Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 23:37
Kryptoměnová burza FTX vyhlásila bankrot.
Tiskni
Sdílej:
Neměl by ses vyjadřovat k něčemu, čemu nerozumíš. FTX token je založen na PoS, nikoli na PoW a těžko si jej natěžíš. Základní info tady.
Crypto se dělí na BTC a zbytek. Z toho zbytku je 98% všech projektů od samého začátku zamýšleno jako scam s cílem obohatit se. Jak to bylo v tomto případě se můžeš dozvědět třeba tady. Ty narativy, které si výše použil náleží BTC a ten s tímhle nemá nic společného.
A ti inovátoři, to je podle tebe kdo?
Funguje to od roku 2009. Satoshi Nakamoto si natěžil 1 000 000 BTC a od té doby ani 1 z nich neprodal. Dokonce s nimi ani nehnul. Kdyby mu šlo o scam, nemyslíš, že by před ~rokem ty coiny při ceně ~$70 000 USD neprodal? Jestlipak ještě vůbec žije? Všechny tady ty rádoby crypto měny umřou během pár měsíců, max. let od svého vzniku. BTC žije 13 let. To IMHO nevypadá na Ponziho schéma.
Proč by dělal podvod, kdyby pak došel do bodu, že by BTC nemohl prodat? To by byl opravdu hlupák. A co mu bránilo prodat dříve? Kdyby šlo o scam, tak by to IMHO udělal. Co se týká hodnoty, tak jakou hodnotu mají FIAT měny? Např. krytí USD zlatem zrušil v roce 1971 Nixon. Je to jen papír a ani to vlastně ne. 92% peněz je na HDD's a jen 8% je vytištěných. Takže FIAT jsou nuly a jedničky. Nic víc. Když si bereš úvěr, tak ty peníze bankéř před tebou stvoří na klávesnici. Ty peníze do té doby nikde nebyly. Prostě ti z ničeho naskočí dluh. Kde je ta hodnota? Státy usilují o 2% inflaci a znehodnocují peníze. Podívej se do Turecka, Venezuely atp. Co jim tam ta centrální banka pomůže? Myslíš, že tento finanční systém je udržitelný? Helicopter money? Vše teď buď padá, nebo je na tom bublina, která může kdykoliv splasknout. Kam s penězi? Do banky? Při 20% inflaci? Co tady razíš?
Beru zpět. Špatně jsem tvou reakci pochopil. Myslel jsem, že jsi na straně FIATu a CB's. Sorry.
na straně FIATu a CB'sUž to nehul...
Proč by dělal podvod, kdyby pak došel do bodu, že by BTC nemohl prodat? To by byl opravdu hlupák. A co mu bránilo prodat dříve? Kdyby šlo o scam, tak by to IMHO udělal.IMHO ten týpek prachy teď nepotřebuje a radši rizikově spekuluje na to, že kryptoměny vyhrajou a pak bude vlastnit většinu světa a nahradí dnešní finanční systém
Nebo je po smrti/ztratil heslo vOvTohle je nejlepší vlastnost bitcoinu. Časem všichni/velká část peněženek ztratí heslo a pokud se nepodaří prolomit šifrování, budou všechny bitcoiny zakopané na neznámém místě pod virtuální zemí
Patrně jsi neměl na mysli vlastnost BTC, ale lidí, že?
BTC je navržen pro lidi, kteří jsou rozumní a zodpovědní alespoň do té míry, aby o něj nepřišly. Nakonec než vznikly banky, tak lidé také měly zodpovědnost za svoje zlato, stříbro atp. A jestli někdo přišel vlastní hloupostí např. o svoje zlato, tak to přece nebyla chyba toho zlata, že ne?
BTC je navržen pro lidi, kteří jsou rozumní a zodpovědní alespoň do té míry, aby o něj nepřišly.[klepe si na čelo] Když si BTC nepořídíš, nemůžeš o něj přijít.
Mě baví jak kryptoměnový nadšenci rádi argumentují měnami nefunkčních států a i ty zdaleka nedosahují ročních propadů co běžně kryptoměny zvládnou za den
Já uznávám pouze BTC. Běžné crypto měny mě nezajímají. Ano, BTC je volatilní. Padá, ale vrací se nahoru. Někde na netu je kalkulačka. Můžeš si do ní dát částku, kterou bys do BTC spořil každý měsíc a dobu, po kterou bys spořil a zobrazí se ti zisk. Takový, jaký v bance určitě nemáš.
Samozřejmě mám na mysli několik let.
BTC věří jinačí ekonomové než jsi ty, nebo já. Např. Lukáš Kovanda. Je to hlavní ekonom Tritiny Bank a člen Národní ekonomické rady vlády. Řekl bych, že ten to má spočítáno dobře.
Nebo třeba Dominik Stroukal. Už si ani nepamatuji, čemu všemu šéfoval. Teď přednáší na vysoké škole a k tomu je hlavním ekonomem v nějaké firmě.
Atd, atp ...
