Portál AbcLinuxu, 15. května 2025 16:09
Pokrok nezastavíš...
we ran all tests from within a Fedora Core 4 virtual machine
Jo, už jsem se lekl, že konečně umí testovat.
X58 SuperComputer motherboard, 3GB of DDR3 system memory
Velikost paměti z doby prvního testovaného jádra.
using KVM virtualization and had access to all 12 processor threads
Nevšiml jsem si, že i7 je dvanácti jádro. Na Intelu píšou 6. Virtualizované jádro bude přepínat mezi 12 CPU, zatímco fyzické jádro a procesor se bude muset popasovat s 6+HT. Takto vůbec neotestují schopnosti scheduleru v testovaném jádře, protože do toho bude zasahovat ještě scheduler ve fyzickém stroji a uspořádání instrukcí v procesoru.
Totéž se dá říct o IO testech. Nedočetl jsem se, zda používají virtio (snad jo). Ovšem IO scheduler ve virtuálce bude pracovat jakoby nad fyzickým (a ještě k tomu rotačním, mohli alespoň nastavil noop elevátor) diskem a do toho bude zasahovat scheduler na fyzickém jádru.
Takže, ten test není vůbec testem výkonu linuxového jádra, ale je testem interakce virtuálního a fyzického prostředí v různých konfiguracích virtuálního počítače. Gratulujeme.
Nevšiml jsem si, že i7 je dvanácti jádro.Taky sis nevšiml, že tam není napsáno to all "12 processor cores", ale "12 processor threads" (Budu hádat, irelevantní slovíčkaření...) Vzhledem k tomu, že KVM vidí procesor tak, jak je - pokud se to nezmění nastavením QEMU - tak plánovač ve VS bude pravděpodobně brát fakt, že se používá HT, v úvahu stejně, jako kdyby to běželo na fyzickém železe. Vliv na průběh testu tudíž nebude tak významný a hlavně bude stejný pro všechna testovaná jádra.
Totéž se dá říct o IO testech. Nedočetl jsem se, zda používají virtio (snad jo). Ovšem IO scheduler ve virtuálce bude pracovat jakoby nad fyzickým (a ještě k tomu rotačním, mohli alespoň nastavil noop elevátor) diskem a do toho bude zasahovat scheduler na fyzickém jádru.Virtio nebylo ve všech jádrech, která se testovala, takže těžko. Bylo by hezké, kdyby tam vypsali konfiguraci dopodrobna, ale osobně to tipuju na passthrough disku (zeptal bych se v diskuzi pod článkem, ale chtějí registraci) Krom toho - opět - vliv hostitele na všechna testovaná jádra bude stejný nebo přinejhorším velmi podobný.
Krom toho - opět - vliv hostitele na všechna testovaná jádra bude stejný nebo přinejhorším velmi podobný.
Dalo by se napsat, že všechna jádra mají stejné podmínky ve virtuálním prostředí. Pak z toho ale nelze udělat obecný test jader. Ovšem tyto podmínky (interakce mezi hostitelem a hostem) některý algoritmus mohou zvýhodnit a jiný poškodit. Zrovna například u diskového IO dost záleží na interakci FS, scheduleru a nastavení řadiče (k tomu jsem se ještě nedostal a u té DB ještě na způsobu commitu na disk). A teď se do toho vloží ještě virtualizátor (jehož vliv je, pravda, snaha minimalizovat).
Chybí tam test síťování apod. Zkrátka to dalo strašně moc práce a IMHO ty výsledky jsou trochu zdiskreditované. Chtěl bych to vidět na fyzickém hardware (a pokud možno ne desktopu bez paměti).
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.