Portál AbcLinuxu, 13. května 2025 21:39
Nadace Raspberry Pi na svém blogu oznámila, že jednodeskových miniaturních počítačů Raspberry Pi bylo prodáno již deset milionů kusů. Současně byl představen oficiální Raspberry Pi Starter Kit (Raspberry Pi 3 Model B, SD karta, krabička, zdroj, HDMI kabel, klávesnice, myš a kniha Adventures in Raspberry Pi) za 99 liber bez DPH.
Tiskni
Sdílej:
Co se Linuxu tyce, vetsina SoC ma slusnou podporu v mainlineJá myslím, že mu šlo hlavně o věci s cenou <= RPi a výkonem => RPi, což je téměř vždy Allwinner a tam je to většinou bída. Radxa Rock Pro taky byla docela dlouho problémová a furt jim nefunguje NAND flash. GPU na žádné z těchto destiček nepoužívám, ke štěstí mi stačí USB a ethernet.
nove moznosti (napr podpora virtualizace) jsou zkryplene a zastaraleJako v hardware nebo že jejich defaultní Raspbian je furt pro armv6? To druhé řeším tak, že tam mám prostě normální Debian pro armhf.
Muzete vase testovaci metody a zkusenosti trochu rozvest ?Výrobce pro to na rozdíl od ostatních destiček dodává kernel, který je maximálně jednu verzi za upstreamem.
Ten link ma tabulku co je skoro cela zelena, to nevypada tak zle.Problém je taky v tom, že ta podpora se tam dostane až nějakou dobu po vydání zařízení (např. na ten A20 byl dlouhou dobu funkční jen vendor kernel 3.4, na Radxu 3.0).
Nicmene vendorkernel neni zajimavyDobře, tak jinak, spíš mě zajímá, jestli je nějaká podporovaná distribuce, která už ho má (protože mým primárním cílem není developit lowlevel na ta zařízení, ale prostě chci, aby to nějak fungovalo, šlo na to dát gnuradio, spustit moji aplikaci a zapomenout na to). U RPi stačí stáhnout image od nich a shellovým onelinerem z toho vyrobit armhf Debian. Kernel se dále updatuje z jejich repa. U těch ostatních kdyby opět v poslední době nedělali dobrovolníci Armbian, tak jsem odkázán na to, abych si to všechno crosskompiloval a testoval a řešil proč to nefunguje.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.