BTW: Já tu kalkulačku v životě nepoužil. Doufám v BTC i bez ní. To bylo myšleno pro tebe, abys pochopil, že jsi nenapsal pravdu.
Doufám v BTC i bez ní.No doufat musíš, když jsi tím, že si prosral vhodnej čas popadnout padák a vystoupit z letadla přišel už o >75 % hodnoty.
A na tom jsi byl kde?
To já samozřejmě vím a nerozporoval jsem to. Kde jsi byl na tom, že jsem něco promeškal?
No doufat musíš, když jsi tím, že si prosral vhodnej čas popadnout padák a vystoupit z letadla přišel už o >75 % hodnoty.
Takže si prodal všechno za 70K a proto ty ti jeho kolaps nevadí? Tak co tu lžeš, že mu pořád věříš?
Ty si jenom vytváříš slaměné panáky na které následně útočíš a ani tě nenapadlo, že jsem do BTC mohl nastoupit po peaku, nebo že jsem mohl odprodat jen část. Podsouvání, úrážení a chytračení ti jde dobře.
(a dáváš tady rady, že chudáci lidi v něm měli/mají spořit?)
Odkaz prosím. Předpokládám, že se jej nedočkám.
Prošel jsem si teď všechny moje reakce tady a to co píšeš není pravda. Jak jsem napsal, odkazu se nedočkám. Prostě jen další z tvých výmyslů.
Takže nic.
Např. Lukáš Kovanda. Je to hlavní ekonom Tritiny Bank a člen Národní ekonomické rady vlády. Řekl bych, že ten to má spočítáno dobře.
Nebo třeba Dominik Stroukal. Už si ani nepamatuji, čemu všemu šéfoval. Teď přednáší na vysoké škole a k tomu je hlavním ekonomem v nějaké firmě.
No a co.
Za prvé to může mít spočítané – pro svůj prospěch, což neznamená tvůj prospěch. Ekonomická branže je takovými nabitá. (Navíc zrovna Kovanda je známý žvanil, který se vyjadřuje prakticky ke všemu… a dokonce mu k tomu dávala prostor i veřejnoprávní média střetu zájmů navzdory.)
Za druhé, pamatujeme třeba takovou pfinanční krizi 2008? Fundamentální kritiku pojetí ekonomie, které k té krizi dospělo?
Já třeba mám peníze v bance na roční úrok 6%. To sice nedosahuje inflace, ale zato to překonává jak akcie tak kryptoměny. Jediné co je lepší jsou nemovitosti. (...) Nepřestávám žasnout nad finanční gramotností místních amatérských ekonomů.ROFL. Ano, taky mam v bance peníze pod úrokem 5.5%, ale pouze existenciální rezervu, u které potřebuji maximální dostupnost/likviditu v českém prostředí. "Spořit" tímto způsobem nějakou větší částku je naprostá pitomost. Víš proč ti banka aktuálně dá 5~6% (na dobu max roku)? Protože koruna je slabá, inflace CZK je ~18%. Oproti tomu inflace USD je ~8.5%. Takže i když si za tu částku jenom koupíš USD a prostě je necháš ležet na účtě, budeš na tom lépe než sPoŘÍcÍ úČEt v CZK s 5-6%. UniCredit banka alespoň má tu slušnost tento "spořící" účet nabízet ve formě normálního běžného účtu bez jakýchkoli omezení, některé ostatní banky si na to ještě dávají různé podmínky.
Přesně.
Já třeba mám peníze v bance na roční úrok 6%. To sice nedosahuje inflace, ale zato to překonává jak akcie tak kryptoměny. Jediné co je lepší jsou nemovitosti.A to ses před rokem dozvěděl z křišťálové koule, nebo jak jsi věděl, že zrovna letos to bude takhle? A bude to takhle i příští rok, nebo budeš brzy realokovat?
Za kryptoměnami nestojí žádná hodnota
Účty za propálenou elektřinu a práce mnoha lidí od výroby hw, vývoje fw, ligistiky až po techniky v datacentrech atp.
A vůbec, o vnitřní hodnotě nějakého krytí bychom mohli diskutovat. Vem si třeba zlato. Jakou má vnitřní hodnotu. Zamysli se nad tím.
Když budeš na poušti 3 dny bez vody a budeš mít žízeň a cihlu zlata. A potkáš někoho s kanistrem vody. Co bude mít větší vnitřní hodnotu? To zlato, nebo ta voda? Pro mě je opravdovou hodnotou život, ne zlato, nebo peníze.
A vůbec, o vnitřní hodnotě nějakého krytí bychom mohli diskutovat. Vem si třeba zlato. Jakou má vnitřní hodnotu. Zamysli se nad tím.
Vůbec jsi mě nepochopil. Já chápu, proč lidé zlato po tisíciletí cení. Je ho málo a nepodléhá zkáze. A z určitého úhlu pohledu je to vnitřní hodnota. Já ale mluvil o něčem jiném. Proto jsem tam psal zamysli se, což jsi neudělal.
Loop.
