Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 20:34
risiOS byl vydán ve verzi 38. Jedná se o linuxovou distribuci vycházející z Fedora Linuxu. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Co to meleš za nesmysly?
Tohle je prostě Fedora, ale s jinou výchozí konfigurací, a to je naprosto v pořádku. Velké distro, tím spíš napůl korporátní jako Fedora, nikdy nebude mít výchozí konfiguraci, která by se zavděčila všem. Tyhle v podstatě alternativní obrazy dost lidem ušetří několik hodin strávených nastavováním.
Co si tak vzpomínám, něco podobného bývalo i pro Windows (i když tam šlo hlavně o vysekání balastu a zbytečných sraček od Microsoftu).
Když nic jiného, nezačal Microsoft v posledních letech přidávat reklamy a freemium verze aplikací třetích stran? Shodou okolností tu mám celkem nový notebook (pracovní stanici nejvyšší řady) s „čistými“ Windows: hned v nabídce jsou Instagram, TikTok,… a v „solitaire“ reklamy. Zjevně nejsem jediný.
To jsou věci, o kterých se mi v době, než jsem přecházel na GNU/Linux, ani nezdálo. Ale např. na tehdejší nLite navazuje NTLite s možností odstranit některé komponenty, takže ta potřeba evidentně trvá (není divu při té zkušenosti výše).
standartni instalaci
Trolling je umnění.
nLitea pak se divit ze neco nejde a uz nepujde
Když píšu, že Fedora je napůl korporátní, je to proto, že je závislá na Red Hatu – infrastruktura, hafo lidí – a právně extrémně úzkoprsá, což je vidět na (ne)zahrnování např. kodeků. Taky obsahuje extrémně vanilkový software z upstreamu. Ono to dává smysl, když je to hřiště a základ pro RHEL. A tím pádem i z druhé strany – proč se hlavní desktopová edice jmenuje Workstation? Protože si to (vývojáři) dávají na pracovní stanice.
Ale když to chci mít na svém stroji, Anakunda je opruz navíc, přidání repozitářů s kodeky je další krok navíc, kdybych používal třeba Steam, jeho instalace by byla práce navíc, příčetné nastavení desktopu a shellu, aby to nebyl takový holobyt, je taky práce navíc.
Ty distribuce, které něco z toho řeší nad Fedorou, jsem viděl celkem asi čtyři. Tenhle risiOS, nějaký Ultramarine Linux, Nobara (tam je hromada patchů hlavně jádra pro lepší výkon her) a tuším Berry (japonská lokalizace). To je všechno, nejsou to ani desítky.
Pro openSUSE – analogický případ – jsou dvě: GeckoLinux a ještě nějaká.
Jejich cena fakt není velká při zasazení do souvislostí moderní společnosti. Tím spíš, když je to příklad celkem účinné dělby práce.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.