Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 09:12

Nástroje: Začni sledovat (2) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře.

Vložit další komentář
19.12.2018 14:21 citanus | skóre: 12 | Cork (Ireland)
Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

Diky tedle knize, jsem kdysi davno zacal programovat. :-)

19.12.2018 14:53 Adolf Řezník
Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Ta je přece hrozně stará. Není už zastaralá?
19.12.2018 15:15 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)
Je, stejně jako ten jazyk.
19.12.2018 18:14 kolcon | skóre: 15 | blog: kolcon
Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)

Jazyk ma daleko k zastaralosti, naopak se porad zlepsuje.

Knizka vypada zajimave, chybi mi tam psani testu a vedeni k TDD...

19.12.2018 18:20 frr | skóre: 34
Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)
Na povinné testy jsem tuším narazil poprvé právě v Perlu, a to v momentě, kdy jsem si zkusil napsat nějaké rozšíření v C. Tutorialy týkající se tvorby modulů hovoří myslím v tomto směru dost jasně :-) Mám pocit že to je v Satrapově útlé knížce "out of scope".
[:wq]
Vykook avatar 21.12.2018 16:16 Vykook | skóre: 23 | blog: Tomas
Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)
No a já bych možná kapitolu o cgi nahradil mod_perl a/nebo psgi/plack. Ale jinak se mi knížka zdá velmi pěkná a čtivá.
Nejde nám o dobro druhých. Nejde nám o bohatství. Jde o čisté opojení mocí.
22.12.2018 17:21 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)

Já bych mod_perl raději přeskočil, neb se vedou zvěsti, že Apache Foundation jej hodlá pohřbít. (A ani se tomu nedivím. Mít vícevláknový httpd, v něm vícevláknový perl a žonglovat se stavem v kódu plném chyb vede akorát k nevysvětlitelným pádům.)

PSGI byl děsný hype před několika lety, ale dnes je to velmi mrtvá technologie. Vyhledej si to slovo třeba na Dockerhubu. Navíc mít desítky megabajtů kódu jenom na zpracování tříprvkového pole, je overengineering jak kráva. Nakonec Plack nežije ve vzduchoprázdnu a nějak musí komunikovat s webovým servem. Že každý webový server si vykládá FCGI proměnné (dělení URL do SCRIPT_NAME a PATH_INFO) po svém, pročež Plack je prolezlý hacky pro lighthttpd, návod začíná přepsáním konfigurace nginxu a httpd s mod_fcgid ani nefunguje) je další ukázka vyspělosti PSGI. Vtipné je že, stejný problém mělo i PHP a místo aby se záležitost vyřešila (= sjednotila), tak jen se každý zabetonoval ve vlastních pozicích. A představa mít více PSGI aplikací v jednom serveru je z říše pohádek.

19.12.2018 15:35 pan strakapoud
Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)
3. aktualizované a rozšířené vydání, Praha 2018
© 2000, 2001, 2018 Pavel Satrapa
Autor byl k třetímu aktualizovanému vydání knížky „donucen“ častými dotazy stále silné komunity uživatelů tohoto skriptovacího jazyka, kteří mají předešlá vydání díky častému používání v salátové podobě a nebo jim v nich schází novinky, které jsou v tomto trvale se rozvíjejícím jazyce k dispozici. Kniha tedy vychází po sedmnácti letech znovu, a pokud jste četli předchozí verze, čekejte v této upravenou kapitolu o objektově orientovaném programování a zcela novou část o funkcionálním programování.
19.12.2018 18:15 frr | skóre: 34
Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)

Je, stejně jako já :-D

Mám na Perl příjemné telecí vzpomínky právě z doby těsně po přelomu tisíciletí. Trochu jsem si hrál s rozšiřováním Perlu o modulky v C(++) a s embednutím perlu do svého C(++) programu, dokonce jsem se pokoušel o symbiózu s 5005_THREADS... které byly sice báječně blízko posixovým vláknům, ale zároveň v rámci Perlu cca tou dobou už deprecated. Musím říct, že teprve po nahlédnutí pod kapotu mi došlo pár věcí, jako že jmenné prostory všeho možného a asociativní pole jsou řešeny hash tabulkami, nebo jak je zařízeno, že jednotná "skalární proměnná" se může chovat chvíli jako číslo, chvíli jako řetězec a chvíli jako reference, atd.

Perl je jazyk, po kterém dodnes sáhnu, když C/C++ je kanón na vrabce a zbytečný opruz, obejdu se bez ostrých statických typů, ale bash script na to nestačí. Perl má širokou škálu knihoven pro sahání na věci v systému a na síti, stylem hodně blízkým k holému C/C++. Linuxové systémové věci jsou opouzdřené hodně "věrně". Užitečná věc, pokud potřebujete něco trochu konzervativně skriptovat bez nároků na postmoderní vychytávky. Na nějaké ty interní servery, nebo třeba jednoúčelové malé počítače / klienty / kiosky... No a v tom je podle mého ten problém. Kolik takových kutilů dneska přežívá? Já jich mnoho neznám... V mojí "průmyslové" oblasti lidi daleko spíš šáhnou po embedded variantě Windows. BTW když jsem potkal Powershell, tak kromě toho, že mi šly oči trochu křížem, měl jsem neodbytný pocit "to je přece obšlehnutej Perl..."

Panu Satrapovi palec nahoru za refresh oblíbeného dílka pro české publikum. Já se sice učil podle jiných materiálů, ale jenom rychlým nahlédnutím je to svěží čtení - jak se ostatně dalo čekat :-)

BTW, z čeho jsem se učil já: Perl CD bookshelf (free knihovnička) a man perl.

[:wq]

Založit nové vláknoNahoru

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.