Zamysli se sám.
Přesně tak. Myslet za tebe nikdo nebude. Jestli to chceš pochopit, tak se zamysli sám. A třeba i nad tím komentářem níže.
O vnitřní hodnotu BTC ale vůbec nešlo. Já psal o vnitřní hodnotě krytí:
A vůbec, o vnitřní hodnotě nějakého krytí bychom mohli diskutovat. Vem si třeba zlato. Jakou má vnitřní hodnotu. Zamysli se nad tím.
A to jsem napsal proto, protože o něco výše jbv napsal:
A komu by to za tu cenu prodal, je vůbec tolik peněz na Zemi? Za kryptoměnami nestojí žádná hodnota nebo centrální banka jen důvěra.
Jako by za zlatem nějaká hodnota stála. Napsal jsi to dobře, BTC něco jako vnitřní hodnotu nemá, i když z určítého úhlu pohledu ano, protože je zatím práce lidí. A se zlatem je to stejné. Nic jako vnitřní hodnotu nemá. Jak jsem psal, na poušti je cenější voda, než cihla zlata. Ta hodnota je tedy relativní. A o to mi šlo. Jak už tu taky někdo napsal. Nic jako vnitřní hodnota (stálá) neexistuje. Jinými slovy; když kupuješ zlato, tak je to také postaveno na důvěře. U BTC ti to vadí a jinde ne. Chmm...
Díky, že si konečně uznal, že BTC je bez hodnoty.*zívnutí* To samý bys mohl říct o poukázce do divadla nebo restaurace. Z hlediska vnitřní hodnoty je lautr k ničemu, dnes už si s tim ani nerozděláš oheň, protože je to obvykle jen nějaký číslo... Takže se můžeš rozčilovat jak chceš, že je bezcenná, ale stejně pak někdo půjde a dá si za to večeři nebo si užije představení...
Nikdy jsem nepochopil, co lidem na takovém systému přijde úžasné...Protoze jsi ten system nepochopil. U zlata a stribra jde o to, ze i maximalni mozna rocni tezba by pridala jenom zanedbatelne procento k uz vytezenemu kovu. Takze mas na rozdil od fiat sracek celkem jasne danou maximalni moznou zmenu penezni zasoby. To prinasi do financniho systemu stabilitu.
Hele, ale kdyby se netiskly nové peníze, tak by bylo v pohodě je používat, ne?
Teď bychom se mohli bavit o tom, co by nastalo, kdyby nějaký bohatý cinzinec nakoupil např. čtvrtinu objemu vytištěných bankovek CZK? Nebo jestli by nebylo lepší mít 1 celosvětovou měnu, jako je pro celý svět 1 zlato?
Každopádně helicopter money jsou zlo.
Takže bys razil zlaté mince s obrazem Zemana?
No jasně. Musel bys použít např. i měď, nebo něco podobného, protože gram stříbra pří dnešních cenách vychází na ~17 Kč. Mě zajímalo, jestli bys opravdu šel touto cestou? Jestli by prostě nestačilo natisknoud nějaký objem peněz a už je pak netisknout? Jak vidím, tak zřejmě šel.
Jesltipak by ale všechno to zlato, co tu máme, stačilo? Je potřeba ve zdravotnictví, v elektronice atp. Bez šperků bychom se obešli, ale jsou věci, se kterými bychom se loučili těžko.
Samozrejme existuje jedna moderni alternativa - BTC.
Penize jsou z definice uchovatel hodnotyNejsou. Peníze jsou určené na výměnu hodnoty - to je definice. Z toho důvodu ji nemůžou uchovávat moc dlouho, měly by ji naopak mírným tempem ztrácet. Když ji neztrácejí, nebo dokonce nabývají, stane se to co s BTC - lidi to hodlují / investují do toho, místo co by se tím platilo...
Co máte furt s tím tištěním peněz.
Měna je předmětem měnové a fiskální politiky, která je navázaná na reálnou ekonomiku. Průsery nastávají prakticky tehdy, když má problém samotná ekonomika… Když už, tak byste si mohli stěžovat na financializaci ekonomiky a vytváření finančních bublin. Nebo jak jsou ty „tištěné peníze“ distribuovány (hint: v poslední době hojně na účty finančních institucí).
Akorát teda pravda, krypto svým způsobem reprodukuje nestabilní peníze emitované soukromými bankami v dřívějších fázích průmyslové revoluce. To je opravdu tisk nových peněz problematický.
Protoze jsi ten system nepochopil. U zlata a stribra jde o to, ze i maximalni mozna rocni tezba by pridala jenom zanedbatelne procento k uz vytezenemu kovu.Masivní navýšení roční těžby by zlata způsobilo značný pokles jeho tržní ceny, a tedy pokles ceny měn na něj navázaných, tj. stejný efekt jako natisknout příliš mnoho fiat měny.
Jenomže masivní navýšení roční těžby zlata není možné. Je to docela nákladný a pomalý proces, který je mimochodem ZNAČNĚ neekologický. Navíc toho zlata je tu omezené množství. Natěžit ho není jako načerpat vodu z oceánu.
