Portál AbcLinuxu, 19. července 2025 14:23
Důvěřujete binárnímu firmwaru vašeho pevného disku?
Ne, ale co nadělám
Důvěřujete binárnímu firmwaru vašeho síťového adaptéru
Ne, ale co nadělám
Důvěřujete binárnímu mikrokódu vašeho CPU?
Ne, ale co nadělám
Důvěřujete vašemu binárnímu BIOSu?
Ne, ale co nadělám
Jde jen o nalezení té hranice. Extrémismus, že binární bloby (btw, krásné slovní spojení) jsou fuj a tečka, téměř nelze v naší realitě konzistentně dodržovat.
Přeci jen bych viděl jeden malý rozdíl. Všechny výše zmíněné bloby člověk ve 1) většině případů nemění (jsou v HW už předinstalovány), 2) velká část z nich běží mimo hostitelský systém (třeba v nějakém koprocesoru). Ano, vím, BIOS a CPU... Ale s něčím se začít musí. Navíc kromě bezpečnosti to má i další rozměr a tím je udržovatelnost, která je u binárních blobů výrazně horší...
To budou vždycky už z principu. Prostě se binárním blobům nedá důvěřovat. Tečka.Pochybuju, že pročítáte všechny zdrojáky vašeho gentoo, i jen zběžně (a zběžně byste stejně možná backdoor neodhalii...). Samozřejmě, ani neuvažuju o možnosti, že byste věřil distribučním balíčkům ;)
Informace není energie. Informace je zobrazení uspořádání hmotného systému do třeba množiny přirozených čísel. To, na co se „spotřebovává“ energie při práci počítače, je tepelná ztráta při změně informace (třetí termodynamický zákon). Rozebrané to je třeba u problému tzv. Maxwellova démona.
Ale jinak pravda je, že jinak než hmotou informaci přenášet neumíme.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.