Portál AbcLinuxu, 11. května 2025 04:47
Je, ale to je logické, protože to je pro danou aplikaci nejbližší existující runtime (momentálně jsou víceméně tyto tři: GNOME, KDE, FreeDesktop). LibreOffice ve většině distribucí používá GTK. Mohli by použít minimalistický FreeDesktop, ale proč by to dělali, když hodně z těch GNOME knihoven používají a museli by je jinak bundlovat? Klidně může někdo zkusit použít ten KDE runtime a zbuildit LO s Qt, jestli je to ještě podporované.
Mimochodem GNOME runtime != celé GNOME. Má to jen knihovny, které je dobré z bezpečnostních důvodů sdílet nebo jsou v aplikacích široce používané (GTK, glib, OpenSSL,...).
Nie je to presne naopak? (práve tie knižnice má z bezpečnostných dôvodov používať systémové)Má to jen knihovny, které je dobré z bezpečnostních důvodů sdílet nebo jsou v aplikacích široce používané (GTK, glib, OpenSSL,...).
V distribucich se dneska resi vic politika nez programovani a dostat balik do distrubice je oser. Dokonce i dodat do distrubuce novejsi verzi je pakarna.No a ten Flatpak do distribuci dostanete? Kdyz misto dvou standardnich RPM a DEB vybuildite jeden nestandardni Flatpak, v cem ma byt ta vyhoda? V tom ze misto dvou funkcnich bude jeden, ktery hodne lidi nerozchodi?
Navic si muzu sam rozhodnout jakou verzi, ktere knihovny pouziju a ja pouziju takovou, ktera opravdu funguje. A dokonce muzu i pribalit nejakou knihovnu s vlastnima fixama, ktery upstream odmita aplikovat. To je neco co by mi treba na Fedore nikdy neproslo.Z dobrych duvodu - aplikacni SW nema co pribalovat duplicitni verze knihoven, ktere koliduji se zbytkem systemu a ktere nikdo neudrzuje. Pokud u knihoven funguje jen jedina konkretni verze, tak bych ji povazoval za rozbitou a vyhnul se ji.
Podporovat nekolik distrubuci najednou neni zadna sranda. Cmake sice resi spoustu veci ale rozpeti verzi mezi RHEL7 a poslednim Ubuntu je takove, ze to poradne nejde bez osklivych hacku. A to ani nemluvim o OSX, pro ktery potrebuju uplne nejnovejsi verzi cmake. Myslim, ze distribuce se castecne prezily. Drive pomahaly, vyvojarum zkratit cestu k uzivatelum. Popr. je odstinily a noobu, kteri si nedokazali aplikaci nainstalovat (anebo nedej boze prelozit). Dneska ale tohle neni az tak moc potreba, a pravidla ktera vyvojarim diktuji mohou bych az prilis omezujici.Docela by me to zajimalo konkretneji. Kdy clovek narazi na tyhle odlisnosti?
Jen na Githubu je 35 milionů repozitářů. Když to zredukujeme třeba na 10 milionů, abychom vyřadili redundanci, a z toho vezmeme 20 % těch použitelných, dostaneme se na 2 miliony. Kolik je balíčků třeba v Debianu? 50 tisíc? To je 2,5 %. Ano, jsou to nepřesná čísla, ale myslím, že ten velký nepoměr to demonstruje dobře. A to se bavíme jenom o Githubu, hromada, možná pořád většina open-source projektů je hostovaná jinde, takže ten nepoměr je pravděpodobně ještě vyšší.
Tak, jak jsou distribuce postavené, nemají šanci stíhat tempo open source vývoje. Kdo někdy dělal balíčky pro nějakou větší distribuci, ví, jak jsou ty procesy nastavené. Každý správce balíčku musí mít důvěru, protože se mu prakticky dává root přístup do systémů uživatelů. A získat tu důvěru trvá. Jestli má teď Debian 2000 aktivních správců balíčků a 50 tisíc balíčků, tak je prostě naivní si myslet, že je možné naškálovat na třeba 10 tisíc správců a 250 tisíc balíčků, aby reálně držel tempo s tím, co ve světě vzniká.
Distribuce tak, jak dnes fungují, prostě nerostou a nebudou růst stejným tempem jako vývoj open source. Čím dál víc budou jejich oficiální repozitáře jen výběr toho nejpoužívanějšího z nejpoužívanějších, ale celkové potřeby uživatelů to bude pokrývat čím dál méně. Už dnes lidi klonují repozitáře, shánění balíčky po všech čertech, stahují nejrůznější kontejnery. Osobně budu rád za to, když bude existuje nějaký zdokumentovaný a aspoň trochu bezpečnější způsob, jak můžou dostat upstreamový vývojáři svůj software přímo k uživatelům.
Jen na Githubu je 35 milionů repozitářů. Když to zredukujeme třeba na 10 milionů, abychom vyřadili redundanci
To byste musel ještě hodně přitlačit. A nezapomeňte i na to, že zdaleka ne všechno, co je "projekt" na githubu, je vůbec software; spousta uživatelů používá github jako obyčejné veřejně přístupné uložiště. A i když je, další velká část jsou projekty, ze kterých nemá nejmenší smysl dělat balíček, např. zdrojáky jednoho konkrétního webu (takových jsem tam viděl opravdu hodně).
chci stabilni operacni system klidne X let stary (s kritickymi zaplatami) a nove uzivatelske programy+1
kde si sehnal stabilni Win? to je nejaka podpultovka co?Na desktopu mam stabilni Windows od verze XP, tj. asi 15 let. Co sem slysel, tak NT rada byla stabilni i v predchozich verzich. Stabilitu OS dnes na desktopech nejvic ovlivnuji ovladace a tam bohuzel Windows vyhrava ...
to co pozadujes a tvrdis LZIVE ze to na Linuxu nejde, samozrejme jde...Jde a nejde. Baliky maji zavislosti, takze nova bleeding edge aplikace bude casto pozadovat bleeding edge zavislosti, ktere pak muzou ovlivnit (cti rozesrat) zbytek systemu. Mimochodem presne tohle jsem celkem dlouho delal, ale pak me prestalo bavit se srat se vsemi problemy, ktere to vytvarelo. Chci zkusit novy program, ale tak, aby mi to neovlivnilo zbytek systemu. Jinak stale zustava problem, ze nekdo musi ten balik do experimental vytvorit.
a to je rec jen o Debian based, lze sahnout po jinem distru, nebo co vic, kdokoliv si muze sam (nebo si to u nekoho zaplati), sestavit distro presne pro sve potreby, vybranej zaklad, vybrane programy, ruzne predkonfigurovane vlastnosti...Jo, jasny - abych si nainstaloval novou verzi nejakeho programu, tak si nainstaluju nove distro, nebo jeste lepe - sam si jej sestavim. Anebo si stahnu flatpak balik a spustim ho. Co je jednodussi?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.