Od toho je kolonialismus. Jak už tady padlo, Evropa byla toho času zaplavena zlatem a stříbrem nakradeným v Americe, načež je vládnoucí třída odlifrovala do Asie výměnou za luxusní zboží. Nebylo to poprvé, analogické expanze v menším měřítku probíhaly o 2k let dřív, v době „osové“.
Poklady se totiž časem koncentrovaly v palácích a chrámech, které posléze někdo vykradl, a kořist z takového plenění posloužila jako oběživo… než bylo opět někým akumulováno.
Technooptimisti můžou říct, že to není ani naposledy, protože těžba z asteroidů.
Zda lze šperky nazvat komoditou je otázka.Šperky samozřejmě komoditou nazvat nelze, šperky jsou finální výrobek / produkt. Hokej v pojmech.
Platbu nebo krytí zlatem přijme na světě prakticky kdokoli, do je relevantní potenciální subjekt nějaké takové transakce.Peníze kryté zlatem mi přijdou principielně podobné jako PoS kryptoměny, kde se stejkuje třeba místo na disku. IMO je pitomost takhle "zahodit"/zablokovat danou komoditu.
V dobách zlatého standardu (ke konci) bylo nepraktické, aby s sebou člověk nosil zlato, protože je těžké. Ukládalo se v bankách a člověk, který do banky dal zlato oproti tomu dostal potvrzení, kolik zlata tam má. Když si pak ten člověk chtěl koupit třeba koňe a jeho cena odpovídala množství zlata uloženého v té bance, tak prodejci mohl dát to potvrzení a bylo to. Tohle vlastně byly první peníze. No, a časem se oddělalo to zlato a zůstala jen ta potvrzení. Ale proč ne? Pokud za to stát ručí, dostáváš vlastně v práci potvrzení, že jsi přínosem pro společnost a ta potvrzení si můžeš vyměnit za zboží. A komodita se nemusí blokovat. OK.
Idea fiat meny spociva v pujcovani penez, ktere nemas, na urok. Cisty podvod zabaleny to tuny kecu.Říká se tomu emise peněz a je to obecně poměrně těžko řešitelný problém, nikdo nikdy nepředstavil řešení, které by bylo uspokojivě dobré. Fiat je zatím nejméně problémový přístup. Kryptoměny přišly s jiným řešením (PoW a v poslední době PoS), zatim není jasné, jestli to je lepší... Nicméně některým lidem prostě bude už navždycky připadat jako skvělý nápad tisknout peníze podle toho, kolik nějakýho random žlutýho kovu někdo zrovna vytěžil ze země, protože mají vágní hřejivý pocit, že to je "poctivé", a krize jako byla ta v 30. letech jim asi nevadí...
Ten kov neni random, ale chosen stejne jako stribro, protoze ma vlastnosti, ktere chces u penez. Delitelnost, zamenitelnost a tak.To jsou vlastnosti, které má každej kov.
Nicméně některým lidem prostě bude už navždycky připadat jako skvělý nápad tisknout peníze podle toho, kolik nějakýho random žlutýho kovu někdo zrovna vytěžil ze země, protože mají vágní hřejivý pocit, že to je "poctivé", a krize jako byla ta v 30. letech jim asi nevadí...Co se tady clovek vsechno nedozvi. Napriklad, ze krize 30. let 20. stoleti byla zapricinena duslednym krytim men komoditou, nikoli preuverovanim nebo (hyper)inflaci po opusteni zlateho standardu. Jinak efekt "random zlutyho kovu" je historicka zkusenost s tezko padelatelnou a devalvovatelnou reprezentaci hodnoty, je treba si uvedomit ze PoW/PoS je na poli financnictvi horka novinka.
Co se tady clovek vsechno nedozvi. Napriklad, ze krize 30. let 20. stoleti byla zapricinena duslednym krytim men komoditou, nikoli preuverovanim nebo (hyper)inflaci po opusteni zlateho standardu.Ta krize začala před opuštěním zlatého standardu, opuštění zlatého standardu v US, UK, Německu,... byl začátek pozvolného zlepšování situace.
Jinak efekt "random zlutyho kovu" je historicka zkusenost s tezko padelatelnou a devalvovatelnou reprezentaci hodnotyVždyť se to devalvovalo úplně v pohodě, prostě upravíš poměr peníze:zlato a/nebo snížíš procento rezerv. I v dobách, kdy se peníze fakt fyzicky dělaly z toho kovu se to dělo, prostě jsi snížil gramáž, ryzost, a/nebo to vyrobil z levně dovezeného (čti: uloupeného) zlata někde ze zámoří... Znova: Zlato je prostě materiál, stejně jako jakýkoli jiný. Opravdu nemá žádné magické ekonomiku-stabilizující nebo poctivost-monetární-politiky-zaručující vlastnosti.
