Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 10:41

KWinFT, fork KWin

Roman Gilg na svém blogu představil a vysvětlil důvody vzniku svého nového projektu KWinFT (KWin Fast Track). Jedná se o fork správce oken KWin. Součástí projektu KWinFT je Wrapland, fork knihovny KWayland.

16.4.2020 07:00 | Ladislav Hagara | Zajímavý software


Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře. , Tisk

Vložit další komentář

17.4.2020 23:39 5G
Rozbalit Rozbalit vše Re: KWinFT, fork KWin
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Roman Gilg, přispěvatel do KDE, Wayland, Xwayland a X Server, představil projekt KWinFT (KWin Fast Track), který vyvíjí flexibilní a snadno použitelný správce kompozitních oken pro Wayland a X11 založený na kódové základně KWin . Kromě správce oken projekt také vyvíjí knihovnu wrapland s implementací vazeb přes libwayland pro Qt / C ++, která pokračuje ve vývoji KWayland , ale je zbavena vazby na Qt. Kód je distribuován na základě licencí GPLv2 a LGPLv2.

Cílem projektu je přepracovat KWin a KWayland pomocí moderních technologií a vývojových postupů, které urychlují vývoj projektu, kód refaktorů, přidávají optimalizace a zjednodušují přidávání základních inovací, které je obtížné integrovat do KWin ve své současné podobě. KWinFT a Wrapland lze použít k průhledné nahrazení KWin a KWayland, ale nejsou omezeny na rámec, který KWin ukládá mnoho produktů, přičemž zachování úplné kompatibility s nimi je prioritou, která brání rozvoji inovací.

V KWinFT mají vývojáři ruce a mohou experimentovat s novými funkcemi, které se snaží udržovat stabilitu pomocí modernějších vývojových technik. Například pro ověření kódu KWinFT je zapojen kontinuální integrační systém, včetně ověření pomocí různých linterů, automatické generování sestav a pokročilého testování. Co se týče rozvoje funkčnosti, hlavní zaměření KWinFT bude na poskytování vysoce kvalitní a plné podpory protokolu Wayland, včetně přepracování architektonických prvků KWin, které komplikují integraci s Waylandem.

Mezi experimentální inovace již přidané do KWinFT patří:

Proces komponování byl přepracován, což výrazně zlepšilo vykreslování obsahu pod kontrolou X11 a Wayland. Kromě toho byl přidán časovač pro minimalizaci zpoždění mezi vytvářením a zobrazením obrazu. Bylo implementováno rozšíření „ prohlížeče “ protokolu Wayland , což umožňuje klientovi provádět akce pro změnu měřítka a oříznutí okrajů povrchu na straně serveru. V kombinaci s příštím hlavním vydáním XWayland vám rozšíření umožní napodobit změnu rozlišení obrazovky pro starší hry. Plná podpora rotace a zrcadlení výstupu pro relace založené na Waylandu.

Program Wrapland poskytuje programovací rozhraní ve stylu Qt, které poskytuje přístup k funkcím libwayland ve formě vhodné pro použití v projektech C ++. Zpočátku plánovali vývoj Wraplandu jako vidlice KWaylandu, ale vzhledem k neuspokojivému stavu kódu KWayland se nyní považuje za projekt kompletního zpracování KWaylandu. Nejdůležitější rozdíl mezi Wraplandem a KWaylandem je odstranění vazby na Qt a možnost samostatného použití bez instalace Qt. V budoucnu bude Wrapland moci být používán jako univerzální knihovna s C ++ API, což eliminuje potřebu vývojářů používat C libwayland API.

Připravené balíčky jsou vytvářeny pro uživatele systému Manjaro Linux. Chcete-li povolit KWinFT, stačí nainstalovat kwinft z úložiště a vrátit se zpět k běžnému KWin, nainstalovat balíček kwin. Použití Wrapland není omezeno na KDE, například byla připravena implementace klienta pro protokol řízení výstupu používaný ve wlroots , který umožňuje použití KScreen ke konfiguraci výstupu v kompozitních serverech založených na wlroots ( Sway , Wayfire ).

Mezitím budou nadále zveřejňovány aktualizace projektu KWin-lowlatency, vytvoření redakční rady kompozitního manažera KWin s opravami pro zvýšení citlivosti rozhraní a vyřešení některých problémů souvisejících s rychlostí reakce na akce uživatele, jako je zpomalení vstupu. Pro zajištění ochrany proti roztržení během výstupu, aniž by to negativně ovlivnilo odezvu, podporuje KWin-lowlatency kromě DRM VBlank také použití glXWaitVideoSync, glFinish nebo NVIDIA VSync (ochrana mezer původně přítomná v KWin je implementována pomocí časovače a může vést k velkým zpožděním ( až 50ms) na výstupu a v důsledku toho na zpoždění reakce na vstupu). Nové verze KWin-lowlatency lze použít místo standardního složeného serveru v KDE Plasma 5.18.
19.4.2020 00:18 J. M. | skóre: 23 | blog: JMblog
Rozbalit Rozbalit vše Re: KWinFT, fork KWin
To jsem rád, že redakční rada této vidlice bude řešit ochranu proti roztržení. To bylo potřeba. Google překladač taky dělá pokroky.

Osobně doufám, že se konečně vývoj KWinu nějak zásadně posune. Celé roky je pro mě KDE/Plasma nepoužitelná kvůli KWinu. Nejhorší správce oken na světě, který jako jediný na světě kvůli bizarnímu návrhu ani neumí plynule přehrávat video. Obskurní forky jako kwin-lowlatency, které se to snaží napravit, jsou zajímavé, ale v praxi nepoužitelné. A tvůrci KWinu jsou se sebou spokojení a žádný problém k řešení nevidí.
19.4.2020 09:38 Pepan
Rozbalit Rozbalit vše Re: KWinFT, fork KWin
tak já nemám absolutně žádný problém s přehráváním videa s KWin!
19.4.2020 14:29 Tom
Rozbalit Rozbalit vše Re: KWinFT, fork KWin
To nikdo normální, kwin je na práci normálního člověka jako dělané, ale vždycky se najde někdo, komu tam kvůli obskurnímu hw nebo rozbitému sw něco nefunguje. Pro kancelářskou práci i hraní je úplně v pořádku. Ano, není to enlightenment, což přísný nerd neodpouští.
19.4.2020 23:50 J. M. | skóre: 23 | blog: JMblog
Rozbalit Rozbalit vše Re: KWinFT, fork KWin
To není obskurní ani rozbitý HW, to je vlastnost „by design“, která je u KWinu známá a popsaná. Tyto tradiční linuxové námitky lidí, kteří s mnoha takovýmito věcmi „žádný problém nemají“, a odkazují na rozbitý hardware, čítám desítky let, a lze se jim už jen útrpně smát. V podstatě existují dva druhy lidí. Ti, kteří si těch problémů všímají, a ti méně vnímaví. (Připomíná mi to neméně legrační popírání lidí tradičního problému „lagování“ oken u kompozitních správců v X11, kdy rovněž do roztrhání těla tvrdí, že „žádný problém nemají“, a pak posílají videa svých desktopů, kde jim okna „lagují“ tak, že to vidí snad i slepý. Aspoň toto už tedy mimochodem v poslední době vyřešil Mutter z GNOME.)

Založit nové vláknoNahoru


ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.