá a využívat chce. Zákazník se o tom nemusí nikdy dozvědět.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.