Opravdu nemá žádné magické ekonomiku-stabilizující nebo poctivost-monetární-politiky-zaručující vlastnosti.Má. Co mě tak z fleku napadá: 1/ Je ho stabilní množství. Jeho přibývání je rozumně pomalé. 2/ Je ho známé množství. 3/ Není ho ani moc málo, ani moc. (Ve skutečnosti to není až tak podstatné, stejně jako dělitelnost, ale v praxi to prostě zafungovalo.) 4/ Má historickou pověst. Tedy když člověku nabídneš nuget zlata chápe, co mu nabízíš. Když mu nabídneš nuget Vanadia, tak na tebe bude rozpačitě koukat. 5/ Je snadno rozlišitelné a postupy jsou známé. Rozlišit nuget platiny od nugetu stříbra, nebo od nugetu chromu je obtížnější. a další a další. Já osobně nejsem úplně skalním příznivcem toho, aby se zaváděl zlatý standard, ale trochu mě dráždí, jak se tu melou kraviny.
Jeho přibývání je rozumně pomalé.To pouze tvrdí zastánci zlatého standardu. Neznamená to, že to je pravda. A to nemluvim o tom, že to [ne]přibývání není až tak dobře predikovatelné... Bod 2. není výhoda. Zbylé body nejsou relevantní pro zlatý standard (nemáš v ruce fyzické zlato).
Jeho přibývání je rozumně pomalé.... je ten problém. Máš stanovený nějaký tempo přibývání, který považuješ za rozumný, a zlato do toho náhodou sedí. Tj. ta logika je obráceně, než se příznivci zlatého standardu tváří. Úplně stejně by to třeba mohl být algoritmus generující +- stejně stabilní 'rozumné' množství za jednotku času a mohl by si s tim být úplně stejně spokojený. Tohle je můj problém se zlatým standardem* - že někdo stanoví nějaké "rozumné tempo" emise peněz, dále se stanoví nějakej konverzní poměr, nějaká pravidla ohledně množství rezerv, ohledně podmínek, za kterých lze/nelze peníze na zlato zkonvertovat, atd. ... ve výsledku je to úplně normální prachsprostá monetární politika. Jenom se to schová za zlato jako symbol a za řeči o "vnitřní hodnotě" a "historické pověsti" a "máme kryté peníze" - co na tom, že politici a banky určují, kolik toho zlata dostaneš, kdy a jestli vůbec. *) Kromě toho už zmiňovaného vystavení celé ekonomiky riziku zlatého supply chainu - jako bychom těch problémů se supply chainy už tak neměli až na půdu.
Ta krize začala před opuštěním zlatého standardu, opuštění zlatého standardu v US, UK, Německu,... byl začátek pozvolného zlepšování situace.Nikoli. Staty snizovaly pomer kryti (devalvovaly) az to prasklo, podobne jako predtim ve Francii nebo davno predtim v Rimske risi. Podobne jako to historicky brzo praskne se soucasnym systemem "rotacky go brrrr".
Vždyť se to devalvovalo úplně v pohodě, prostě upravíš poměr peníze:zlato a/nebo snížíš procento rezerv.Nepochopil. Zlato jako takove je tezko padelatelne/devalvovatelne, narozdil od fiat men. A prave proto je vhodne k reprezentaci hodnoty napric geografii a casem. Coz neplati treba o takove papirove padesatikorune blahe pameti, ze.
Znova: Zlato je prostě materiál, stejně jako jakýkoli jiný. Opravdu nemá žádné magické ekonomiku-stabilizující nebo poctivost-monetární-politiky-zaručující vlastnosti.Klidne to v principu muze byt slon s hologramem. Ale slon ma jeste horsi delitelnost, takze idealni "zlato" by melo byt mozne na pockani rozdelit na 1:n a sloucit m:1.
Nikoli. Staty snizovaly pomer kryti (devalvovaly) az to praskloTo není pravda, krizi předcházelo naopak posilování zlatého standardu, který byl předtím zeslaben nebo de-facto opuštěn vlivem WWI. V UK r. 1925 znovu zavedli zlatý standard. Následovala deflace, stávky, ekonomické problémy a ultimátně vypuknutí krize r. 1929.
Nepochopil. Zlato jako takove je tezko padelatelne/devalvovatelne, narozdil od fiat men.Tohle ale reálně nikdy nefungovalo. I za dob zlatého v USA v 19. století docházelo k devalvaci nebo k pozastavení konvertibility. Dokonce ani v dobách, kdy se fakt peníze dělaly ze stříbra, zlata apod. to "fungovalo" jen díky tomu, že mince se průběžně šidily a do Evropy proudilo velké množství nového / levného zlata. Stále ten stejný proces. Aby se skutečně dosáhlo těch vlastností a záruk zlata, které tady lidi v diskusi propagují, museli by všichni obchodovat s obecnými nijak standardizovanými kusy zlata, které by si každý obchodník při transakci přeměřil a určil obsah zlata + ryzost.
