Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 08:36
Aktualizace tzdata jsou všude pořešeny kvůli různým státům
Informace o přestupné sekundě se dodávají s tzdata v souboru leap-seconds.list. Že je nikdo nepoužívá a místo toho je bere z NTP, je jiný problém.
Napriklad ak ma clovek zdroj presneho rastuceho casu a potrebuje to premenit na UTCJasně, každá druhá domácnost má doma cesiové hodiny. Ve skutečnosti pokud máte zdroj přesného času a potřebujete ho transformovat na UTC, potřebujete ho průběžně korigovat. Buď přestupné sekundy řešíte v rámci těch průběžných korekcí, nebo pokud potřebujete přesnější čas, počítáte i s těmi přestupnými sekundami. Vkládat se mohou každého půl roku, a každý, kdo potřebuje takhle přesný čas, s tím počítá a nemá s tím žádný problém.
To iste je problem aj opacnym smerom, ak ma clovek UTC cas a potrebuje z toho ziskat restucu suvislu postupnost.To není vůbec žádný problém, prostě se vám 30. června nebo 31. prosince po 23:59:59 UTC objeví 23:59:60 UTC.
Cize ak mate napriklad GPS zdroj casu, ktory interne prepocitava na UTC a neupdatovali ste v nom 1.1.2017 firmware, tak mate cas posunuty o sekundu.Na to jste přišel jak? Počet přestupných sekund je součástí dat vysílaných GPS. Nepotřebujete nový firmware, potřebujete jen funkční firmware.
Podla mna by uplne stacilo, ak by sa korekcia vydala kazdych 100 rokov, napriklad vzdy k 1.1.2000, 1.1.2100, 1.1.2200, atd, pricom hodnota korekcia by sa urcila vzdy aspon 20 rokov vopred.To by bylo nesrovnatelně komplikovanější a nebezpečnější, než dnešní stav. Ve skutečnosti by k té změně nakonec nejspíš nedošlo. Bylo by to totiž podstatně horší, než Y2K – ale Y2K jsme zrušit nemohli, ten váš posun by se zrušit mohl.
Na to jste přišel jak? Počet přestupných sekund je součástí dat vysílaných GPS. Nepotřebujete nový firmware, potřebujete jen funkční firmware.
Teoreticky by v tom žádný problém být neměl, ale špatně implementovat se bohužel dá cokoli. Před pár lety (IIRC 2011 nebo 2012) jsem si takhle naběhl s TomTomem, když jsem 1.7. po přestupné sekundě odjížděl na dovolenou a na místě zjistil, že navigace systematicky ukazuje polohu asi 400 metrů západně od skutečné (to docela přesně odpovídalo té jedné sekundě). Odpověď supportu byla, že by mělo stačit aktualizovat "Quick GPS Fix" (AFAIK soubor s předpočítanými polohami satelitů používaný pro rychlejší inicializaci), což byla pro člověka s notebookem bez Windows v hotelu s mizerným připojením rada dost na houby. Asi po pěti dnech (poslední den, kdy jsme měli půjčené auto) problém zmizel i bez updatu, nejspíš jsme se dostali mimo rozsah toho problémového souboru.
Narozdil od prestupnyho roku, kterej se da spocitat libovolne do historieCož vám opravdu hodně pomůže, když se v různých letech a na různých územích do roků dny přidávaly nebo ubíraly.
jakakoli technika vyzaduje predevsim cas neustale plynouci … presnost je davno vyresena tak, ze se hodiny zrychli nebo zpomaliAneb jak se krásně popřít ve dvou navazujících větách.
Opravdu sem zvedav, jak hodla mr Kubecek pocitat, jestli pulnoc nastane nebo nastala za/pred 12964571 nebo 12964572 nebo taky mozna 12964573 sekund.Máte nějaký příklad, kdy je něco takového potřeba počítat?
Specielne prave ve svete IT, a za predpokladu, ze zdaleka ne kazdy zarizeni ma vubec technickou moznost mit jakoukoli databazi historickych sekund, zato udaje o case muzou i pro takovy zarizeni byt velice podstatny.Takové zařízení může čas klidně udávat v TAI.
To se treba takhle vypne chlazeni reaktoru o vterinu pozdejs nez se reaktor otevre chmmNaštěstí neprojektujete jaderné reaktory vy.
Jinak sem zvedav, co naucite deti ... ze minuta ma 60 ... ale nekdy, kdyz si nekdo usmysli, taky 61 sekund?To je opravdu pádný argument. Neměli bychom třeba také povolit dělené nulou? Kdo má dětem vysvětlovat, že nulou dělit nelze…
Joo, to sou ty novoty.Atomový čas se se světovým časem srovnával už od roku 1960, kdy byl atomový čas zaveden. Pak se zjisstilo, že měnit náhodně délku sekundy není dobrý nápad, a od roku 1972 byla zavedena přestupná sekunda. Jo jo, to jsou ty půl století staré novoty.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.