Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 18:16
Dan Luu dal dohromady tabulku ukazující přírůstek argumentů unixových nástrojů na moderním GNU/Linuxu ve srovnání s prací Douglase McIlroye z roku 1979. K dispozici je v článku s bližším vysvětlením metodiky.
Tiskni
Sdílej:
Ono na tom něco je. Je pěkné hořekovat, že utilita, která před čtyřiceti lety měla pár kilo, má dnes mega, ale je také dobré si uvědomit, že jednak je to mega menší procento (spíš promile) paměti dnešní počítače, jednak je se téměř jistě i rychleji načte z disku (tedy poprvé, pak už to nebude potřeba). A to i když pomineme, že toho prostě umí víc - kolik dnešních spokojených uživatelů vimu by ho bez mrknutí oka vyměnilo za tehdejší vi (nebo možná dokonce ed)?
Je to něco podobné jako neustále opakovaný argument bojovníků proti IPv6, že delší adresy zvětší paměťové nároky na routovací tabulky a tím prodraží routery. Samozřejmě i tam platí, že za dobu, co se tenhle argument pořád dokola vytahuje, lze při stejných nákladech té paměti pořídit mnohonásobně tolikrát více, že se v tom nějaký nárůst kvůli IPv6 ztratí o pár řádů.
Tak ještě jednou: přesně tenhle argument, tj. "tabulky budou větší, takže to bude dražší" jsem v téměr každé diskusi na toto téma dříve nebo později viděl. Ano, nedojde na to úplně pokaždé, ale to koneckonců ani na Hitlera. Nikdy jsem netvrdil, že ho používá každý bojovník proti IPv6.
Ovšem to vaše "tady a teď" není o moc lepší… Když jsem se na podzim 1992 poprvé dostal k Internetu, už se na přechodu pracovalo - a to už je 27 let.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.