Pomalinku to zacinach chapat. Jeste koukni na rozpad Rimske rise na Zapadorimskou a Byzanstkou. Zjisti si, ktera z nich si s mincemi zacala hrat a jak ktera dopadla.A co z toho? K čemu ti je Byzance, když nevíš, jestli tvůj stát bude Byzance, nebo Řím? Co ti zaručí, že tvoje vláda si nezačne hrát s mincema (nebo poměrem peníze:zlato, whatever)?
Následovala deflace, stávky, ekonomické problémy a ultimátně vypuknutí krize r. 1929.Kdyz je vazana jen jedna mena, zatimco ostatni vesele znehodnocuji, tak se pochopitelne vezou vsichni.
I za dob zlatého v USA v 19. století docházelo k devalvaci nebo k pozastavení konvertibility. Dokonce ani v dobách, kdy se fakt peníze dělaly ze stříbra, zlata apod. to "fungovalo" jen díky tomu, že mince se průběžně šidily a do Evropy proudilo velké množství nového / levného zlata. Stále ten stejný proces.Souhlas. Stat ma tendence devalvovat menu, snizoval hmotnost/ryzost u novych emisi, snizovat podil rezerv, pridavat nuly na papirky, v konecnem stadiu pridavat jen nuly do pocitace... Stale ten stejny proces.
Aby se skutečně dosáhlo těch vlastností a záruk zlata, které tady lidi v diskusi propagují, museli by všichni obchodovat s obecnými nijak standardizovanými kusy zlata, které by si každý obchodník při transakci přeměřil a určil obsah zlata + ryzost.Skoda ze neexistuje technologie, ktera zaruci jak nepadelatelnost, tak dostatecne mnozstvi zname do zacatku, tak dostatecnou delitelnost/slucitelnost. Mohlo by se to jmenovat treba *coin.
Kdyz je vazana jen jedna mena, zatimco ostatni vesele znehodnocuji, tak se pochopitelne vezou vsichni.To afaik nedpovídá historickému vývoji - snaha zachovat/obnovit zlatý standard byla afaik ve více státech minimálně na západě. Ale i kdyby, stejně to znamená, že to k ničemu není, protože by se dříve či později našly země, které by ho opustily, a my bychom pak museli taky.
Skoda ze neexistuje technologie, ktera zaruci jak nepadelatelnost, tak dostatecne mnozstvi zname do zacatku, tak dostatecnou delitelnost/slucitelnost. Mohlo by se to jmenovat treba *coin.Aha, takže jste s alkoholikem oba udělali stejný úhybný manévr ke kryptoměnám. Podvlákno bylo o neužitečnosti zlatého standardu. Takže zlatý standard možno považovat za vyřízený. Ok, BTC? O tom by se dalo napsat jistě hodně a asi se mi moc nechce, tak jen poznamenám, že je za většinu své existence dost deflační - good luck dělat na něčem takovém ekonomiku.
Aha, takže jste s alkoholikem oba udělali stejný úhybný manévr ke kryptoměnám. Podvlákno bylo o neužitečnosti zlatého standardu.To neni zadny uhybny manevr. Jednak to pisu od zacatku: ,,efekt "random zlutyho kovu" je historicka zkusenost", jednak mame lepsi technologie nez zlato, musle, pytle obili nebo investicni otroky: ,,PoW/PoS je na poli financnictvi horka novinka". Ty se snazis neuzitecnost zlateho standardu shodit neuzitecnosti zlata, misto aby ses pokusil shodit standardni menovou jednotku. Jako je kelvin standardni v case a prostoru, stejne dobre muze byt i *coin systematicky definovany v case a prostoru. Ekonomika jde delat vcelku trivialne, jen tam holt nebudou vlastnosti kvantitativniho uvolnovani, castecnych rezerv... Nebo mozna budou, co ja vim jak to odbornici vymysli.
Ty se snazis neuzitecnost zlateho standardu shodit neuzitecnosti zlataTo ani ne, zlato je určitě (jako materiál) velmi užitečné, jenom mi nepřijde užitečné z něho dělat monetární politiku a historická zkušenost s tím mi přijde celkem negativní.
PoW/PoS je na poli financnictvi horka novinka (...) Jako je kelvin standardni v case a prostoru, stejne dobre muze byt i *coin systematicky definovany v case a prostoru.Jo, já s tebou souhlasim, že dobudoucna je možné ledacos. Nicméně TBH ne-inflační měna mi nepřijde slibná ani v nějakém alternativním ekonomickém systému prostě z důvodu, že termodynamické zákony budou platit vždycky. Většina hodnot, které člověk vyprodukuje, podléhá zubu času, postupně degraduje. Pokud koupíš barák a necháš ho 10 let jen tak prázdný stát, bude chátrat, silně ztrácet hodnotu. Z toho důvodu mi přijde logické, že nechat peníze 10 let jen tak na bankovním účtu vede k podobnému efektu. Intuitivně mi přijde, že deflační měna by nereprezentovala dění v reálném světě. Samozřejmě existují výjimky - třeba to zlato / zlaté šperky - ale IMO by tohle neměl být mustr pro všechno...
Chapes vubec, co dnes znamena, ze nechas 10 let nejaky obnos v bance? A jaky je rozdil, kdyz skutecne penize strcis na 10 let do matrace?Těch rozdílů je spousta, nevim, na co konkrétně se ptáš.
Stribro jsou penize. Neziskava hodnotu tim, ze z nej vyrazis minci.Proč si tedy nemohl mince razit kdokoli chtěl? Kromě toho, zásoby stříbra a zlata typicky nebyly známé, takže ta podmínka stejně není splněna.
Das ist nicht nur nicht richtig; es ist nicht einmal falsch!Ne, skutecne penize kupni silu dlouhodobe skutecne neztraceji. Uz tisice let. Kdo neveri, at se podiva na graf zlato/$.
Ne, skutecne penize kupni silu dlouhodobe skutecne neztraceji. Uz tisice let.Akorátže z těch "tisíců let" jsi zatím předvedl jen zlatohorečkové USA, což se fakt nepočítá, protože zlatá horečka je z definice vlna zvyšování money supply předem neznámým tempem.
Ty ten podvod branis, jako kdybys pracoval v CNB.Emise fiat měny není podvod. Podvod je, když banky (ve spolupráci s rating agenturami) půjčují velkému množství lidí, o kterých vědí, že nebudou schopni splácet - toto byl důvod krize 2008, nikoli fiat měna jako taková. Můžeš namítnout, že tohle je vlastnost fractional reserve systému, což je sice do nějaké míry možné, ale systém 100% reserv tohle nijak neřeší, protože ten omezí všechny půjčky, nejen nelegitimní, ale i ty, které jsou prospěšné, nebo dokonce nezbytné. Já naopak považuju za podvodný tvůj systém, protože slibuje něco, co není realistické a ten systém to nebude schopen splnit. Je to populismus. Je to jako kdybys mi sliboval, že mi vyrobíš auto, které bude za 30 let jezdit stejně jako nové a za tu dobu nebude potřebovat žádný servis, žádné výdaje (kromě paliva).
Ja neslibuju, ja pozoruju.Heh, vždyť tam máš popsanou tu inflaci v té prezentaci hned pod tím... Měl bys proti ražení mincí protestovat podobně jako proti fiat měně...
Jako kdybych presne o tomhle nepsal vyse - Byzantinci tohle nedelali a fungovali dalsich par set let.Ano, ale - jak už jsem se snažil vysvětlit - ty v momentě zavedení toho systému nevíš, jestli ve výsledku budeš mít Řím nebo Byzanci, jestli to vláda dodrží. Dejme tomu, že by naše vláda zavedla třeba zlaté mince a řekla by "Přísaháme na holej pupek, že nebudeme v budoucnu ty mince devalvovat". Proč bych měl takovému slibu věřit víc než když vláda zavede fiat měnu a řekne "Přísaháme na holej pupek, že nebudeme půjčovat lidem na základě zfalšovaného ratingu"? Kór když historická zkušenost se zlatými (stříbrnými,...) mincemi ukazuje, že se to celkem běžně dělo... Právě z tohohle důvodu mi vadí ty různý tvrzení o intrinsický hodnotě zlata a "poctivých krytých penězích" a podobné voloviny, protože to ve skutečnosti není vůbec ničím podloženo, prostě zase závisíš na (ne)zodpovědnosti a (ne)poctivosti vlády a příslušných institucí úplně stejně jako u fiatu.
S mincemi v obehu tezko udelas neco nehezkeho tak rychle.Ale jóó... Stačí razit šizené mince a chvilku počkat...
Proto tak dulezita vec jako penize vubec statu do pracek nepatri. BTC!První fractional-reserve banky nebyly státní a můžou ti dělat bordel i v decentralizované nestátní sféře - dle mého názoru tohle přesně je případ USDT. Případně viz zprávička na vršku diskuse, že...
To je v kostce spor mezi chartalisty a těmi nejblbějšími metálisty.
Jen pro úplnost dodám, že jakmile Franta těch 900 vrátí, tak je banka zase smaže.
Pro uplnost dodam, ze banka si necha z tech smazanych 900 uroky.
Tak to je jasné a bylo to zmíněno i v reakci, na kterou jsem reagoval.
...banka tedy dostava prioritny "cisty zisk" ktery okamzite znovunafukuje a pokracuje v pyramide.
Co tím myslíš?
Co tím myslíš?Budu pokracovat v diskutovanem prikladu s celkovym urokem 5 %. 1000*1.05=1050 splaceno. Vyporadani vypada takto: Pocatecni zustatek 100 -> 1000, 900 vytvorenych, splacenych a zlikvidovanych, 50 zustalo a zvetsilo penezni zasobu. Konecny zustatek 100 + 50 = 150 a cyklus pokracuje (150 -> 1500...). Na tom se snad shodnem. Jenze tech 50 (respektive podil dle splatek) je k dispozici jeste pred doplacenim celeho dluhu a stava se zakladem pro dalsi kolecko. Pocatecni 100 tak "kryje" exponencielni radu uroku, uroku z uroku, uroku z uroku z uroku... Si to namaluj.
Takže se jí zvedne krytí, na základě kterého může půjčit nějaký násobek, ano?
Pro uplnost dodam, ze banka si necha z tech smazanych 900 uroky. Ty v systemu zustavaji.Dá se na to dívat tak, že ten člověk, co si půjčil 1000, následně realizuje nějaký zisk a z toho zisku pak pochází těch 50 bance v úrocích. Samozřejmě problém nastává ve chvíli, kdy se věřiteli ten zisk nepodaří realizovat, ale tenhle problém bude existovat v každém systému. Popravdě, ani nevim, jak by se zmařená investice měla řešit v systému se 100% věrnou reprezentací veškeré hodnoty zlatem - asi by se muselo nějaký zlato zase zakopat zpátky do země
Několika tisíc let historie čeho?
Po tisíce let existovaly různé darovací a úvěrové ekonomiky, a to často i tehdy, když vládnoucí vrstvy alespoň formálně používaly peníze, resp. komoditní peníze byly typicky naturálie vybírané jako daň. Když už drahé kovy, tak typicky v období vojenské expanze (kolonizace Ameriky) nebo za doprovodu jevů jako nelegální doly (středověká Čína), tedy nic záviděníhodného.
Jeste koukni na rozpad Rimske rise na Zapadorimskou a Byzanstkou. Zjisti si, ktera z nich si s mincemi zacala hrat a jak ktera dopadla.
Obligátní korelace ≠ kauzalita a když už, tak kterým směrem. Typicky v moderních vysvětleních příčin kolapsu Západořímské říše převažuje přílišná organizační rigidita neschopná čelit agilním nájezdníkům, nedostatečná reorganizace a pokles samotné ekonomické základny.
termodynamické zákony budou platit vždycky. Většina hodnot, které člověk vyprodukuje, podléhá zubu času, postupně degraduje ... deflační měna by nereprezentovala dění v reálném světěTo je zajimavy argument. Jenze takhle se prece soucasne inflacni meny taky nechovaji, tisicikoruna z roku 2000 na sobe nema napsanou hodnotu 666 (ekvivalent zchatraleho domu) ale je to porat nativni 1000 (s imaginarni hodnotou inflace a usle prilezitosti). A radioaktivni mince, ktere automaticky degraduji svoji hodnotu, asi nechces. Ikdyz jako limitovana sbirkova edice, treba k 50. vyroci prvni MWh z Temelina, by to bylo uzasne! :) Opet by se nad takovym modelem musel nekdo poradne zamyslet a nejlepe to i vyzkouset v realnem svete s dobrovolnikama.
Jenze takhle se prece soucasne inflacni meny taky nechovaji, tisicikoruna z roku 2000 na sobe nema napsanou hodnotu 666 (ekvivalent zchatraleho domu) ale je to porat nativni 1000 (s imaginarni hodnotou inflace a usle prilezitosti).Těch 666 CZK byl odhad, nebo sis to spočítal podle inflace? Pokud odhad, tak dost dobrý - to odpovídá inflaci od r. 2000 v ČR. Že by se rovnou měnila nominální hodnota / peníze by samy ubývaly je zajímavý nápad, ale to by opravdu musel bejt nějakej inteligentní *coin ...
Mohl bys to prosím trochu rozvést?
Tehther byl rakovina krypta, jejímž odstraněním se krypto posílí! Pročistí se trh! Všichni jste měli investovat do XYkoinu, kterej tyhle problémy s tím, že by neměl žádnou hodnotu, absolutně nemá! A podívejte se na Zimbabwe, jak jsou skutečný peníze e teda vlastně Pežoty hrozný!
。゚(゚´Д`゚)゚。
Právě na to koukám. Jsem skoro v půlce a je mi jasné, odkud vane vítr. Lidé, kteří investují do altcoinů si za případnou ztrátu můžou sami vlastní hamižností, zaslepeností a tím, že to místo na hw wallet drží na burzách.
Mě altcoiny absolutně nezajímají. Hodluji BTC metodou DCA a čím je cena níže, tím jsem raději. Tomuhle se říká BTC maximalismus. BTC maximalisti jsou velmi vymezení vůči zbývajícímu cryptu a vlastně jsou proti němu. Určitě nám vadí, když scameři dělají svými podvody, které popisuje tebou odkázané video špatné jméno BTC, protože běžní lidé to od sebe nerozlišují a házají BTC do jednoho pytle s ostatními shitcoiny.
Viděl jsi to video, které jsem ti včera nalinkoval?
Někdo spekuluje na cenu, aby vidělal. Někdo BTC věří fundamentálně.
Jo a někomu jde o soukromí/utajení.
Já tě předvědčovat nebudu. Jestli mezi BTC a zbytkem nevidíš rozdíl, je to tvá věc.
A není to knížka.
Když myslíš.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.